Leider met lef en visie i 20 ECONOMIE Dossierkast van failliet bedrijf kan nog lang Technisch dienstverlener Imtech stortte vorig jaar met veel geraas in elkaar. In alle stilte werd eerder deze week nog een stuk verkocht x$c IE9 In de schijnwerpers Op het moment dat Google Maris in 2008 oppikt om investeringsfonds Google Ventures te leiden, werkt de Amerikaan voor een non-profitbedrijf dat werkt aan middelen om de oogaandoening cataract te bestrijden. Maris is niet direct de uitgelezen figuur om een met miljarden dol lars gevuld fonds te leiden, en dat is precies de bedoeling. Een compleet nieuwe blik van buiten, daar houden ze bij Google van. Maris,die ge trouwd is met singer-songwriter Tristan Prettyman, is een man die niet bang wordt van een blik in de toekomst. Robotisering speelt bij hem een centrale rol. De angst die anderen voelen - de robots nemen het over! - deelt hij niet. „Bij de ont dekking van het vuur had je ook kunnen zeg gen: 'Dit kan heel destructief uitpakken, je kunt er dorpen mee platbran den!'. Of je kunt zeggen: 'Er is een betere toepassing voor deze uitvin ding, we kunnen er mee koken en ons 's nachts warm houden.' Zijn geloof in de toekomst Jersey. grenst aan het on eindige. Op puur commerciële digi tale toepassingen kijkt Maris daar om een beetje neer. Life scien ces, daar zitten de echte kansen. De simpele re den: hij houdt veel te veel van het leven om er snel afscheid van te nemen. „Er zijn veel miljardairs in Silicon Valley, maar uiteindelijk eindigen we alle maal op dezelfde plek. Als je kunt kiezen tus sen heel veel geld verdienen of een manier vinden om langer te leven, wat kies je dan?" Mensen kunnen uiteindelijk wel 500 jaar oud worden, denkt Maris. Daarom investeert Google Ventures veel in bedrijven die ouder dom en ziektes bestrijden en dus het leven verlengen. Tot deze week. Maris, 41 jaar oud, hield er ineens mee op, en dat was een verrassing. De Amerikaan had de absolute macht bij Ventures, geen dollar werd uitgegeven zon der zijn zegen. Dat was een enorme last, ver telt hij nu. „In acht jaar tijd heb ik mijn tele foon nooit uitgezet. Alles liep via mij. Ik was bang om iemand teleur te stellen. Het lijkt me fijn om die druk niet meer te voelen. Ik heb een zoon van elf maanden en een vrouw. Ik wil meer tijd met hen doorbren gen." Maris is in korte tijd al de derde Googletop- per die vertrekt, maar hij ontkent dat zijn af scheid een gevolg is van onrust bij de techreus. „Ik vertrek omdat alles geweldig is. Het is af. Wat ik nu ga doen? Misschien word ik wel tovenaar." KLM SBM Flow Ctac Imtech is binnen een jaar totaal leegverkocht. En zo als dat gaat bij leegverko- pen gaan de onderdelen niet voor de hoofdprijs de deur uit. Zoals bij de laat ste verkoop, de activitei ten in Roemenië. „Voor de prijs van een Skoda, 20.000 euro." Dat bedrag leverde de verkoop van Im tech Roemenië aan het zittende management op, aldus curator Jeroen Princen. Geen opbrengst die de harten van de schuldeisers van het faillie te Imtech sneller doet kloppen. „Er zitten nu enige miljoenen in de boedel. Dat is een druppel op de gloeiende plaat van een schul denlast van een half miljard", ver duidelijkt Princen. Maar het is in ieder geval iets. „Toen we vorig jaar begonnen was er helemaal niets", aldus de curator. En dat ter wijl Imtech over maar liefst 800 bankrekeningen beschikte. En dat was niet het enige. Toen Princen met collega Peters de boe del nader inspecteerde troffen ze maar liefst 300 strekkende meters aan ordners aan op de administra tie. En in het archief bleken 1.500 verhuisdozen vol met materiaal te staan. 'Veelal slecht geadmini streerd', zoals de curatoren op merkten in hun verslag. Chaos „Dat was wel even slikken," er kent Princen. En dat werd er niet minder op toen er ook nog eens 23 terabyte aan e-mails stond. „Daar is inmiddels een aantal terabytes bijgekomen. We moeten nog steeds wel eens slikken." Een team van tien mensen is nu conti nu bezig de data en de papieren te ordenen en te doorzoeken. De enorme hoeveelheid data zegt wel iets over de complexiteit van Imtech, maar ook over de chaos in de administratie. Boven dien bleek veel informatie ook nog eens moeilijk toegankelijk voor de curatoren en werkten de banken en het management in het begin ook niet van harte mee. „Ik las toen wel berichten over oorlog tussen de banken en de cu ratoren. Maar dat viel best wel mee", verzekert Princen. „Na de eerste week, met de verkoop van Nordic, Marine en I&T, hebben de banken het aan ons overgelaten. De laatste stukken Hf 5000 Marine m 1200 lil 800 gerviceS België Vto De curatoren hebben zich sinds dien vlot van hun taak gekweten. Binnen een jaar zijn alle bedrijfs onderdelen van Imtech verkocht. Toch vindt Princen de snelheid te genvallen. „Ik vind het helemaal niet snel gegaan. Bedenk dat in au gustus vorig jaar de rekeningen van de bedrijven werden geblok keerd. Dan moet je de bedrijven snel verkopen. Voor het gros is dat ook gelukt, maar in Roemenië luk- Imtech Roemenië ging voor de prijs van een Skoda, 20.000 euro, de deur uit te het pas deze week." En hele maal leeg is de boedel nog steeds niet. Behalve bedrijven verzamel de Imtech ook kunst. Die kunst werken zijn op een veiling onder de hamer gegaan. „Maar één kunstwerk is nog niet verkocht." Onderzoek Nu de bedrijven de deur uit zijn zit de taak van de curatoren er niet op. Met een team van tien mensen doen ze nu onderzoek naar de oorzaak van het faillisse ment. Ze willen de periode tussen 2010 en 2015 onderzoeken. En dat is nog een hele kluif, gezien de enorme hoeveelheid informatie die ze moeten doorspitten. Maar wel noodzakelijk, want de onder gang van Imtech roept nog steeds grote vragen op. Het bedrijf was jarenlang een Hij is niet bang voor robots en is ervan overtuigd dat mensen in de toekomst 500 jaar oud kunnen worden. Toch houdt Bill Maris het op zijn 41ste gezien bij Google. Sander van Mersbergen Geboren in 1975 in New Jersey. Heeft een graad in neu- roweten- schap Is getrouwd met singer- songwriter Tristan Pretty man. Heeft zoontje van elf maanden. O zaterdag 13 augustus 2016 KLM wil geen extra pensioen storting doen aan piloten, en beleggers jui chen dat toe. M De tweede dag winst op rij voor SBM Offshore, dat deze week aardige cijfers publiceerde. Beursinterme- diair FlowTra- ders boekte het eerste half jaar slechtere resulta ten. De automatiseer der kampt met problemen bij een project in Frankrijk. O o o Imtech in delen Peet Vogels Gouda Met de verkoop van het Roemeense deel is nu heel Imtech verkocht. Waar ging alles heen, en hoeveel mensen werkten er? fff 1200 (in delen verkocht) in delen verkocht III 2500 wmm Pon Holdings en Parcom Nederland in delen verkocht Cordeel Bouw Groep België r III 5000 X Triton Jersey Hongarije Management Toegangstechniek Agta Record —Jeroen Princen, curator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20