Oud-leider dol op Adidas 12 NI Op Cuba luistert niemand meer naar Fidel Castro Fidel Castro wordt vandaag 90 jaar oud. De leider van de Cubaanse revolutie blijft zijn idealen naleven. Maar hij is uitgerangeerd. Fidel Castro legt zijn lees bril voor zich op tafel. Het is april. De 300 aanwezi gen van het 7de Partij Congres staren hem aan. „Binnenkort word ik 90", zegt hij met een krakende stem. Zijn hand trilt. „Net als veel anderen. Dit is het lot, niet het resultaat van inspan ning." Het is ook een wonder. Tien jaar geleden was 'el commandante' meer dood dan levend. Hij kampte met maag- en darmproblemen en onder ging tal van spoedoperaties om de in terne bloedingen te stoppen. Fidel kwam er bovenop. Maar zijn presidentschap was ten einde. Tan denknarsend zag hij hoe zijn broer Raül de touwtjes in handen kreeg en economische hervormingen door voerde. „Toch heeft Fidel een manier gevonden om zijn broer niet voor de voeten te lopen", zegt Kees van Kor- tenhof van stichting Glasnost in Cu ba. „Dankzij zijn rejlexiones, een soort columns die in de Cubaanse media verschijnen. Ze gaan nooit over binnenlandse onderwerpen. Wel over het milieu, de situatie in Li bië, het houden van kippen of atoom oorlogen. Blijkbaar heeft Fidel van al les verstand." De publicaties maken nauwelijks iets los, zegt Van Kortenhof. „De Cu banen hebben bewondering voor wat Fidel voor zijn land heeft ge daan. Maar zijn gedachtegoed is failliet. Zelfs toen er niks meer te eten was. bleef Cas tro spreken over opoffering, opoffering en nog eens opoffering. De Cubanen werden er doodziek van." Raül is volgens Van Kortenhof beter in staat het land ver der te helpen. „Hij is min der strak in de leer dan zijn broer. Zelf ver woordt hij het zo: 'Ik kies niet voor de zienderogen. Castro bleef het communisme trouw en gaf de Ame rikanen de schuld van de armoede van zijn volk. „Nog altijd vindt Fidel dat hij niets verkeerd heeft gedaan", zegt Gert Oostindie, hoogleraar Cari bische geschiedenis. Fidel slijt zijn dagen in Punto Ce- ro, een terrein van 30 voetbalvelden groot, net buiten Havanna. Hij woont er met zijn tweede echtgeno te Dalia Soto del Valle en enkele van zijn vijf kinderen. Voor openbare op tredens is hij te zwak. Wel krijgt Fi del regelmatig wereldleiders over de vloer: Vladimir Poetin, Francois Hol lande, paus Benedictus, Xi Jinping gingen allemaal op de foto met de kromgegroeide revolutionair. Sinds 2012 publiceert Fidel nauwe lijks meer. „Onlangs verscheen op eens een stukje van hem over yoga in de partijkrant. Zelfs de Cubanen hadden zoiets van, hoe kom je daar nou weer op?" zegt Oostindie. Fidel leeft, maar ademt vooral ver leden. Zijn leuzen op de billboards dateren van decennia geleden. De in terviews en documentaires op de staatstelevisie dateren allemaal uit de tijd dat Castro nog die sigarenro- kende leider was. In dat olijfgroene jasje met twee borstzakjes en een stijf gestreken kraag. De hoogbejaarde Fidel blijft over eind omdat hij nog altijd de hardli ners aan zich weet te binden, zegt Oostindie. „Zij vinden Raül te soft en zijn het met Fidel eens dat zijn broer hun land in de uitverkoop heeft gedaan." Fidel bemoeit zich nooit openlijk met het beleid. Alleen toen Cuba aankondigde de vakbeweging te her vormen haalde hij fel uit. En on langs veegde hij de vloer aan met Ba- rack Obama die door Raül hartelijk in Cuba werd ontvangen. De Ameri kaanse president zei dat hij de rela tie met Cuba wil verbeteren 'maar dan moeten er eerst veranderingen op het eiland zelf plaatsvinden.' „Wat aardig! Wat slim, ook!" schreef Fidel sarcastisch. President Raül is nu 85. Hij heeft aangekondigd in 2018 zijn functie neer te leggen en riep zijn partijge noten op hetzelfde te doen. Want verjonging is er niet in de Cubaanse politiek, bleek bij het partijcongres afgelopen april. Achter de tafel zaten vooral zeventigers en tachtigers. Fidel zat in het midden. Hij schraapte zijn keel en stak zijn wijs vinger in de lucht. Zijn toespraak duurde 10 minuten. Niet te vergelij ken met de urenlange betogen van weleer. Zijn revolutie heeft zich te gen hem gekeerd. Fidel duldde geen tegenstand en geen verandering. Duizenden Cubanen zijn naar de VS getrokken. „Fidel blijft proberen een failliet systeem te finetunen", zegt Oostindie. „Als je een halve eeuw de baas bent geweest is het moeilijk in te zien dat je het niet meer bent." TRAININGSPAK kogels maar voor zwarte bonen'." Fidel Castro greep in 1952 de macht. Onder zijn marxistisch-leni- nistische bewind verbraken de Vere nigde Staten de banden met Cuba en stelden een handelsembargo in. Met hulp van de Russen kregen de Cuba nen woningen, onderwijs en medi sche zorg. De armoede verdween. Na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie in 1991 verdwenen Castro's politieke vrienden en daarmee de economische steun. Cuba verpauper- zaterdag 13 augustus 2016 De man in het trainingspak leeft, maar ademt verleden Gerben van 't Hof Rotterdam/Havana Castro ziet nog altijd wereldleiders: Poetin (linksboven, 2014), Hollande (rechtsboven, 2015), de paus (linksonder, 2015) en president Maduro van Venezuela (rechtsonder, 2014). foto's reuters, ap, afp Altijd maar dat trai ningspak. Fidel Castro droeg er voor het eerst een nadat hij in 2006 een darmoperatie moest ondergaan. Een rood-wit-blau- we Adidas. Sinds dien breidde hij zijn collectie uit met merken als Fi- la, Puma en Nike (uit de door hem zo gehate VS). Zelf heeft Castro voor zover be kend nooit iets losgela ten over zijn voorliefde. Als pre sident droeg hij zijn militaire uni form. „Nu is hij sterk vermagerd en dan zit legerkle- ding niet mooi meer. Maar tus sen kostuum en trainingspak is heus nog wel iets te vinden. Al is het maar een net jas je", zegt ontwerp ster Merel van 't Wout die Castro in de nadagen van zijn president schap kledingad vies gaf en kleding voor hem maakte. „Fidel wist wel wat af van mode. Ik snap niet waarom hij voor trainings pakken kiest." Dat Castro een Rotter damse ontwerp ster inschakelde, is puur toeval. „Een kennis in Cu ba, die een door mij ontworpen kos tuum droeg, raak te op een feestje aan de praat met Fidel. Mooi pak heb jij aan, dat lijkt mij ook wel wat, zei hij." Castro in 1957. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12