IN LIEFDEVOLLE HERINNERING VT ==r ZEELAND 17 Sifra's moeder Ruhama ging even melk halen maar zij keerde nooit meer terug. Haat voelt Sifra niet. Net als haar moeder is zij iemand die in positiviteit en vredelievendheid gelooft. IÉ Niet treuren, geen wraak, niet die ellende. Ik koester de mooie dingen We moeten die verhalen vertellen, ook al is het een speldenprik 29-10-1942 Acht jaar was Si fra Dasberg (nu 82) uit Goes toen haar moe der Ruhama Dasberg-Baum- garten nog even de deur uitstapte om melk te halen. Haar jas met opgenaaide Jo denster liet ze in de gauwigheid aan de kapstok hangen. Die jas bleef daar hangen. Moeder Ruha ma, 33 jaar oud, keerde nooit meer naar huis terug. Slechts acht jaar van haar leven maakte Sifra haar moeder van dichtbij mee. „Maar ik heb het ge voel dat ze er altijd is." Mede dank zij de brieven die tante Esther, één van de zussen van Ruhama, haar vanuit Italië bezorgde. Boor devol anekdotes over haar leven en haar geliefde dochtertje Sifra. De brieven laten zien hoe bewon derenswaardig positief Sifra's moe der in het leven stond. „Ze was on dernemend, werkte bijvoorbeeld in de Bijenkorf en deed alles met humor. Waren er ruzies dan ver goelijkte ze alles. Ze was het zon netje, de bindende factor in de fa milie." Trektocht Een familie waar enig kind Sifra weinig van meekreeg. Door de Tweede Wereldoorlog werd haar familie wreed uit elkaar gerukt en Sifra zelf maakte een lange trek tocht langs onderduik- en (na de oorlog) opvangadressen. „Ik heb het zelf niet gekend, maar ik vind het zo'n mooi plaatje, die familie. Die brieven zijn miljoenen waard voor mij. Als mijn huis afbrandt dan pak ik eerst die brieven en dan mijn foto-albums. Ik heb er beelden van mijn moeder door ge kregen. Ze was een mooie, lieve en enthousiaste vrouw die veel van mij en van mijn vader gehou den heeft." De familie Dasberg woonde des tijds op Katendrecht in Rotter dam. Daar in die betrekkelijk klei ne gemeenschap moet iemand moeder Ruhama hebben verra den. Ze werd opgepakt toen ze de melkwinkel uitliep. En kwam via het Rotterdamse politiebureau Haagse Veer, het Oranjehotel in Scheveningen en 'martelkamp' Ravensbrück in Auschwitz te recht waar ze hetzelfde jaar nog werd vermoord. Sifra heeft nog - vergeefs - proberen te achterhalen waarom haar moeder in het Oran jehotel belandde. Een gevangenis die vooral werd gebruikt om poli tieke gevangenen op te sluiten. Be hoefte om meer te weten over de allerlaatste weg die haar moeder in de concentratiekampen moest afleggen tot aan haar dood heeft Sifra niet. „Het is te veelomvat tend en ik krijg haar er niet mee terug." Net na haar arrestatie kreeg vader Maurits Albert Das berg nog te horen zijn vrouw te rug te kunnen krijgen als hij twee andere mensen verraadde. Met ge fingeerde namen bezocht hij de gevangenis om daar van de brand trap te worden gegooid en be bloed huiswaarts te keren. Dat was hét moment voor hem en zijn dochtertje Sifra om onder te duiken. De twee zagen elkaar pas na de oorlog weer terug. Davidster Jarenlang zweeg Sifra over haar verlies. Tot ze een vitrine mocht vullen in het Oorlogsverzetsmu seum in Rotterdam. Daarin kreeg onder meer die Davidster van haar moeder een plekje en werd Sifra gevraagd haar verhaal te ver tellen op een Rotterdamse basis school. Dat deed ze en doet ze sindsdien - met niet-aflatend en thousiasme - nog steeds. Zoals ze ook jaarlijks bij Loods 24, de plek waar in oorlogstijd Jo den op transport werden gesteld, het verhaal vertelt over haar oma die in 1943 in Sobibor is vergast. En over de poes die nog een stuk je met oma meeliep. „We moeten die verhalen vertellen. Hoe klein ook. Het is een speldenprik, maar het moet wel besproken blijven. Er zijn zoveel oorlogen in de we reld dat je maag ervan omdraait. We moeten ons blijven afvragen hoe dat kan." Ze zegt het zonder ook maar een spoortje rancune. Want ze mag haar moeder dan maar kort in levende lijve hebben meege maakt, de overeenkomst tussen de immer positieve moeder Ruha ma en dochter Sifra is opmerkelijk groot. „Je kunt dingen omdraaien, er iets mooiers van maken. Dat is wat mijn moeder mij als voor beeld geeft. Niet treuren, geen wraak, niet die ellende. Het leven is mooi. Het enige wat ik altijd aan wat er gebeurd is verbind, is dat ik de mooie dingen koester." Tekenend is ook de titel van het verhaal dat Sifra aan schoolkinde ren vertelt: 'Voor het geluk gebo ren'. „Ik heb veel verdriet gehad, maar er stond altijd iets tegen over", legt de al 42 jaar in Zeeland wonende Sifra die titel uit. „Punt jes van geluk. Altijd als er iets ge beurt, vond ik weer helpende han den om mij heen." Zoals familie De Kuiper, het gezin van de - des tijds - Rotterdamse Blijdorpdirec- teur, waar Sifra na wat omzwer vingen als nichtje Sietske Das de oorlog veilig uit kon zitten. „Men sen die me met gevaar voor eigen leven in huis namen en die mij hierdoor de kans hebben gegeven een lang en gelukkig leven te le ven", zoals Sifra het ooit met dank baarheid formuleerde. In het Schuddebeurse gedenk- bos plantte ze bomen voor dit ge zin, voor oma en voor haar moe der. 'Die in 1942 in Auschwitz is vermoord en die ik m'n hele leven lang heb gemist!', staat op het her denkingsbordje bij de boom te le zen. „Het heeft me altijd gestoord dat haar naam nergens stond. Die boom is een eerbetoon aan mijn moeder. Ik word van al die dingen blij. Van die boom, van de lezin gen die ik geef. Ik word blij als ik over mijn moeder mag praten, want dan is ze er weer bij." zaterdag 13 augustus 2016 Ruhama 'Een eerbetoon aan mijn moeder' Moeder Ruhama met de kleine Sifra in haar armen. Door de brieven die ze schreef toen Sifra klein was, weet haar dochter dat ze zielsveel van haar hield. Esme Soesman Heeft u ook mooie herinnerin gen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom spe ciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45