4 ZEELAND Amels biedt met SeaXplorer jacht dat overal kan komen Is het nou een ijsbreker of een superjacht? De nieuwe SeaXplorer van jachtenbouwer Amels is het allebei: een drijvend paleis met techniek uit marine- en commerciële schepen. „Met de SeaXplorer kun je met gasten naar de poolgebieden of afgelegen tropische gebieden." uim tien jaar na dat Amels de 'standaard' se ries jachten van 50 tot 83 meter introduceerde, boort Damen sa men met Amels een nieuw gat in de markt aan. Want hoe luxe de jachten van Amels ook zijn, ze zijn er niet op gebouwd om lange tijd met gas ten naar de Grote Oceaan of het Arctisch gebied te kunnen varen. Simpelweg omdat ze niet zo lang met gasten van huis kunnen zijn en omdat ze technisch niet ge avanceerd genoeg zijn om de Arc tische barre omstandigheden te trotseren en voldoende voorra den bij zich te hebben. Het is niet dat Amels wordt plat gebeld, maar er is een aantal potentiële kopers dat de grenzen wil verleg gen. „Kopers van super jachten va ren veel in de Middellandse Zee of het Caribisch gebied", vertelt Victor Caminada van Amels. "Op een gegeven moment wil je graag meer zien. Er zijn nog veel meer mooie plekken, maar die zijn te ver weg om met zo'n jacht naar toe te kunnen varen. Een schip waarmee dat soort expeditietoch- ten kunnen worden gemaakt had den we nog niet. Ook Amels en Damen moeten blijvend vernieu wen en op zoek naar nieuwe idee ën en modellen. Dit is een niche markt, maar wel een belangrijke." Vergelijk de markt van super- jachten voor het gemak eens met auto's. Ieder zichzelf respecterend merk verkoopt niet alleen 'gewo ne' gezinsauto's, maar ook snelle coupé's, sport utility vehicles (suv's) en crossovers. Zie de nieu we SeaXplorer als een crossover, vergelijkt Caminada. „Het schip biedt alles wat een luxe jacht heeft, gecombineerd met de mo gelijkheden om verder en langer weg te kunnen." De drie model len - variërend in lengte van 65 tot 100 meter - kunnen lange af standen afleggen onder de meest extreme omstandigheden, beu ken zich als het moet dwars door het ijs en eenmaal op de plek van bestemming kunnen ze 40 dagen autonoom op de plek alle luxe en comfort bieden aan de gasten. Ui teraard zijn er zwembaden en di verse verblijfs- en recreatieruim ten. Bijzonder zijn het walvis-ob servatiedeck en de diverse moge lijkheden om de wereld onder wa ter te bekijken. Het 'instapmodel' kan een helikopter, duik- en red dingsboot, twee zodiacs en vier waverunners herbergen. Er is plek voor 12 gasten en 20 beman ningsleden. Het 'topmodel' biedt Er zijn tussen de 1500 en 2000 miljardairs. Mensen met een dergelijk vermogen kunnen dit soort schepen kopen ruimte aan 30 gasten en 50 be manningsleden, twee heli's, een expeditieboot en een duik-sup- port schip. De SeaXplorer is ontstaan door dat de verschillende bedrijven binnen de Damen Shipyards Group met elkaar samenwerken. „Een jachtenbouwer heeft niet de specifieke kennis die nodig is om een ijsbreker te bouwen. En een commerciële schepenbouwer heeft niet de verfijning van een jachtenbouwer. De kennis die bij de verschillende Damen-bedrij- ven, zoals Damen Naval Shipbuil ding (de marinetak) aanwezig is, is in de SeaXplorer gecombineerd met de kennis bij Amels." Vooralsnog bestaat de Seaxplo- rer alleen op papier. Al hebben de eerste mogelijke kopers zich al ge meld. De SeaXplorer kost meer dan een superjacht, maar hoeveel meer wil Caminada niet zeggen. Maar aan de hand van het profiel van de koper, kun je je wel een beeld vormen bij de prijs, ver klapt hij. „Wereldwijd zijn er tus sen de 1500 en 2000 miljardairs. Het zijn mensen met een derge lijk vermogen die dit soort sche pen zouden kunnen kopen." Maar waarom willen die dan naar Arctische gebieden 'cruisen'? „De natuur is daar mooi en in drukwekkend. De potentiële ko pers zijn mensen die invloed heb ben en anderen willen laten zien hoe waardevol de natuur is. Ze treden als ambassadeur op." Afhankelijk van de grootte van het schip en de specifieke eisen die een klant stelt, duurt het 3,5 jaar vanaf de bestelling voordat een schip klaar is. Amels heeft nu negen jachten in aanbouw en twee bestaande schepen die wor den omgebouwd. Er werken 900 mensen, waarvan 200 in vaste dienst. 112 NIEUWS Duiker in de problemen bij Brouwershaven Vrouw schopt deur in om hond Tweetal gepakt voor diefstal zaterdag 13 augustus 2016 Of het nou in tropisch water of bij Antarctica is, de SeaXplorer moet zijn eigenaar overal kunnen brengen, artists impression amels Luxe en brute kracht voor de superrijken Jeffrey Kutterink Vlissingen —Victor Caminada, Amels BROUWERSHAVEN Een traumahelikopter is giste ren aan het einde van de och tend ingezet in Brouwersha ven, vermoedelijk om een dui ker te helpen die in de proble men was gekomen. Dat meldt HV Zeeland. De helikopter werd om streeks 11.30 uur, samen met twee ambulanceteams en een eenheid van de politie richting de duikplek Kerkweg/Langendijk bij Den Osse gestuurd. Na een eerste behandeling ter plaatse, is het slachtoffer per ambulance overgebracht naar een ziekenhuis. THOLEN Een 22-jarige vrouw uit Tho- len heeft samen met haar 30-jarige vriend de voordeur van haar zus ingetrapt bij een ruzie om een hond. De Thool- se zegt dat de hond van haar is. De politie heeft haar en haar vriend opgepakt voor be dreiging en vernieling. De langslepende ruzie om het bezit van de hond liep donder dagavond uit de hand toen de Thoolse verhaal ging halen bij haar zus in Bergen op Zoom. De Thoolse kreeg de hond niet mee. Daarna richtten de twee hun woede op de voor deur. De zus belde de politie. Die heeft de Thoolse en haar vriend aangehouden. MIDDELBURG Twee 17-jarige jongens uit Middelburg zijn donder dagnacht op de Ravensteijn- weg in Middelburg opgepakt voor diefstal of heling van twee snorfietsen. Een inwo ner tipte om 01.50 uur de poli tie over een verdachte situa tie. Bij aankomst zagen agen ten drie jongens op een bank zitten. Vijf meter verderop stonden twee snorfietsen met warme uitlaten. De snorfiet sen bleken gestolen. De jon gens ontkenden dat ze van hen waren. Naast de voet van een jongen lag een fietssleu- tel die van de snorfiets was. In de rugtas van de andere jon gen zat inbrekerswerktuig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32