/ui N tSl^ 3 I L f n Er is een nieuwe golfyeerstejaars op komst met andere ideeën over de studentenvereniging dan voorgaande generaties. 'We stimuleerden elkaar' 'Het is relevante ervaring' 'Je leert grenzen stellen' 14 NI EERSTEJAARS VERENIGINGSLEVEN Het is niet meer zoals vroeger. Studenten kiezen bewuster hoe ze hun tijd besteden Het unieke van het Nederlandse studentenleven moeten we blijven behouden et aantal nieuwko mers bij studenten verenigingen wisselt sterk per stad. In Rot terdam wordt zo'n tien procent lid, in Leiden liefst 46 procent. Hoewel het aantal le den nog constant blijft, vrezen veel studentenverenigingen dat daar snel verandering in komt. Door het bindend studieadvies moeten de studenten in het eerste jaar hard werken om een bepaald aantal studiepunten te scoren. Lukt dat niet, dan moeten ze stop pen met de opleiding. Tel daarbij op dat de studiefinanciering is ver anderd in een lening, waardoor de druk om te slagen nog hoger is. Nu al zien verenigingen de stu dentencultuur veranderen. Steeds meer studenten worden pas in het tweede jaar lid. Bovendien blij ven ze vaker minder lang actief, omdat ze een masterstudie in een andere stad gaan doen, naar het buitenland vertrekken of stage lo pen. „We moeten bedenken hoe we ze aan de verenigingen blijven binden", vat Ruben Hoekman, voorzitter van de Landelijke Ka mer van Verenigingen (LKvV) sa men. Zo wil de organisatie voorko men dat sociëteiten verdwijnen. „Het is niet meer zoals vroeger. Studenten denken meer na over de toekomst, kiezen bewuster hoe ze hun tijd besteden." Lokken Studenten laten zich niet meer al leen lokken met een tap en disco- lichten. Nee, bij deze generatie tel len debatten, contacten met bedrij ven en ondersteuning tijdens de studie. „De commissie commer ciële betrekkingen, waarbij leden veel contact hebben met bedrij ven, is een stuk populairder dan de barcommissie", vertelt voorzit ter Machiel Smit (22), van R.S.V. Sanctus Laurentius in Rotterdam. Niet alleen de gezelligheid telt, studenten willen werken aan hun cv, het aangename met het nutti ge combineren. De sociëteiten zoeken naar ma nieren om hun tradities te kun nen behouden, maar tegelijkertijd te moderniseren, zodat ze aantrek kelijk blijven. Bij Laurentius veran deren vooral de activiteiten. Er zijn bijvoorbeeld diners voor stu denten van bepaalde opleidingen, waarbij recruiters van bedrijven aanwezig zijn. Smit: „Die bedrij ven zijn op zoek naar nieuwe me dewerkers en voor onze leden is het een kans om werkgevers te ontmoeten. De animo voor die di ners is groot." In sociaal opzicht is er meer 'stu diecontrole'. De eerstejaars moe ten de vereniging eens in de zo veel tijd informeren over hun stu- dievoortgang. „Als ze hun prope deuse niet halen, moeten ze met de opleiding stoppen en verlaten ze ons misschien. We willen dat ze succesvol zijn", legt secretaris Léon Vervooren (21) uit. Zijn le den op een borrel, terwijl ze de volgende dag een tentamen heb ben? Dan worden ze erop aange sproken. Ook kunnen ze via Lau rentius korting krijgen voor tenta mentrainingen. Toch vinden veel verenigingen het lastig om op de veranderende cultuur in te springen. Daarbij speelt mee dat de universiteiten proberen meer buitenlandse stu denten aan te trekken. Terwijl de sociëteiten compleet Nederlandse bolwerken zijn. „Moeten we internationale stu denten toelaten en iedereen En gels laten spreken?" vraagt LKvV' er Hoekman zich hardop af. „Die studenten blijven vaak maar voor een paar maanden in Nederland. Dat betekent een kort lidmaat schap en daar zijn verenigingen ei genlijk niet voor bedoeld." Tegelijkertijd kunnen leden hun netwerk tot ver over de grens uitbouwen als er wél meer ruimte komt voor buitenlanders. WD-Kamerlid Pieter Duisen- berg, zelf lid geweest van het Rot- terdamsch Studenten Corps (RSC) en fervent liefhebber van het verenigingsleven, vindt dat studentenverenigingen zich moe ten aanpassen. „Het unieke van het Nederlandse studentenleven moet behouden blijven, maar tege lijkertijd veranderen de voorkeu ren van studenten. Daar moeten verenigingen op inspelen." Serieus Het is een goede ontwikkeling dat studenten serieus met hun oplei ding bezig zijn, benadrukt Duisen- berg. Dat studenten de kans krij gen om meer buitenlandse erva ring op te doen, stages te lopen en een master in een andere stad kun nen volgen. „Dan worden studenten niet ook nog eens daar lid. Maar een vereniging kan wél borrelavonden gaan organiseren voor leden die uit andere steden komen. Of ze kunnen eens per maand een terug- komdag organiseren." En voor de buitenlandse leden kunnen ze zelfs uitwisselingsprogramma's maken met buitenlandse clubs. „De intensiteit van het lidmaat schap ligt in het tweede en derde studiejaar. Daarbuiten moeten so ciëteiten op andere manieren zor gen dat de binding blijft." Wat dat betreft hebben ze bij Laurentius een beetje mazzel. De meeste studenten blijven ook voor hun master in Rotterdam en zijn gemiddeld wat langer lid. „Hoewel we de achtstejaars die vroeger hele verhalen vertelde aan de bar nu echt niet meer kennen", zegt Smit lachend. Eigenlijk, vat hij samen, is Lau rentius net een mkb-bedrijf. „Maar wel één met heel veel be- drijfsfeestjes." ANNEKOOS STEVEN SWEDER Annekoos Huidekoper (37) was lid van L.S.V. Minerva in Leiden. De sociale omgang heeft haar veel ge bracht, ook in haar leven als arts. „Je leert voor jezelf opkomen." Ze woonde in een studentenhuis van het corps. „We stimuleerden elkaar ook om te studeren." Het mooiste dat ze aan haar lidmaatschap overhield? Haar man Kees. Steven Sterk (35), lid van L.V.V.S. Augustinus in Lei den, kan met alle types mensen omgaan. Dat dankt hij deels aan zijn lidmaatschap bij Augustinus. Daar liep namelijk van alles rond. Vooral van het bestuurs jaar heeft het Augustinus-lid veel geleerd. „Werkge vers vinden dat relevante ervaring. Je moet toch zo'n tent draaiende houden." Sweder de Bruijn (37) heeft nog sterke banden met R.S.V. Sanctus Laurentius in Rotterdam. Zijn jaarclub vrienden ziet hij regelmatig. Aan zijn lidmaatschap hield hij een sterk netwerk over. „Het helpt als je niet koud bij een bedrijf binnenkomt wanneer je zaken wilt doen. En je leert bij een vereniging grenzen stel len, discipline en zelfstandigheid." zaterdag 13 augustus 2016 De student wordt wijzer m Leon Vervooren (L) en Machiel Smit van de Rotterdamse studen tenvereniging Laurentius. foto marco de swart Ellen van Gaaien Leiden Ruben Hoekman, LKvV Pieter Duisenberg, VVD-kamerlid H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14