Grootschalige zeewierteelt Westdorpse levenskunstenaar Geen hoogaars in de Hofvijver, ringrijders zonder paard en lans Veiligheidsmaatregelen verhinderen dat Zeeland helemaal los kan gaan tijdens Prinsjesfestival in Den Haag. De hoogaars blijft thuis. Zeeland is dit jaar aan de beurt om in Den Haag het Prinsjes festival mede te organiseren Het duurt nog even voor het zover is. ps Rob van Bedaf is scherp als militair prikkeldraad. »prc Keurslager Boeye merkt dat de vraag naar grote stukken vlees toe neemt. P15 Het zou een kleine week lang het meest zichtbare symbool van Zee land zijn tijdens het Prinsjesfesti val in Den Haag. Maar helaas, in de aanloop naar Prinsjesdag zal premier Mark Rutte vanuit zijn to rentje geen hoogaars in de Hofvij ver zien dobberen. De provincie Zeeland is dit jaar aan de beurt om mede-organisa tor te zijn van het Prinsjesfestival dat op donderdag 15 september be gint. Er komt een tijdelijke Zeeuw se ambassade in perscentrum Nieuwspoort. Tijdens het festival zijn tal van presentaties van Zeeuwse projec ten en culturele uitingen. Er zijn onder meer optredens, discussies, symposia en lobby-bijeenkom sten. Zeeuwse jongeren 'pimpen' de troonrede en kok Eric Van Bochove zorgt voor Zeeuwse me nu's in restaurants om het Binnen hof. Maar niet alles wat op de Ab dij in Middelburg bedacht is, kan in Den Haag worden uitgevoerd. Zo is het plan om een hoogaars te water te laten in de Hofvijver noodgedwongen geschrapt. „Er wordt in die buurt aan de weg gewerkt waardoor het trans port op praktische bezwaren stuit. Verder speelde de beveiliging van het schip, zo dicht tegen het Bin nenhof aan, een rol bij het besluit het niet te doen", zeg Sebastian Groothuis, van de provincie Zee land. Er wordt nog nagedacht over een alternatief Zeeuws symbool. Langs de route van de Glazen Koets, van Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal, staan op Prinsjes dag tweehonderd Zeeuwen in kle derdracht langs de route. De veiligheidsmaatregelen staan echter een andere oer-Zeeuwse presentatie in de weg. De Zeeuw se Ringrijders Vereniging (ZRV) is gevraagd om veertig mensen at te vaardigen. Tot nu hebben zich pas tien ZRV-leden zich als vrij williger voor Prinsjesdag gemeld. Ringrijders vinden dat ze door al lerlei beperkende maatregelen te weinig van hun folklore kunnen laten zien. De ringrijders moeten namelijk hun paarden en lansen thuislaten en mogen ook niet in hun boerengoed verschijnen. Maar weinigen voelen er voor om alleen in 'wedstrijdtenue' (witte broek en trui met een oranje sjerp) langs de route te gaan staan. „We hebben tot 23 augustus de tijd om mensen aan te melden, maar ik verwacht niet dat er nog veel bijkomen", aldus secretaris Lies Sturm-Dominicus van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. m zaterdag 13 augustus 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl Weekend Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29