i 'Ik dacht dat ik dood zou gaan' 24 KIJKCIJFERS ACHTERHAALD SYSTEEM A V1V Anne moet weg Tour Beyoncé brengt ruim 200 miljoen op Onze complete tv-economie is gebouwd op 1.250 kastjes die kijkcijfers meten. Dit systeem is al jarenlang onnodig achterhaald, zeggen media-experts. Het had niet veel ge scheeld of Tom Chaplin (37) was er niet meer geweest. De voormalige frontman van de Britse rock groep Keane ging bijna ten onder aan drugs. „Ik dacht dat ik dood zou gaan. Ik had dat gevoel al eens eerder maar dit keer was het menens", zegt Tom in een open hartig interview met The Telegraph. Op die avond begin 2015 be reikte de zanger het dieptepunt. Hij merk te het ook aan zijn om geving. „De mensen van wie ik hield, gin gen zich anders gedra- gen. Ze begonnen het op te geven. Mijn vrouw zei: ik wil dat je weet dat ik van je hou omdat ik niet weet of ik nog de kans krijg het ooit tegen je te zeggen." Tom worstelde ja renlang met zijn drugsversla ving. Iets wat hij nu om schrijft als 'een ware hel'. Het eni ge dat hem op de been hield was het feit dat hij wist dat hij er uitein delijk bovenop kon ko men. Inmiddels is de Brit er inderdaad zo goed als bovenop en is hij eindelijk toegeko men aan zijn langver wachte solodebuut. PENSIOEN Quote van de dag 'Blijheid voor het vak en daar alles voor willen doen, dat mis ik weieens bij jongere collega's' Robbie Williams rouwt om manager Derde kind voor Filemon e kijkcijfers. Hei lig zijn ze. Al thans, in Hilver sum. Maar in een tijd waarin we bijna allemaal digi taal tv kijken, wor den de kijkcijfers nog altijd gemeten aan de hand van r.250 kastjes. De gro ve gemiddelden moeten adverteer ders vertellen waar en wanneer ze hun reclamespotjes uitzenden. Dat moet toch anders kunnen? „Dit ouderwetse meetsysteem bestaat nog steeds omdat niemand belang heeft bij verandering", stelt Jan Rie- mens, oprichter van videoplatform Zoomin. „Maar tv-kijken neemt af en online-video groeit. Het wordt nu echt eens tijd om te moderniseren." Zenders, adverteerders, producen ten: nog voor het ontbijt kijken ze al lemaal via de website of app van de Stichting Kijkonderzoek (SKO, ook gefinancierd door bovenstaande par tijen) hoe tv-programma's de vorige dag hebben gescoord. Die informatie is van levensbelang, want op basis van kijkcijfers maakt de reclamewe reld kostbare keuzes. Meetkastjes Die hele tv-economie draait nog steeds op die 1.250 meetkastjes. „Wat is nou de kans dat daar ook 12-jarige Pokémon Go-spelers tussen zitten?" vraagt Riemens zich af. Volgens hem een doelgroep die wél kijkt naar de filmpjes van onder meer Zoomin, zijn mediabedrijf dat video's produ ceert en via allerlei online-kanalen over de hele wereld verspreidt. Goed voor een jaarlijkse omzet van een slordige 30 miljoen euro. Ook innovatie-expert David de Jong van het multimediale reclame platform Screenó is kritisch. „Het sys teem is achterhaald. De technologie om nauwkeuriger te meten is er al lang. Dat heb ik zes jaar geleden al bij de SKO aangegeven. Ze stralen daar geen sfeer van innovatie uit." „Vooral grote jongens als RTL zijn daarbij gebaat", vervolgt De Jong. „Hoe minder breed het onderzoek, hoe beter zij eruit komen. Vraag slechts 1.200 mensen naar hun favo riete colamerk en de kleine colamer- ken duiken veel minder snel op. Dus zolang RTL 40 procent van de tv-markt in handen heeft, hoeven zij Het wordt nu tijd om het op een modernere manier te gaan doen geen andere meetmethode." Ruud de Langen van mediabureau Mindshare, dat zendtijd inkoopt voor adverteerders: „Voor ons werkt de hui dige meetmethode voldoende. We zien de kijkcijfers en vragen vervol gens in een eigen onderzoek weer aan mensen of ze zich bijvoorbeeld