J/^ Italiaanse coach van de volleybalsters eist toewijding 6 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Hij staat als het Duracell-konijntje langs de kant. Is Giovanni Guidetti vooral een druktemaker of echt een topcoach? Kijk één set alleen naar het coach- vak waarin Giovanni Guidetti tij dens de wedstrijden van de vol leybalsters heen en weer raast en je weet: hier staat een gepassio neerde Italiaan. Wild gebarend, schreeuwend én schouderklopjes uitdelend, stuwt hij zijn ploeg voort. Hij wil geen enkel punt weggeven. Wie hem vervolgens spreekt, merkt: dit is ook een ai mabel, vriendelijk mens, boorde vol interesse in anderen en de we reld om hem heen. „Guidetti leeft voor het volley bal. Hij is altijd met de sport be zig, elk gesprek gaat erover", zegt ex-international Peter Blangé over de coach die behalve bij Oranje ook aan het roer staat van de Turkse topclub Vakifbank Istanbul. De Italiaan was vroeger fan van spelverdeler Blangé, in 1996 winnaar van olympisch goud. De twee leerden elkaar ken nen tijdens de Spelen van Sydney in 2000 waar Blangé in zijn laatste olympisch toernooi vijfde werd met Oranje en Guidetti assistent- coach was van de Italiaanse vrou wen. In het internetcafé kwamen ze toevallig naast elkaar te zitten, raakten aan de praat en bleven el kaar daarna volgen. Blangé: „Vorig jaar zag ik als toernooidirecteur van het EK in Nederland (waar Oranje tweede werd, red.) van dichtbij hoe gepassioneerd hij is in zijn coaching. Tijdens trainin gen is iedereen constant bezig, zelf zit hij overal bovenop met aanwijzingen en peptalks. Hij verslapt geen moment en dat eist hij ook van zijn speelsters." Met zijn vakkennis, warmte en stijl van coachen is Guidetti de juiste man, op de juiste plek Na zeges op China (3-2) en Italië (3-0) en een nipte nederlaag tegen wereldkampioen VS (2-3) gloort voor Guidetti's ploeg de kwartfi nale. „De speelsters blijven me verbazen", zegt hij zelf steevast. „De wil om te winnen en onder druk kunnen presteren tegen sterke tegenstanders, dat zijn fan tastische dingen voor een coach." Wisselwerking De Belgische vrouwenbonds- coach Gert Vande Broek, die Gui detti de afgelopen jaren vaak te genkwam, onder meer toen de Italiaan de Duitse vrouwen twee keer naar Europees zilver leidde, is niet verbaasd over de Neder landse prestaties. „Oranje bulkt van het talent", zegt Vande Broek. „Dit is een goeie groep, met de juiste instel ling. Er lag een goed fundament, gelegd door zijn voorganger Gido Vermeulen. Met zijn vakkennis, warmte en stijl van coachen is Guidetti de juiste man, op de juiste plek en op het juiste mo ment. Hij is zoals het Duracell- konijntje: altijd energiek en con stant bezig met zijn speelsters. Hij stelt hoge eisen aan zijn team en creëert soms conflictsituaties, maar hij slaagt erin om niet het contact en de warmte met zijn groep te verliezen. Dat is een grote kwaliteit. De wisselwerking tussen coach en team is perfect." Behalve bondscoach van België is Vande Broek ook hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Leuven, waar hij onderzoek VOLLEYBAL Poule B doet naar coachstijlen, motivatie- psychologie en het effect daarvan op sportteams. „Guidetti is leer gierig, zo wil hij alles weten over mijn onderzoek. Hij weet dat de staf rond het team van groot be lang is. Met Saskia van Hintum voor de scouting en de Cubaan Gil Ferrer Cutino heeft hij top kwaliteit om zich heen verza meld. Waar dit eindigt voor Oranje? Ik denk dat deze ploeg in Rio een medaille kan halen." Juist dat is voor Guidetti een belangrijke drijfveer. Hij won als coach al veel prijzen, maar nog nooit tijdens de Spelen. Van Riessen en Ligtlee eruit Muskens/Piek in kwartfinale Freitag naar halve finale RIO-FLITSEN zaterdag 13 augustus 2016 Energiek, passievol en altii d leergierig Joost de Jong Rio de Janeiro - Gert Vande Broek China - Servië 0-3 Verenigde Staten - Italië 3-1 Nederland - Puerto Rico 1Verenigde Staten 4-11 (12-4)* 2. Servië 4-9(10-3)* 3. China 4-7 (8-6)* 4. Nederland 3-6 (8-5)* 5. Italië 4-0(1-12) 6. Puerto Rico 3-0 (0-9) Nummers 1 tot en met 4 gaan door naar kwartfinales. Wedstrijd Nederland was nog bezig bij het ter perse gaan van de krant. Laatste pouleduel Nederland: Morgen 14.30 uur tegen Servië BAANWIELRENNEN Elis Ligtlee en Laurine van Riessen zijn er gisteren niet in geslaagd zich te mengen in de strijd om de medailles. Australië, met Anna Meares en Stephanie Morton, was in de eerste ronde te sterk voor het Ne derlandse koppel: 32,636 tegen 32,792. Ligtlee en Van Riessen waren wel sneller dan in de kwalifica ties, toen realiseerden ze een tijd van 33,189. BADMINTON Eefje Mus- kens en Selena Piek (rechts op de foto) hebben gisteren ook hun tweede groepswedstrijd gewon nen. Het Nederlandse kop pel versloeg Jwala Gutta en Ashwini Ponnappa uit India in drie games (21-16, 16-21, 21-17) en is al zeker van de kwartfinales. SCHOONSPRINGEN Uschi Freitag heeft zich als elfde geplaatst voor de halve fi nale op de 3-meterplank. Freitag scoorde na vijf sprongen 317.10 punten. Ze komt vanavond om 21.00 uur opnieuw in actie. De finale is morgenavond. Het Nederlands vrou wenteam is bij het tafel tennis in de eerste ronde blijven steken. Li Jiao, Li Jie en Britt Eerland verloren gisteravond met 3-1 van Oostenrijk. Alleen Jie wist haar pot te winnen, van Sofia Polcanova. Melissa Boekelman stond gisteren niet in de finale van het kogelstoten. Ze werd in de kwalificaties 14de met een afstand van 17,69 meter, 7 centimeter te weinig voor een tweede optreden. m Joost Luiten heeft zich tijdens de tweede ronde van het golftoernooi licht verbeterd. De Nederlander noteerde zeventig slagen, één onder het baangemid- delde. Oedereen luistert naar Giovanni Guidetti tij dens een time-out tegen Italië. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54