Oorsprong van Mosseldag ligt 70 jaar terug Programma Mosseldag BEVELANDEN IOLEN 11 Oud-Tholenaar Adrie Blaas werkte een jaar aan historisch document Tirrr Het is een breed boek geworden over Tholen en het water Mosseldag Yerseke is nog steeds zeer populair bij het publiek Ook de havens, de scheepswerven, het veer en Reimerswaal komen aan bod in het meer dan driehonderd pagina's tellende boek 'Op hoop van zegen'. Daar moet je een boek van maken! Die zin heeft Adrie Blaas de afgelopen tientallen jaren vaak gehoord. Het kon ook eigenlijk niet uitblij ven dat zijn imposante collectie fo to's over de Thoolse visserij ooit zou leiden tot een dikke pil. Een jaar geleden hakte hij de knoop door. „Sindsdien ben ik er vrijwel continu mee bezig geweest." Adrie Blaas had als jongen al veel interesse in de Thoolse vis sersschepen. Dat was niet vreemd. Hij woonde vlakbij de haven en bovendien is zijn opa botvisser ge weest. „Ik was meer aan de Kaai te vinden dan op school", zegt de nu 71-jarige schrijver daarover. Toen hij als 14-jarige knaap zelf op de TH6 van Kees Bout ging varen, wilde hij daar graag een foto van hebben. Dat was in feite het begin van zijn verzameling. Het heeft overigens nog jaren geduurd voor Blaas een foto te pakken kreeg van de TH22, waarop zijn opa had ge varen. „Tot ik op een dag gebeld werd door een vrouw uit de Brug straat. 'Je zoekt altijd maar bij mannen'zei ze. 'Maar je moet ook eens bij vrouwen zoeken.' Ik ben bij haar langs gegaan en vond toen eindelijk de foto waar ik zo lang naar op zoek was." In het begin verzamelde Blaas enkel foto's van schepen. Later wil de hij ook alles hebben van de vis- sers en hun vrouwen. Het leidde tot een collectie van vele honder den foto's. In 1990 liet hij ze voor het eerst zien tijdens een dia-pre sentatie voor de vissersvereniging, een jaar later kwam er zelfs een ex positie in het kader van '625 jaar stad'. „Die viel in de smaak", her innert de nu in Ede woonachtige Blaas zich. „Er kwamen vijftien honderd bezoekers op af." In die tijd werd het idee voor een boek al menig maal geopperd, maar het duurde nog een kwart eeuw voor het daadwerkelijk zo ver kwam. Op camping Kruyten- burg in Poortvliet, waar Blaas vaak op vakantie gaat, werd het idee vorige zomer geboren. Het resultaat is een ruim drie honderd pagina's dik boekwerk met foto's, informatie, anekdotes en allerlei registers. Elke vorm van visserij die Tholen heeft gekend, komt voorbij in een apart hoofd stuk. Onder meer de kreeften-, bot-, mossel- en oestervisserij ko men aan bod. Daar is het niet bij gebleven. Er zijn ook hoofdstuk ken gewijd aan onder meer de scheepswerven van Tholen, de ha vens, de verdronken stad Reimers waal en het veer. „Het is een breed boek geworden over Tholen en het wate r", stelt de maker, die bij het samenstellen is geholpen door Tholenaar Adrie Cornelisse. Het boek heeft de naam Op hoop van zegen - De Thoolse visserij in woord en beeld gekregen. Blaas overhandigt op dinsdag 6 septem ber het eerste exemplaar aan bur gemeester Ger van de Velde. De vier dagen erna is in de Grote Kerk aan de Markt een expositie over de Thoolse visserij te zien. „Die zaterdag wordt in Tholen de historische dag gehouden", zegt Blaas. „Een mooiere dag kun je na tuurlijk niet hebben voor zo'n ten toonstelling." Op hoop van zegen is vanaf 6 sep tember voor 29,90 euro te koop bij de boekhandels Dieleman en Oostdijk in Tholen. 