die Centraal Beheer-reclame kunnen her inneren. Als een tv-programma 70 procent kijkerbereik heeft, moet daarvan 60 procent de commercial in derdaad hebben gezien. Dat is grof weg onze meting." René van Dammen, kijkcijferexpert bij de publieke omroep, twijfelt niet aan de betrouwbaarheid van het hui dige kijkonderzoek. „Het gaat om een landelijk representatieve steekproef van 2.700 mensen van 3 jaar en ouder. In onderzoekskringen wordt dat een grote steekproef genoemd. Alle par tijen in de televisiewereld maken ge bruik van dezelfde bron, omdat er vooralsnog geen betere onderzoeks methode beschikbaar is. Het is ty pisch borrelpraat om zo'n gedegen mediagebruik onderzoek af te doen met 'meten via een paar kastjes'. Het onderwerp keert overigens vrijwel el ke zomer terug in de media in het ka der van de komkommertijd. Mag ik nu weer aan het werk?" Maar zowel Jan Riemens, David de Jong als Ruud de Langen ziet wel de gelijk een 'oplossing'. Eén die onver mijdelijk lijkt. Bijna iedereen kijkt te genwoordig digitaal televisie via tele- combedrijven als Ziggo en KPN. Zij zitten op een berg informatie over het kijkgedrag van hun klanten die alle maal beschikken over een kastje dat elk zapmoment registreert. „Kabel aars worden steeds machtiger met al die kijkkennis", aldus De Langen. Daarnaast: RTL Nederland bouwde net een eigen technisch platform voor het meten van kijkgedrag. Ze ontwik kelden er onder meer een algoritme voor gezichtsherkenning. Wat ge beurt er zodra Humberto Tan bijvoor beeld in beeld verschijnt? Of zijn gas ten in RTL Late Night1 Zet dit af tegen precieze kijkcijfers per moment en je kan voorzichtig voorspellen wanneer een kijker blijft plakken of afhaakt. Superrelevant „De meting van de SKO is superrele vant, maar met alle toenemende data zal die relevantie afnemen", zegt ceo Bert Habets van RTL. Hij laat weten met partijen als Ziggo en KPN in ge- zaterdag 13 augustus 2016 Anne van Egmond (69) heeft er grote moeite mee dat ze stopt met radioma ken en met pensioen moet. Ze presen teert vandaag voor het laatst haar radio programma Egmond Binnen bij RTV NH. Van Egmond is voor al bekend van Adres Onbekend, dat ze ja renlang voor de KRO op de radio pre senteerde. De wereldtournee van Beyoncé heeft tot nu toe 210 miljoen dollar (bijna 190 miljoen euro) opgebracht, meldt Bill board. Tijdens de eer ste twee delen van de tour in Noord-Amerika en Europa werden voor veertig optredens in to taal 1,8 miljoen kaartjes verkocht. De tour ging in april van start in Miami. Op 28 juni gaf Beyoncé het eerste Eu ropese concert in Enge land. In totaal gaf ze ze ventien concerten in Europa op zestien ver schillende plekken. Al leen in Londen trad ze vaker dan één keer op. Op 16 juli stond de zan geres in een uitverkoch te Amsterdam ArenA. Na een korte pauze zet Beyoncé de concert reeks op 7 september voort in het Amerikaan se Rutherford. W /JE —Actrice Joke Bruijs (64) in Margriet. ENTHOVEN Robbie Williams rouwt. Zijn mana ger David Entho ven (72) is na een kort ziekbed overleden. De zanger werkte sinds de start van zijn solocar rière, twintig jaar geleden, met hem. „Mijn vriend en men tor stierf van daag. Ik hou van je RIP x", twittert Robbie. Entho ven wist pas sinds enkele da gen dat hij lever kanker had. ZWANGER Filemon Wesse- link verwacht zijn derde kind. Zijn vriendin Mi- chaela is zwan ger, onthulde de BNN-presenta- tor gisteren van uit Rio de Janei ro op radiozen der 100%NL. Het stel is al ouders van doch ter Danique (6) en zoon Sebasti- aan (4). 0 1 Ouderwetse kijkkastjes? Dat kan anders Gudo Tienhooven —Jan Riemens, oprichter videoplatform Zoomin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24