12 ZEELANE Scherp als een stuk militair prikkeldraad formuleert levenskunstenaar Rob van Bedaf. Hij neemt geen blad voor de mond en springt in de bres voor vluchtelingen. En dat vanuit Westdorpe. 'De tijdgeest vreet aan mij, met veel emoties als nationalisme en racisme'. Rob van Bedaf ROB VAN BEDAF LEVENSKUNSTENAAR Liever stront en stank dus dan een asielzoekers centrum voor honderd vluchtelingen an de West- dorpse Graaf] ans- dijk, de langste iwoon- straat van Zeeland, is zijn huis zo gevonden. Voor zijn deur staat een oude auto met een affiche op de motorkap: Vox Populi. Oftewel Stem des Volks. Het affiche is het beeldmerk van het nieuwste kunstproject dat Rob met oud-PvdA-raadslid Wim ten Hoor uit Sas van Gent van de grond probeert te tillen. Ze willen op een gevel van de verpauperde suikersilo in Sas van Gent, achter het In dustrieel Museum Zeeland, een groot canvasdoek aan brengen. Vox Pop Canvas hebben ze het gedoopt. Wat is het idee We willen iedereen in Ter- neuzen de kans geven zijn gevoel te uiten over de huidi ge, verwarde samenleving. Mensen moeten dat kunnen doen door een kleur te kie zen. Rood staat bijvoorbeeld voor liefde en vrede, geel voor hoop, blauw voor Gut- Mensch, progressief en hu manistisch, lichtpaars voor mild religieus en bruin voor 'grenzen dicht, eigen Volk eerst'. We willen er een stemming via internet over houden, het liefst via de web site van de gemeente. Men sen moeten anoniem kun nen stemmen, zonder dat wie dan ook er invloed op kan uitoefenen. We hebben er deze maand een overleg over met de wethouder. Of hij wil meewerken. Hopelijk lukt het. Een interactief kunstwerk als Vox Pop Can vas heb je nog nergens. Het draagvlak voor het project is in Sas van Gent overweldi gend. Wat wil je ook, die be tonnen kathedraal van een suikersilo is een lelijke puist. En wat als iedereen voor bruin stemt, voor grenzen dicht, eigen volk eerst? Tja, dan is dat maar zo. Ik hoop vooral dat het kunst werk en het stemmen ervoor veel discussie zal opleveren. Zo van 'Heb je rood ge stemd? Vuile landverrader!' Je houdt wel van provo ceren. Je hebt een keer een enquête over asiel zoekers gehouden in een café in Westdorpe? Ik heb inderdaad een tijdje met een enquêteformuliertje in mijn binnenzak gelopen 'ter lering ende vermaak'. In mijn essay Folkloristisch Kwaad heb ik daarover ge schreven. In wat ik café Ei kels worden Bomen noem de, legde ik de bezoekers de vraag voor. Waarvoor zou je kiezen als een projectontwik kelaar grond aankoopt in de polder: r. Honderdduizend kippen erbij, 2. Tienduizend varkens erbij of 3. Honderd asielzoekers erbij? Ik scoorde er flink tumult mee aan de toog. De meesten plaatsten overtuigend een kruisje bij optie 1 of 2. Liever stront en stank dus dan een asielzoe kerscentrum voor honderd oorlogsvluchtelingen. Leuk zo'n enquête, maar wat bereik je ermee? Dat is vrij simpel. Ik wil mensen aan het denken zet ten. Ik bezoek nog wel eens café Schuttershof aan de Oudeburgse Sluis in Wachte- beke, net over de grens in België. Je hoort daar de vrien delijkste mensen de meest ra biate uitspraken doen over buitenlanders en vluchtelin gen. Het is zo gewoon gewor den. Niemand zegt er iets van. Ik heb daar een verhaal over geschreven en een week of vier, vijf geleden door ie mand laten voordragen in het café. Zo'n veertig men sen waren er. Ik heb ze op een ludieke manier gecon fronteerd met wat ze alle maal uitbraken. Ze lachten hard om hun uitspraken. In het café hing een 'John Lan- ting Theater van de Lach' sfeertje, maar, eerlijk is eer lijk, ik vraag me af of ze heb ben opgepikt wat ik ermee wilde zeggen. Wat wilde je er mee zeg gen? Dat het tragisch is dat wij hier in een krimpregio leven, dat het aantal inwoners loopt terug, en dan zou er geen plek zijn voor mensen die een oorlogsgebied ont vluchten? Stel dat je in West dorpe honderd asielzoekers zou huisvesten en dat dit zou gebeuren in elk dorp in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zou een win-winsituatie op leveren. Honderd vluchtelin gen kunnen hier gemakke lijk integreren, werken of vrijwilliger worden bij de voetbal bijvoorbeeld. De ba sisschool zou er ook mee ge holpen zijn. Je weet toch dat het niet zo werkt. Na achttien jaar Westdorpe ben je nog altijd 'die Hollander' of 'die Rotterdammer'. Het slijt. Zo'n twintig jaar geleden zijn we inderdaad uit Rotterdam hierheen geko men, eerst twee jaar in een huurhuis in Hulst, daarna naar Westdorpe. Onze jong ste dochter was net geboren. We wilden het stedelijk ge bied uit. We