u Met 'Alle stappen tellen' naar Santiago Havengebied krijgt vorm Onderzoek fusie Dow ZEEUWS-VLAANDEREN 11 HAVEN 80 PROCENT VAN LIGPLAATSEN AL GERESERVEERD A Vlaamse jachtclub nam in het 165- jarig bestaan al tal van initiatieven in Zeeland. Vervelend dat er vertraging is ontstaan, dat is pure overmacht „Dit went nooit." Tom Janssens, bestuurslid bij de Royal Yacht Club België, wijst naar de over kant van De Schelde. Het uitzicht vanuit het gloednieuwe clubhuis, op de Linkeroever, biedt een fan tastisch panoramisch uitzicht over Antwerpen. „Je zou het hier moeten zien net voordat het don ker wordt.Adembenemend." Het vorige RYCB-clubhuis was hoognodig aan vervanging toe. Het kwam ook wel goed uit dat onder meer de kantoorruimten van de Antwerpese vereniging konden worden uitgebreid. Het gaat de 165 jaar oude club immers voor de wind: het aantal activitei ten groeit nog steeds. Nieuwste aanwinst is de jachtha ven in Cadzand-Bad, die over pak weg anderhalve maand opengaat. De RYCB gaat die uitbaten. Het clubbestuur twijfelde niet en meldde zich bij investeringsgroep Yacht@Cadzand-Bad, toen die zocht naar een exploitant. „Wij zijn groot geworden door in beweging te blijven, nieuwe ini tiatieven aan te gaan", laat Jans sens weten. „Onze twaalfhonderd leden ver wachten dat ook van ons." Hij somt zo een lijst met alleen al 'Zeeuwse' initiatieven op. Zo leg de RYCB in de jaren zestig een jachthaven in Wolphaartsdijk aan, was de club daar medeoprichter van de watersportvereniging en één van de stichters van de jacht club in Veere. Ook is de club me de-aandeelhouder van de haven in Breskens. En daar komt nu dus de exploi tatie van de haven in Cad zand-Bad bij. Die heeft veel poten tie, vindt Janssens. „De locatie is ideaal. Je loopt zo Cadzand-Bad in en vanuit je boot het strand op. Knokke is vlakbij én je kunt direct naar zee varen." De club heeft ambitie met de ha ven. „We willen er actief mee aan de slag gaan. Zo denken we aan het organiseren van het Europees of wereldkampioenschap jeugdzei- len." Sergio Herman De haven krijgt 125 plaatsen. „Groot genoeg om rendabel te kunnen werken", geeft Janssens aan. Er komt een mix van grote en kleinere plekken, maar de opzet is overal ruim en luxe. „Dat bete kent: voldoende ruimte om te ma- nouvreren, brede plaatsen, en zij- steigers bij alle plekken", somt Janssens op. Op de onderste etage het jachthavengebouw, waar ook de havenmeester een plekje krijgt, komen geen douchecabines, maar complete badkamers. Erboven be gint Sergio Herman zijn nieuwe restaurant. Inmiddels is bijna tachtig pro cent van de plaatsen gereserveerd. Janssens spreekt van 'een prima score'. „Er is daar immers nog niets te zien, hè. Een aantal lief hebbers zal zeker wachten tot het allemaal klaar is. Dus die haven komt wel vol." De haven maakt deel uit van het miljoenenproject Cadzand-Mari- tiem, waarin ook de kustverster- king en het opknappen van de openbare ruimte zijn opgenomen. De werken, ook de aanleg van de haven, liepen door allerlei oorza ken vertraging op. „In eerste instantie gingen we ervan uit dat we deze zomer kon den meepikken. Dat hebben we onze klanten ook gemeld. Sommi gen hadden hun ligplaats elders al opgezegd. Toen dat niet bleek te lukken, moesten zij iets zien te re gelen. Vervelend." 'Overmacht', verklaart Janssens. „Wij zijn geen opdrachtgever, dus krijgen we pas wat te zeggen als de haven klaar is. Al kijken we uiteraard wel mee bij de aanleg." Janssens verwacht dat het eer- De inrichting van de nieuwe jachthaven in Cadzand-Bad moet nog beginnen, maar ande re onderdelen van Cadzand-Ma- ritiem vorderen gestaag. Wie langs het gebied loopt, ziet dat het hellend plein tussen de boulevard en het nieuwe mari tiem balkon bij de haven een heel eind klaar is. Daar wordt ook in de bouwvak - zij het wat minder intensief - aan doorge werkt. Dat geldt ook voor de inrich ting van het stuk direct rond de haven en de rijbaan, die ter plek ke omhoog wordt getild. De ste, grootste deel van de Cadzand- se jachthaven begin oktober opge- lever wordt. Het andere stuk volgt kort daar na. boulevard blijft voorlopig afge sloten voor autoverkeer. Ondertussen wordt ook het laat ste stukje kustversterking uitge voerd. Dat gebeurt op de plek waar tot voor kort de bouwkeet van de aannemer stond. Het in formatiecentrum in die keet is daardoor niet meer te bezoe ken. De doeken rond het club- huis-in-aanbouw zijn inmid dels verwijderd. De buitenkant van het gebouw is zo goed als klaar. Het hele project wordt komend najaar afgerond. Het moet net zoiets worden als het immens populaire smart- phone-spel Pokémon Go, een ra ge. Het nieuwste bewegingspro gramma van stichting Koester pas, Alle stappen tellen, heeft al les in zich om dat te bereiken. Met het programma wil stichting Koesterpas zoveel mogelijk Zeeuwse werknemers in bewe ging krijgen. Het idee erachter is even creatief als simpel. De deel nemers gaan virtueel op pad naar de Spaanse bedevaartsplaats San tiago de Compostela met een stap penteller in de hand. De naam van het programma zegt het al, el ke geregistreerde stap telt. Onder weg naar Santiago de Compostela kunnen de deelnemers in de ga ten houden hoe ver hun collega's, vrienden of bekenden inmiddels zijn. „Dat maakt het mogelijk team- competies op te zetten", maakt coördinator John Smael van stich ting Koesterpas er helemaal een uitdaging van, „zodat hele afdelin gen met elkaar actief kunnen wor den. Wie dat wil, kan overigens ook anoniem meedoen." De lancering van Alle stappen tellen is maandag 5 september in het Industrieel Museum Zeeland aan de Westkade in Sas van Gent. De ontvangst is om 16.30 uur, de officiële presentatie begint een half uur later. Voor alle bezoekers ligt een stappenteller klaar. Aan melden kan via www.koesterpas. nl/evenementen. Meer informa tie is ook te krijgen door een be richt te sturen aan j.smael@prosa- no.nl. TERNEUZEN De Europese Com missie heeft meer tijd nodig om de voorgenomen fusie tussen che mieconcerns Dow en Dupont te beoordelen. Brussel vreest minder concurrentie op het gebied van on der meer bestrijdingsmiddelen en petrochemische producten voor de verpakkingsindustrie. In de cember moet meer duidelijk zijn. zaterdag 13 augustus 2016 'Cadzand-Bad is ideale haven' Martijn de Koning Antwerpen A Tom Janssens bij de thuisbasis van de RYCB: de jachthaven op de Antwerpse Linkeroever, fotocamileschelstraete —Tom Janssens, bestuur RYCB Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 107