Schiedamse Demi (14) laat artsen al jaren versteld staan Autodief komt het liefst in de hoofdstad 15 Marechaussee krijgt hulp van infanterist 7-daagse busreis All inclusive Beierse Woud De familie Teijn is net terug van va kantie: vader Hans, moeder Esther, zoon Max en natuurlijk Demi. Maar uitgerust zijn ze allerminst. „Voor ons is dat geen vakantie", zegt Hans. „Maar Demi geniet er enorm van." Voor hen geen strandvakantie aan de Spaanse Costa of een stedentrip naar Rome, maar een midweekje naar het BIO Vakantieoord in Arn hem. Want daar is alles aangepast. Hun leven draait om dat van De mi, sinds ze op haar negende de diag nose Cockayne kreeg. Een zeldzame genetische aandoening, waarvan be kend is dat nog vier andere kinderen in Nederland het hebben. De bood schap dat Demi niet ouder zou wor den dan 12 jaar, sloeg in. Hans: „We verlieten huilend het ziekenhuis." Enkele maanden later vierden ze Demi's tiende verjaardag alsof het de laatste zou zijn, met een patat- kraam en een clown. Haar elfde ver jaardag kwam. En een twaalfde. En tegen alle verwachtingen in kwam er ook een dertiende. En een veer tiende. „De artsen staan versteld." Bij elke verjaardag voelt Esther op luchting. „Yes, ze heeft het gehaald, denk ik dan. We hopen in december haar vijftiende verjaardag groot te vieren." Stiekem droomt Esther al van een Sweet Sixteen, maar met De mi is het leven bij de dag.„Soms neem ik haar op schoot. Dan kijkt ze me aan, neemt me in een soort wurggreep en dan krijg ik een hele dikke kus. Zo kan ik heel de dag wel blijven zitten. Als we weer een gezel lige middag met de cliniclowns heb ben gehad, dan zit ik helemaal stuk. Dan denk ik: hoe vaak ga je dat nog meemaken?" Demi gaat tegenwoordig zelfs naar school, wat bij haar inhoudt dat ze leert om met een vork te eten. Ze Yes, ze heeft het gehaald, denk ik bij de verjaardag heeft last van dementie, waardoor ze van slag raakt als er iets veran dert in huis bijvoorbeeld. Tegelijker tijd gieren de hormonen door haar lijf, zoals dat hoort op haar kalen derleeftijd. Van alle lichamelijke klachten die ze heeft, zijn de epilep tisch aanvallen het ergst. Daarbij verliest ze elke dag wel een keer het bewustzijn. Esther: „We heb ben laatst het zoontje van vrienden begraven. Dan weet je dat jij er ook komt te staan. Haar plekje is al gere serveerd. Op zulke momenten denk ik: laat het alsjeblieft nog min ders vijfjaar leeg blijven." De impact op het gezin is groot. Esther zei haar baan op om voor De mi te zorgen. Tijd voor zichzelf heeft ze nauwelijks. Hans heeft de afspraak op zijn werk dat hij altijd weg kan. Max wordt geregeld opge vangen door buren, zodat hij wat leuks te doen heeft. „Het is een so ciale jongen geworden", zegt Hans met gepaste trots. „Natuurlijk is het zwaar. We hebben er niet om ge vraagd. Maar zij ook niet. We probe ren haar leven zo comfortabel mo gelijk te maken." Dat blijkt uit onderzoek door lea semaatschappij Alphabet naar au todiefstallen en -schades in ons land. Na Amsterdam volgt Rotter dam, waar ruim 7 procent van de diefstallen wordt gepleegd. Den Haag staat op nummer drie, met slechts 3 procent. De an dere plaatsen in de top tien van au todiefstal gaan naar Amstelveen (4), Delft (5), Rhoon (6), Zoeter- meer (7), Arnhem (8), Rosmalen (9) en Den Bosch (10). De lease maatschappij noemt de verschil len tussen Amsterdam en andere plaatsten 'opvallend', maar heeft geen verklaring. De dieven hebben het vooral ge munt op Audi A3, BMW 3, Volks wagen Golf, Volkswagen Polo en BMW 1. Bijna 