tt 19 Kees Veldboer is on derweg naar Alme- re. Achterin zijn ambulance ligt een vrouw van 23 jaar. Een tenger poppetje. Met slangetjes in haar neus, extra de kens over zich heen en een bezorgde arts aan haar zijde. Ze wil nog één keer thuis zijn, met haar man. De brancard wordt in de woonkamer ge parkeerd, met uitzicht op het tuintje dat hij speciaal voor haar heeft opge knapt. Dit is een 'normale' werkdag van Kees Veldboer, oprichter van Stich ting Ambulance Wens, een organisa tie die wensen van terminale patiën ten vervult. Morgen wil een kanker patiënt voor een laatste keer naar zee. Een ander wil naar Amsterdam voor de uitvaart van haar vriendin, in de wetenschap dat de hare ook niet lang meer op zich zal laten wachten. Een vrouw (24) hoopt op een barbecue met vrienden en een vader met ALS wil nog één keer met zijn gezin naar Otterlo op vakantie. Veldboer heeft het talloze malen zien gebeuren: de onrust die ver dwijnt als hun laatste, vaak simpele, wens is vervuld. „Het geeft een ge voel van afsluiting, denk ik." Hij zag het voor het eerst toen hij nog voor de reguliere ambulance dienst werkte en Mario, een man met uitgezaaide kanker, van het ene ziekenhuis naar het andere reed. On derweg zette hij zijn wagen stil en keken ze samen uit over de Water weg. „De tranen stroomden over zijn wangen. Hij bleek schipper te zijn geweest." Veldboer richtte een halfjaar later, in 2007, zijn stichting op. Negen jaar later runt hij een organisatie met zes ambulances in bezit en 240 - medi sche - vrijwilligers. Samen hebben zij al 7.995 wensen vervuld. „Soms sterven mensen nog dezelfde dag, alsof ze dan pas kunnen loslaten." Copycats De wereld heeft hem inmiddels ont dekt. BBC kwam al eens langs, CNN, The Independent, Time. En er zijn co pycats: een tiental soortgelijke stich tingen werd opgericht. „Het zijn een stelletje..." Zijn vrouw Ineke valt hem in rede. „Blijf netjes Kees." Stilte, „...mensen die het nodig vin den om ons na te doen en bijna de zelfde naam aanhouden. Waarom? We hebben nog nooit 'nee' hoeven verkopen. Er is in Nederland toch ook geen behoefte aan een tweede Zonnebloem of een tweede Hart stichting?" De 'wildgroei' dreef hem al eens tot het schrijven van een pinnige brief naar hospices en ziekenhuizen. Dat leidde tot geruzie en dreigemen ten van een andere stichting. „Op ons vijfjarig jubileum hebben we po litiebewaking voor de deur gezet om dat een boze directeur ons feestje wilde verstoren." Maar waar maakt hij zich druk om? Als de wensen maar vervuld wor den, zou je denken. „De anderen rij den met verouderde ambulances en vragen zieke patiënten enorme bij drages, terwijl wij alles gratis doen. Dat vind ik erg." De concurrentie kost hem jaarlijks ook nog tiendui zenden euro's aan donaties, bereken de hij. Een keer stond de ambulance van Veldboer tegelijk op de stoep met een Brabantse stichting om een ter minale patiënt naar een trouwerij te brengen. Beiden gebeld door een an der familielid. De patiënt koos voor de ander. Veldboer haalt zijn schou ders op. „Ik probeer me niet te erge ren. Wij zijn al eens op de koffie ge weest bij de koning. En later nog eens bij Rutte. Dat gebeurt ook niet zomaar." Vorige week bracht een Russische filmploeg een documentaire over de Rotterdamse stichting uit, en on langs kwam een Amerikaanse repor tage online. Altijd wordt hem gevraagd of zijn werk niet zwaar is. „Natuurlijk heb ik het wel eens moeilijk, zoals bij dat meisje die haar tuintje nog wilde zien. Tijdens de rit vertelde de ver pleegkundige dat om drie uur 's mid dags de stekker eruit ging. Het is in middels jaren geleden, maar ik weet nog precies waar ik was om drie uur 's middags. Ik reed de Beneluxtun- nel in... met een blij gevoel. Dat klinkt misschien gek. Ik wist dat ik het meisje niet beter kon maken, Soms sterven mensen de dag zelf, alsof ze dan kunnen loslaten. Het geeft een gevoel van afsluiting, denk ik maar ik had haar een mooie dag ge geven." Zes keer overleed een patiënt tij dens de uitvoering van zijn wens, één keer brak de brancard doormid den door een extreem zware man en een andere keer moest een droom 'een gezellig avondje met pornoster Kim Holland' worden aangepast om dat de hoofdrolspeler in kwestie niet reageerde. „Als alternatief zijn we naar de Kamasutrabeurs geweest waar de man nog een fotoshoot heeft gehad met een paar sexy mei den. Hij vond het prachtig." Gitzwart Het zou niet zijn eigen laatste wens zijn, zegt Veldboer. „Er zijn ook men sen die nog een keertje naar het casi no willen voor ze sterven. Waarom zou je dat nu willen? Het enige dat ik me kan voorstellen is dat ik bij mijn gezin zou willen zijn." Veldboer bestempelt zichzelf als 'niet gelovig, niet zweverig'. „Toch is er meer tussen hemel en aarde. Ik heb dingen meegemaakt die geen toeval meer kunnen zijn. Zo was er een jonge vrouw die nog één keer bij ondergaande zon wilde dineren aan zee. Op de dag zelf was de he mel gitzwart. Tijdens het diner za gen we ineens een lichtbal aan de ho rizon. Ik grapte nog tegen haar: 'Zelfs dat kunnen we regelen'. Pre cies waar wij zaten scheen de zon, terwijl de lucht verder overal zwart was. Je denkt: het kan niet, maar het gebeurt wel." zaterdag 13 augustus 2016 u n laatste wens Aan de rand van de Reeuwijkse plassen wordt nog een visje ge vangen. Toch nog getuige op de brui loft van haar dochter. Een heel bijzondere wens, dankzij de stichting kan oma nog ken nismaken met haar kleinzoon. Hanneke van Houwelingen —Kees Veldboer Naar het geboortehuis in Am- Afscheid nemen doe je niet alleen van mensen, nog één keer wil Meneer Sibbald op de foto met zijn 'kluppie', hij luncht met Feye- sterdam. deze man knuffelen met zijn paard. noordspeler Dirk Kuyt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19