099 Van Gelder is w 1 2 Maaike Head en Ilse Paulis maken favorietenrol in de Het tweede goud voor Nederland in Rio kwam van de roeibaan. Maaike Head en Ilse Paulis lieten er geen twijfel over bestaan dat ze de sterksten in de lichte dubbeltwee zijn. „We roeiden met mooie halen." OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Column THIJS ZONNEVELD En toen ging het ook nog over appjes. De ad vocaat pakte zijn telefoon erbij en begon de rechter uit te leggen hoe dat werkt. En dat zijn cliënt dat ene appje niet gezien had. Nee, echt niet, edelachtbare. Ik dacht even dat er live op de NOS een echte lijke ruzie werd uitgevochten („En die blauwe vin kjes dan?"), maar het bleek het kort geding te zijn dat Yuri van Gelder had aangespannen tegen NOC*NSF. De Lord of the Rings zat met uitgestre ken gezicht naast zijn advocaat en deed zo hard mogelijk alsof hij zich van geen kwaad bewust was. Er werd over en weer met modder gesmeten, het regende verwijten. Ondertussen roeiden in Rio twee vrouwen naar een gouden medaille, maar dat was even niet belangrijk. Het was een gênante vertoning, dat kort geding. Verwarrend, dat ook. Een turner die „schijt" had aan de regels (zijn eigen woorden) probeerde via de regels te zorgen dat hij terug mocht naar Rio. Die hele zaak van Van Gelder is een opeenstape ling van fouten. Nu duidelijk is geworden dat hij zich op eerdere evenementen al misdroeg en zich niet aan de gedragsregels hield, kun je je afvragen waarom hij überhaupt werd geselecteerd voor deze Spelen. En als je 'm meeneemt, waarom is er dan geen slot op zijn deur getimmerd om 'm twee weken lang opgesloten te houden in zijn kamer? Bij zo'n probleemgeval had den het NOC*NSF en de turnbond van tevoren nog veel duidelijkere gedrags regels en daaraan verbon den sancties moeten op stellen. Tot vijf uur stappen of trainingen missen? Wegwezen. Dat er nu een rechter aan te pas moet komen om een morele discussie te beslissen is al drie stappen te ver. Maar de grootste verantwoordelijkheid ligt uiter aard bij Van Gelder zelf. Hij wentelt zich nu in de slachtofferrol, maar hij heeft deze hele situatie in eerste instantie aan zichzelf te danken. Hartstikke leuk voor hem dat hij wil uitgaan, roken, bier drin ken, laat thuiskomen en daarna tot ver in de mid dag in zijn nest ronken - maar daar zijn de Olym pische Spelen niet voor bedoeld. Hij heeft de ver antwoordelijkheid om het beste uit zichzelf te ha len - naar zichzelf, zijn trainer, de Nederlandse olympische ploeg en de turners die voor hem moesten thuisblijven. Je kunt niet met een ploeg sporters naar Rio gaan en met z'n allen in een ap partementencomplex wonen zonder regels. Die heeft hij overtreden, keer op keer, en daarmee legde hij zélf de basis voor zijn sanctie. Ik verbaas me over al die reacties van mensen die vinden dat hij op de Spelen mag uitgaan, zuipen en roken wat hij wil. Die dwepen met Paul Gas- coigne en George Best - twee sporters die hun le ven verzopen. Die Epke Zonderland een braverik noemen, omdat hij zich in Rio concentreert op presteren. Yuri van Gelder lijkt me een ontzettend sympa thieke jongen, ik gun 'm het allerbeste en ik hoop dat ze 'm goede nazorg geven - maar als hij al slachtoffer is, dan toch vooral van zijn eigen gedrag. Voor uitgaan, roken en bier drinken zijn de Spelen niet bedoeld HANS KLIPPUS Maaike Head en Ilse Paulis deden wat ze hadden beloofd: goud win nen. Het kan gerust de opmars van het jaar worden genoemd. Want twaalf maanden geleden werden ze nog slechtgs veertiende op het WK in Frankrijk. „En dan gaan we in Nederland meteen zeuren, hè", stelde Head. „Dat je het niet goed doet. Daar zijn we zo goed in. Maar ze hadden op hun kop kunnen gaan staan, wij hebben ons aan ons plan gehouden." Het resulteerde dit jaar in het winnen van de Europese titel en in het roeien van een wereldrecord. Ze waren ineens favoriet in Rio, maar ook daar raakten ze niet van in pa niek. Head: „Ik had verwacht dat ik voor een olympische finale zenuw achtiger zou zijn, maar dat viel mee. We waren ook zo zeker van onze zaak." Paulis: „We roeiden gewoon met mooie halen en dan lig je aan het einde voor." China leidde na 500 meter, Zuid- Afrika na 1000 meter, maar daarna kwamen Head en Paulis op kop en stonden die positie niet meer af. Meneer Rutte feliciteerde ons. Wat ik heb gezegd? Dank u wel Canada deed nog een poging in de buurt te komen, maar dat lukte niet. Paulis: „Ja, ik zag ze komen, maar dat lieten we natuurlijk niet gebeuren, kom op, zeg." Compliment Het grootste compliment voor hun prestatie kregen de Nederlandse vrouwen van hun Canadese tegen standster Patricia Obee. „Door het geweldige roeien van Nederland hebben we alles moeten geven en weten we dat we echt zeker niet be ter konden." Volgens de Nederlandse roeitra- ditie sprongen er acht Oranjefans, de partners van beide roeisters en leden van Paulis' club Nereus, in het water en zwommen naar de winnende boot toe. De Brazilianen begrepen er niets van. Of dat mis schien veiligheidsmensen van de zaterdag 13 augustus 2016 GO @thijszonneveld Rio de Janeiro ^0 @klippus 2 -Ilse Paulis J Ilse Paulis (rechts) lijkt als eerste te beseffen dat het goud samen met Maaike Head binnen is. FOTO'S PIM RAS Goud voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50