Toeristen zelden doelwit 3 Nederlandse toeristen in Thailand aan de dood ontsnapt Een harde knal. Rondvliegend staal. Het avondje stappen van Michelle (18) en Josephine (23) in het Thaise Hua Hin eindigt in een bloedbad. In de smalle Poon Suk, een ty pisch Thais toeristenstraatje, wemelt het donderdagavond van de vakantiegangers. On danks het late tijdstip, kort na tienen, is het nog heet. Mi chelle Vriesema (18) uit Drachten en haar reismaatje Josephi ne (23) lopen in teenslippers en kor te rokjes over straat. De vriendinnen zijn hoogblond en zongebruind. De sfeer is goed, het is druk bij de vele barretjes en restaurants. Dan klapt een plantenbak door een explosie uit elkaar. De Thaise vrouw die dichtbij een eetkarretje bestiert, overleeft de knal niet. Scherven en ko gels, waarmee het explosiefin de plantenbak is gevuld, vliegen in het rond. Josephine valt op de grond. Ze is zwaargewond. Bij Michelle slaan drie kogels in het onderbeen. „Het is een heel vreemd gevoel", vertelt Michelle vanaf haar zieken huisbed. Na een rondreis van vijf we ken door Thailand, in haar eentje, zou de geneeskundestudente dit weekend terugkeren naar Nederland. „Ik ben heel ongerust over Josephi ne. Ik heb haar hier leren kennen en we zijn vriendinnen geworden." Jose phine is buiten levensgevaar, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag weten. Ook een 49-jari- ge Nederlandse vrouw is ernstig ge wond, maar buiten levensgevaar. Na de bomaanslagen is het reisadvies voor Thailand aangescherpt. Sinds gisteren geldt code geel: Nederlan ders moeten extra alert zijn. Kort voor de catastrofale knal was er nóg een explosie. Dat vertelt de 72-jarige Arnold van Zwam uit Nij megen. Net als Michelle raakte hij lichtgewond. „Na die eerste explosie stroomden de mensen toe. Er was toen nog niemand gewond. Maar op eens was er weer een klap. Ik keek naar mijn hand en zag dat ik hele maal onder het bloed zat." Als Ar nold omkijkt, ziet hij heel veel men sen liggen. „Daar moeten die Neder landse meiden bij zijn geweest. Er was paniek, gegil. Mensen renden weg. Ik rende naar binnen bij een winkel en pakte een doek om het bloeden te stelpen." Binnen een paar minuten waren de hulpverleners, al in de buurt vanwege de eerste explo sie, ter plaatse. De hand van Arnold werd in het ziekenhuis gehecht. „Als ik drie seconden eerder was geweest, had ik daar ook op straat gelegen", beseft hij. „Ik heb zoveel geluk ge had. Mijn broek, zo'n hele wijde, was doorzeefd door de scherven. Er zaten splinters in mijn haar en alleen mijn vinger bloedde." Bijna 24 uur na de aanslag realiseert Van Zwam zich wat er precies is gebeurd. „De helft van de mensen in het straatje waren westerlingen. De daders moeten ge wacht hebben tot het heel druk was." Volgens de Thaise politie is de bom waarschijnlijk tot ontploffing gebracht via een mobieltje. Michelle was voor het eerst in Thai land. Ze deed onder meer vrijwilligers werk met olifanten. Nu wil ze zo snel mogelijk naar huis. „Ik ben geope reerd, waarbij ze de kogels uit mijn been hebben gehaald. Zolang ik pijn stillers krijg, gaat het prima. Ik mag niet klagen als ik naar de anderen kijk. Dit had veel erger kunnen aflopen." THAILAND zaterdag 13 augustus 2016 'Kogels zijn uit mijn been, het had veel erger gekund' Ton Voermans Peter Winterman Hua Hin Recente aanslagen THAILAND Bangkok MYANMAR L D TH CAMBODJA 100 km ©1308161JG MALEISIË BRON: Reuters Vrijdag Hua Hin Twee explosies, één dode en 5 gewonden. Surat Thani Twee explosies, Één vrouw overleden en één gewonde in het Muang district. Phuket Twee explosies, ten minste één gewonde. Phang Nga Twee explosies, geen gewonden. Donderdag vi. Hua Hin Twee explosies doden ten minste één persoon en verwonden meer dan 20 mensen. Bij de bomaanslagen in Thailand zijn vier Nederlandse toeristen ge wond geraakt. Vier andere slacht offers vonden de dood. In Thailand zijn er wel vaker aanslagen, maar ze zijn zelden gericht tegen toeris ten. Boven: Michelle Vriesema kreeg bij de aanslag enkele kogels in haar been. Onder: beveiliging op een toeristische locatie in Bangkok, fotosafp Trang Een explosie op een markt doodt een mannelijke verkoper en verwondt ten minste 5 anderen. Aanslagen zijn er wel vaker in Thailand. Maar ze zijn zelden ge richt tegen toeristen. Twee man nen zijn inmiddels opgepakt voor hun vermoedelijke rol bij de bomaanslagen op vakantieoor den, waarbij vier doden vielen en onder anderen vier Nederlandse toeristen gewond raakten. De politie benadrukt dat het géén aanhangers zijn van internationa le terreurgroepen als IS, maar spreekt van 'lokale saboteurs'. Onderzocht wordt nu of de da ders zijn aangesloten bij een van de islamitische rebellengroepen in het zuiden van Thailand, die zich al jaren tegen de autoritei ten keren. Want als de separatis ten achter het nieuwste bloed bad zitten, is sprake van een nieuwe tactiek. De onafhankelijk heidsstrijd in Zuid-Thailand heeft in twaalf jaar tijd aan zeker 6.000 mensen het leven gekost, maar dat waren vrijwel nooit toe risten. Nu troffen de minstens tien explosies juist vakantiegan gers. De terreur was afgenomen sinds het leger in mei 2014 pre mier Yingluck Shinawatra afzet te. Na die staatsgreep braken gewelddadige protesten uit, maar de rust keerde relatief snel weer. De aanslagen van nu kunnen volgens de politie ver band houden met een gewon nen referendum over een nieu we grondwet, afgelopen zon dag. De militaire machthebbers mogen voortaan bepalen wie in de senaat komt te zitten. Tot woede van vooral de Shinawa- tra-aanhangers. Bovendien zijn veel Thai kwaad dat het militaire bewind pas in 2017 nieuwe ver kiezingen wil houden. Daarom sluit de politie ook niet uit dat de politieke oppositie achter de ex plosies zit. Vorig jaar kwamen nog twintig Chinezen om het leven bij een aanslag in Bangkok. Pas weken later werd duidelijk wie de da ders waren. Het bleken Oeigoe- ren te zijn, een islamitische min derheid. Dat zij ook achter de jongste aanslagen zitten, achten de Thaise autoriteiten uitgeslo ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3