Bijrol Kuijken en Vastenburg in bizarre we re ld record race Ayana 1*. Van Rijsselberghe pakt op dezelfde wijze als in Londen het surfgoud 7 in de medalrace gewoon starten en finishen, dan krijgt hij bij terugkeer aan wal zijn tweede olympisch goud om zijn nek gehangen. Missie voltooid. Mocht Dorian van Rijsselberghe morgen De gedachte maakte afgelopen ja ren iets bij hem los. Nog nooit won een windsurfer twee keer op een rij olympisch goud. Voor dat soort fei tjes leeft Dorian van Rijsselberghe (27). De eerste ergens in zijn, de be ste, de snelste, de gekste. Hij moet een doel hebben. Het leven mag vooral niet te gezapig worden. In Rio de Janeiro flikte de Held van Texel het gedroomde kunst stukje, gisteravond laat. Uiteinde lijk met net zo veel overmacht als vier jaar geleden in Londen. De me dalrace moet nog wel gevaren wor den - hij heeft de plak nog niet in zijn tas - maar Van Rijsselberghe kan morgen een stukje achteruit varen of halverwege de baan een overwinningsduik nemen. Starten en finishen is genoeg, dan is het goud officieel voor hem. Zijn voor sprong van 21 punten op zijn groot ste concurrent Nick Dempsey is door de Brit, wel zeker van zilver, niet meer goed te maken. Toen Van Rijsselberghe vier jaar geleden was bekomen van alle aan dacht die het goud van Londen met zich meebracht en langzaam weer het water op ging, kwamen de eer ste twijfels. Was de uitdaging nu niet weg, met de grootste prijs op zak? „Ik moest het wel leuk blijven vinden. Anders was ik gewoon wat anders gaan doen, net zo makke lijk", zei hij onlangs in de haven van Medemblik. Windsurfen zou aanvankelijk als olympisch onderdeel worden ver vangen door kitesurfen, met board en vlieger. Een compleet andere tak van sport. Van Rijsselberghe stortte zich er vol overgave in, maar voelde zich een beginneling. Op het WK eindigde hij als dertiende. In de B- groep, welteverstaan. Hij was dan ook dik tevreden met het nieuws, eind 2012, dat de inter nationale zeilfederatie te snel voor de hippe, maar nog onontwikkelde discipline had gekozen. Windsur fen bleef olympisch, Van Rijssel berghe kon zijn titel gewoon verde digen. Nu was het alleen zaak om het lange traject naar Rio niet saai te laten worden. PROGRAMMA Maar na zijn eerste bezoek aan de Braziliaanse stad wist Van Rijssel berghe dat dat wel goed zat. Een van de mooiste plekken op aarde, ook al dreven er dode dieren en koelkas ten in het water. Een plek vol uitda gingen bovendien. In de baai van Guanabara en op de open zee, waar elk kwartier de weersomstandighe den 180 graden kunnen verande ren. Van Rijsselberghe: „Wey mouth (de olympische zeilstad vier jaar geleden, red.) was kinderspel vergeleken bij Rio. Daar wist je 's ochtends in grote lijnen wel wat je ging krijgen. En het was elke dag ongeveer hetzelfde." Met zijn coach en inmiddels boe zemvriend Aaron Mcintosh ging Van Rijsselberghe werken aan zijn veelzijdigheid. Gepassioneerd, soms hele dagen op het water. Maar er moest ook ruimte blijven voor slap ouwehoeren, zoals Van Rijssel berghe dat noemt. Hij blijft een ge- zelligheidsdier - en een gevoels mens. In Rio begon hij degelijk, maar nog ietsje zuinig, met ook twee vierde plekken en een vijfde. Don derdag sloeg hij zijn eerste slag met twee overwinningen. Gisteren volgden er nog twee en was hij niet meer te achterhalen. „Weer zo'n unieke serie als in Londen," glun derde Van Rijselberghe. „Maar ja, de Spelen, hè. Dat is toch een ander beestje." Jip Vastenburg zag gisteren na een kwartier lopen een straaljager voor bij vliegen op de atletiekbaan. Su san Kuijken werd amper drie mi nuutjes later ook al op een ronde gezet. Ze hadden nog een lange weg te gaan naar de finish, maar Almaz Ayana declasseerde het gehele veld. De Ethiopische verpulverde het wereldrecord op de 10.000 meter bij de vrouwen: 29.14 minuten. Een bi zar snelle tijd. Het oude wereldre cord (29.31) stamde uit 1993, gelo pen door de Chinese Wang Junxia. De loopwereld omarmde de race van Ayana gisteren niet massaal. De doorkomst halverwege zou op drie van de vijf vorige Olympische Spe len goed geweest zijn voor goud op de 5000 meter Jama Aden, de coach van de nummer 3 Tirunesh Dibaba, werd in juni nog opgepakt voor het bezit van allerlei verboden middelen. „Sorry, maar hier geloof ik dus niets van", twitterde mara thonloopster Miranda Boon stra onmiddellijk na de wedstrijd, waarin Kuij ken (foto) als 14de eindigde en Vasten burg 28ste werd. Boonstra zegt niet zuur te willen over komen, gelooft in freaks of nature. „Maar dit kan gewoon niet. Ze komt vrijwel zonder te hijgen over de finish in een onwaarschijnlijk snelle tijd. Misschien moeten meer mensen zich op deze manier uit spreken. We weten allemaal wat er in de atletiek aan de gang is. Pas bij de vrouwen achter de winnares of het podium zie ik hele mooie, schone prestaties." Kuijken, goed voor 31.32, heeft ook haar twijfels over het we reldrecord. „Ze hebben in landen als Ethiopië en Kenia nu eenmaal niet de in frastructuur bij de dopingcontroles, waardoor je ervan uit kunt gaan dat de atleten schoon zijn. Daarom zegt zo'n record me ook niets", aldus de atlete uit Nijmegen, die in Australië haar trainingskilometers maakt. Nadine Visser, Nadine Broersen en Anouk Vetter begonnen gisteren redelijk aan de zevenkamp. Visser maakte in het middagprogramma meteen indruk met een derde plaats op haar favoriete 100 meter horden. Vetter sprong op het tweede onderdeel, het hoogsprin gen, met 1,77 meter drie centimeter hoger dan tijdens haar gouden meerkamp op de EK in Amsterdam. Katarina Johnson-Thompson en Nafï Thiam gingen over 1,98. zaterdag 13 augustus 2016 GO Rik Spekenbrink Rio de Janeiro Dorian van Rijsselberghe (r) is zeker van goud, Nick Dempsey van zilver, foto getty images ZEILEN Medalraces morgen 18.05 uur RS:X mannen (Van Rijsselberghe) 19.05 uur RS:X vrouwen (Lilian de Geus) Medalraces maandag 18.05 uur Laser Radiaal (Marrit Bouwmeester) 19.05 uur Laser (Van Schaardenburg) Missie Doria slaag Susan Kuijken en Jip Vasten burg figureren in bizarre finale over 10.000 meter. Almaz Ayana loopt wereldtijd op openingsdag van het atletiektoernooi. Pim Bijl Rotterdam/Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55