zijn allereerst op Noord-Beveland gaan kij ken, dat was mij te steriel, te leeg. En toen keek ik op de kaart: 'Hé, daar ligt nog wat, Zeeuws-Vlaanderen!' Op een Pinksterdag hebben we rondgereden. Het deed ons wel gezellig aan, gezelliger in elk geval dan Noord-Beve land. En het is vooral fijn dat je grote steden bij de hand hebt, Antwerpen, Gent. Ik kom daar graag. Allerlei cul turen huppelen er rond. Trouwens, het sentiment dat 'je van buiten bent' heb je overal. Ik doe m'n best. Ik heb veel gedaan om het ge meenschapsgevoel hier in Westdorpe te versterken. Ja renlang heb ik meegewerkt aan de Graaf]ansfeesten en ik ben actief als vrijwilliger bij onze voetbalclub, Ria-W. En je hebt een atelier aan huis waar je van al les van natuursteen maakt, grafstenen, beel den. Je bent dus altijd op het dorp te vinden. Dat atelier staat op een laag pitje. Ik ben al een tijdje niet meer bezig met natuur steen. Ik heb behoorlijk ern stige rugklachten. Maar ik be gin het te missen, het am- bachtswerk. Ik ben van plan het weer op te pakken, maar zonder beitel. Printen in 3D, driedimensionaal, lijkt me wat. Wat doe je dan nu zoal? Ik ben huisman. Genoeg te doen. Ik schrijf veel. Ik ben officieel een zelfstandige zon der personeel, maar - even opzoeken - ik noem me al tijd maar 'romanticus zon der personeel'. Klinkt toch beter, vind je niet? En ik ben vrijwilliger bij de noodop vang op vakantiepark Marina Beach bij Hoek. Ik geef daar twee ochtenden in de week taalles aan de bewoners, heel basaal Nederlandse woordjes leren. Ze doen hartstikke hun best. Al valt het niet mee. Ze hebben veel andere dingen aan hun hoofd. Ze weten vaak niet of ze mogen blijven. Je hoort wel eens 'die en die was weer niet op tijd'. Ja, ja, maar ze hebben heel wat te verwerken, veel familiesores. Ze moeten zich regelmatig bij de Immigra tie- en Naturalisatiedienst of hun advocaat melden. Het zijn meestal heel gemotiveer de, bescheiden mensen. Jij geeft dus taalles, ter wijl je een verstokte stot teraar bent. Je hebt daar een paar jaar gele den zelfs nog een boek over geschreven waar mee je redelijk scoorde. Dat krijg ik vaker te horen. 'Zo, en jij geeft taalles aan buitenlanders...' Vind ik niet erg, hoor. Ik reageer dan altijd: 'Als je een Eritreeër een keer een, een haaalfje br- rrrruin hoort bestellen bij de bakker, dan weet je dat die taalles heeft gehad van mij'. Relativeren is een kunst. Daar ben ik vrij goed in. Al hoewel, de tijdgeest vreet aan me. We leven in een complexe samenleving Met veel emoties als racisme, na tionalisme, islamhaat. Ik heb het gevoel de jaren dertig mee te maken, vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, zoals ik dat op jonge leeftijd van mijn ouders mee kreeg. We zitten al jaren in een tijdperk van neo-liberalisme, dat de over heid zich overal terugtrekt, mensen aan hun lot overlaat, wat tot tweedeling en onvre de leidt. En dat wordt gepro jecteerd op de vluchteling. Partijen als de Partij voor de Vrijheid van Wilders koeste ren die onvrede zonder op lossingen te bieden. Ineens zitten we in poli tiek vaarwater. Zelf stond je in Terneuzen bij gemeenteraadsverkie zingen op de PvdA-kan- didatenlijst, ergens on deraan, maar toch. Ik ben humanist én so ciaal-democraat in hart en nieren. En ik ben er meer en meer van overtuigd dat de so ciaal-democratie nodig is, dat er omgekeken wordt naar mensen, als ze het om wat voor reden dan ook moeilijk hebben. Nu de PvdA zelf hier nog van overtuigen In 2006 haalde de PvdA in Terneuzen nog tien raadsze- tels, in 2010 acht en twee jaar geleden nog maar vier. Als het zo doorgaat, haalt de PvdA in Terneuzen bij de raadsverkiezingen in 2018 niet eens meer de kiesdrem pel. Ik voel me daar verant woordelijk voor. En de oplossing is? Ik put hoop uit de op komst van mensen als Je remy Corbyn bij Labour in Groot-Brittannië en vooral Bernie Sanders als presi dentskandidaat bij de Demo craten in de Verenigde Sta ten. Ze laten een ander ge luid horen dat aanslaat bij jongeren. Dat kan in Neder land ook. Van de SP ver wacht ik wat dat betreft wei nig, die partij is mij te natio nalistisch, zo van 'geen lood gieter uit Roemenië'. Voor mij bestaan er geen grenzen, letterlijk en figuurlijk. zaterdag 13 augustus 2016 Voor mij bestaan geen grenzen Harmen van der Werf 1 december 1956 geboren in Rotter dam Woont in Westdor pe Getrouwd Twee dochters van 21 en 26 jaar Zelfverklaard ro manticus zonder per soneel, beeldhouwer (even in ruste), huis man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40