'Ruim honderd reporters van tele visie, radio en pers komen naar Yerseke', kopte het Zeeuwsch Dag blad op 4 september 1956. Volgens de krant zouden miljoenen men sen via de radio, televisie en krant getuige zijn van de eerste oester- en mosseldag van het comité 'Zee land presenteert'. „Mijn grootva der zat daar bij", herinnert Rinus van Stee, veiligheidscoördinator bij de komende Mosseldag zich. „Het ging destijds vooral om de opening van het oesterseizoen. De mossel werd er maar zo'n beetje bijgepakt", zegt Van Stee. „En vlag getjesdag ging door tot de winter '62/'63. Toen was alles kapotgevro- ren en was er natuurlijk geen en kele aanleiding meer om het weer op te zetten. Het was de doodklap voor de oesterbedrijven hier. Er za ten heel veel oesterbedrijfjes en de meesten zijn toen over de kop gegaan. Alleen een paar familiebe drijven die vermogend waren heb ben een doorstart gemaakt." Het bleek slechts een tijdelijk einde van het mossel- en oester feest in Yerseke. „Tot het moment dat enkele mensen zijn opgestaan om de politiek te bewegen om de afsluitdam van de Oosterschelde weg te laten." Dat was begin jaren 70. In het kader van de Deltawer ken zou er een dam komen in de Oosterschelde en een dam zou het einde betekenen van de mos- selkweek. „Vanuit de actiegroep Oosterschelde Open werden aller lei ludieke acties georganiseerd en een van de acties was de Ooster- scheldedag", vertelt Van Stee. Dat was in 1972. Mensen konden in Yerseke gratis mosselen komen eten en het werd een doorslaand succes. „Zeker 10.000 mensen kwa men, dat overtrof alle verwachtin gen en het jaar er na verdrievou digde dit." Drie jaar lang werd de Ooster- scheldedag georganiseerd en toen stopte het. „Maar omdat het in die paar jaar tijd zodanig was ingebur gerd, kwamen de mensen toch de derde zaterdag van augustus en toen was er helemaal niks gere geld. Het hele dorp werd com pleet overspoeld maar het verkeer werd niet geregeld, er was geen braderie er was helemaal niks. Wat een bende was het toen." Vanuit de middenstandsvereni ging en vissersvereniging werd be sloten het comité Zeeland presen teert nieuw leven in te blazen. Mosseldag was weer een feit, me de dankzij de steun van het com plete verenigingsleven van Yerse ke. Jarenlang vierde Yerseke het mosselfeest, maar opnieuw dreig de er een eind aan te komen. Na een bestuurswisseling en gebrek aan vrijwilligers zou er geen mos seldag zijn in 2013. Tot de pas opge richte stichting promotie Yerseke ingreep en de organisatie over nam. „Toen moesten we in een paar maanden alles op poten zetten", Om 10.00 uur 's ochtends is de aftrap met de start van de brade rie en kermis. De marktkramen staan bij de havens, op de ha- vendijk en in het centrum. De braderie duurt tot 17.00 uur. Voor kinderen is er een speciaal doe-plein bij de Willem-Alexanderhaven. Dweilbands spelen tussen 11.00 en 18.00 uur op verschillende plekken in het dorp en vanaf 11.30 tot 16.30 uur worden mos selen gekookt bij de havens. Ze venduizend kilo van deze schelpdieren ligt er klaar, goed voor ongeveer 8.000 porties. vertelt Van Stee. Het lukte en in middels organiseert de stichting de Mosseldag al weer voor de vier de keer. „Helaas zonder het vuur werk. En ook de taptoe en de mos selwereld gaan niet door. We heb ben er de financiële middelen niet voor", zegt Van Stee met spijt in de stem. Om 13.30 uur begint het insche pen op de mosselkotters voor de vlootschouw. Publiek kan gratis meevaren op de kotters die klaarliggen in de haven. De schepen vertrekken om 14.00 uur. De vlootschouw is ook goed te bekijken vanaf de dijken langs de Ankerweg, Bu- renpolderweg, Dam en Breeds- endijk. De vlootschouw duurt tot 15.30 uur. Parkeren in Yerseke is op deze dag niet mogelijk. Verkeersregel aars wijzen het publiek de weg naar verschillende parkeerplaat sen in de directe omgeving. zaterdag 13 augustus 2016 Imposante collectie foto's leidde tot boek over de Thoolse visserij Adrie Blaas, hier in de haven bij de Bergsediepsluis, werkte een jaar aan zijn boek. fotoleoadriaansen Rob Paardekam Tholen —Adrie Blaas, schrijver Mosseldag Yerseke komt er weer aan. Volgende week zater dag (20 augustus) staat het dorp weer helemaal in het teken van het schelpdier. Zeventig jaar geleden werd de eerste oester- en mosseldag gehouden. Toen nog vooral in het teken van de oester. Melita Lanting Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 103