de 10 NI Voormalig CDA-coryfee Henk Bleker bestiert de handel in levend vee én een boerenbedrijf in Mongolië. Voor zijn geluk heeft hij het Binnenhof totaal niet nodig. O e zon is het aan het on dergaan. Henk Bleker (62) leunt tegen de ba saltblokken en tuurt over de Noordzee. „Voor mij is de zee de Wadden zee, de bewegende zee. Ik kan me voorstellen dat je hier vissend op het havenhoofd van Scheveningen tot rust komt." Na tien minuten kijkt Bleker een beetje ongedurig naar de hengels en vraagt: „Gaat er een belletje als je beet hebt?" De voormalige partijvoorzitter van het CDA hielp de christendemocraten in 2010 in het minderheidskabinet met de WD (ge doogd door de PVV) en werd staatssecreta ris op Economische Zaken. De Groninger werd een populaire bewindsman door zijn authenticiteit en zijn relativerend vermo gen. Hij kwam in de spotlights door zijn briefje voor Mauro - bood hem kaartjes aan voor een voetbalwedstrijd - en zijn relatie met parlementair journalist Barbara Rij laarsdam. Bleker heeft in zijn Haagse periode zo'n hekel gekregen aan mastodonten die vertel len waar het heen moet met het CDA, dat hij daar zelf wijselijk over zwijgt. „Of het verstandig was met de PW in zee te gaan? Ik houd er niet van een koe in de kont te kij ken. Dat is te makkelijk." „Ik ben voorzitter van de brancheorganisa tie voor ondernemers die zich bezighouden met handel en transport: import en export van levend vee, van runderen, kalveren, schapen en varkens. En ik ben mede-eige naar van een middelgroot bedrijf in Mongo lië met zo'n 250 melkkoeien, dat uitbrei dingsplannen heeft. Van dat bedrijf ben ik officieel de baas. Ik bel regelmatig 's och tends vroeg met een plaatsvervanger. Eens in de twee maanden ben ik daar een week." „Je moet dingen ook laten gebeuren en avonturen aangaan. Anders wordt het een saaie boel! Ik heb een Mongoliër leren ken nen die als 13-jarig weeskind in Nederland asiel aanvroeg. Hij kwam als verstekeling op een vrachtwagen hier. Vijftien jaar gele den werd hij opgevangen door een onderne mersgezin in Oost-Nederland. „Uiteindelijk moest hij na zijn opleiding terug. Via via kwam hij bij mij terecht, om dat Mongolië van plan is zijn voedselpro ductie op peil te brengen. Mijn ambitie is om de boerderij met hulp van nomadische boeren tien keer groter te maken, met in to taal zo'n 2.000 koeien en een zuivelfabriek bij de hoofdstad Ulan Batar." „Mijn opvolger Co Verdaas zat er een maand en moest aftreden. Vier dagen nadat het was gebeurd kwam ik daarachter. Als je er eenmaal weg bent, dan is de relevantie van het Binnenhof voor je dagelijkse geluk onvoorstelbaar marginaal. Als je gewoon werkt, je best doet en je hebt familie, buren AAN DE HAAK en vrienden... Dat staat in zo'n schrille te genstelling tot de uitbundigheid waarmee geroepen wordt door politici." „Ik heb tot mijn 30ste als wetenschapper ge werkt. De kernvraag daar was: is het wel waar? Het onderuithalen van een theorie wordt beschouwd als een belangrijke bijdra ge aan de wetenschap. In politiek Den Haag wordt dag in dag uit alles zonder enige vorm van twijfel geponeerd. De toon, de kracht en de houding van politici straalt uit: alles aan mij laat zien dat er geen twij fel mogelijk is over wat ik zeg. Twijfel maakt kwetsbaar, is de gedachte. Terwijl twijfel een redenering beter maakt. Je neemt mensen mee in je betoog, waardoor ze het kunnen wegen en accepteren. Met dat uitgesprokene heb ik heel veel moeite gehad. En nog." zaterdag 13 augustus 2016 I 11 Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus, 'Cl VClll en praat met hem of haar over het leven en de politiek Jan Hoedeman Hoe verdient u uw boterham? Hoe komt u inMongolië terecht? Den Haag it Nederland een beetje met rust Mist u Den Haag? Vangst: Een tong van 32 en een kabeljauw van 36 centimeter. Vissen: „Herinneringen aan mijn vader. Hij viste, mijn zoons visten ook toen ze klein waren." Favoriete vis: „Een lekker, alledaags scholletje." Vakantie: „We gaan niet. In het voorjaar was ik met Barbara in Peru en ik ben met mijn dochter in Wales geweest." Wat bedoelt u precies? Waar leidt die stelligheid in Den Haag toe?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10