70 procent van alle gestolen auto's wordt niet terugge vonden. Een jaar eerder was dit nog 81 procent. „Veel auto's wor den het land uitgereden, waar door het voor de politie haast on mogelijk is om de autodieven te pakken en de auto's weer terug te vinden", zegt Simon Corsèl van Alphabet. BMW, Audi en Volkswagen zijn ook populair bij autokrakers. BMW gaat aan kop met iets meer dan 20 procent van de inbraakmel dingen. Het veiligst is om een au to van de merken KIA en Hyundai aan te schaffen, want in deze mo dellen wordt volgens het onder zoek het minst ingebroken. Bij zes op de tien kraken wordt een zijruitje ingetikt. Dieven zijn vooral geïnteresseerd in het navi gatiesysteem, het stuur en de air bags. De schade kan volgens Alphabet oplopen tot wel 8.000 euro per geval. AMSTERDAM Wie met de auto naar Schiphol komt, wordt sinds gisteravond op de toegangswe gen van de luchthaven niet meer alleen gecontroleerd door de ma rechaussee in het blauw. In het groen gestoken militairen van de landmacht schieten te hulp. Gisteren is besloten dat de con troles, die twee weken geleden zijn begonnen, doorgaan. Om te voorkomen dat de extra veilig heidsmaatregelen rond de lucht haven ten koste gaan van andere taken van de marechaussee, wordt de hulp van andere militai ren ingeroepen. Het gaat de komende weken om de 11de luchtmobiele briga de, die rond Schiphol onder be vel van de Koninklijke Mare chaussee staat. Die infante- rie-eenheid staat altijd paraat om ingezet te worden. Over een paar weken worden ze afgelost door andere eenheden. Volgens de woordvoerder is de inzet van militairen tijdelijk. Zo dra de extra veiligheidscheck bij de luchthaven wordt opgeheven, neemt de marechaussee het stok je weer over. Mochten de maatre gelen nog maanden voortduren, dan bieden twee pelotons hoogri- sicobeveiligers later dit jaar soe laas. In oktober komt het eerste peloton van vijftig marechaus sees van de opleiding. zaterdag 13 augustus 2016 Demi Teijn uit Schiedam zou niet ouder worden dan 12 jaar, hadden haar artsen gezegd. Het meisje lijdt aan het syndroom van Cockay ne, waardoor ze een conditie heeft van een bejaarde vrouw en het ver standelijke vermogen van een peu ter. Ze is nu 14 jaar. „Ze laat ieder een een poepie ruiken." Marjolein Groenendijk Schiedam Demi Teijn (14) heeft het syndroom van Cockayne. FOTO JAN DE GROEN —Esther, moeder Demi Amsterdam is de gevaarlijkste stad om je auto te parkeren, want de hoofdstad is erg in trek bij autodieven. Ruim 14 procent van de autodiefstallen in Neder land heeft plaats in Amsterdam. Ton Voermans Amsterdam all inclusive Vraag nu gratis onze brochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of 0172-468800 O Ca mee met Peter Langhout Reizen Stap in de bus en ga mee naar het mooie Beierse Woud. Geniet van schitterende natuur, de ambachtelijke kunst van het glasblazen en ga mee naar de historische binnenstad van Regensburg. We gaan ook naar Tsjechië, waar we Pilsen bezoeken. De reis is geheel verzorgd met een uitgebreid all inclusive pakket. Dagelijks wordt gezorgd voor ontbijt, lunch en diner en 's avonds zijn de drankjes gratis. Boek nu en laat u verwennen in het Beierse Woud. Inclusief Reiscode: BE39483 Vervoer per luxe bus Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Verblijf in Burghotel am Hohen Bogen op basis van all inclusive V Koffie met gebak op de heenreis V Afscheidsbuffet in Nederland Vertrek 5 sept. en 10 okt. advertentiecode: WEGENER32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15