Politie zet Pokémon in tegen inbrekers 'Wat had Yuri nog meer moeten uitspoken?' 'Ik gun Yuri zijn laatste Olympische Spelen' NIEUWS 7 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Turner Yuri van Gelder probeert vandaag alsnog een finaleplek af te dwingen bij de Olympische Spelen nadat hij naar huis werd gestuurd. Is de sanctie terecht of niet? Twee prominenten uit de sportwereld aan het woord. oet ik dit nog uitleggen? Wat had Yuri van Gelder nog meer moeten doen voor dat ze hem naar huis moch ten sturen? Een moord plegen? Ik lees dat hij het Holland Heineken House heeft bezocht. Dat kan ik nog begrijpen. Dat hij even wil ont spannen als hij net uit een tv-uitzending komt. Eén biertje lijkt mij ook het probleem niet. Als Van Gelder vervolgens om een uurtje of twaalf terug was geweest, kan ik dat ook nog volgen. Maar als ik lees dat hij daarna het nachtleven in duikt, rond een uur of zes in de ochtend terug is, anderen tot last is en niet op de training verschijnt, dan is dit toch duidelijk een terechte beslissing. Topsporters horen op dat tijdstip te slapen en te dromen over goud. Voor mensen die niet uit de sportwereld komen klinkt dat misschien belachelijk. Nederland is een feestland. Heel veel mensen halen weieens een avondje door. Maar als je topsport wilt be drijven, komt het aan op discipline. Dan hoor ik sommigen zeggen dat ze Van Gel der beter hadden moeten begeleiden om dat hij al een problematisch verleden heeft. Hou toch op. Hij is 33 jaar oud. Daar ga je toch geen straatwerker naast zetten? Het kenmerk van een topsporter is dat hij zelfdiscipline heeft. En dat de re gels vaag zijn over wat wel en niet kan, wil ik ook best aannemen. Maar elke at leet weet dat nachtbraken niet de bedoe ling is. Hij is daar ook namens Neder land, hè. Wordt door Nederland betaald. Dan moet hij zich ook behoorlijk gedra gen. Dat hij nu de rechter inschakelt, heeft maar met één ding te maken: geld. Hij zal zeggen dat hem zijn kans op goud is ontnomen en wie weet levert dat nog tonnen op. Maar in mijn ogen geen eer herstel." k gun Yuri van Gelder zijn laatste Olympische Spelen. We weten he laas niet wat er nu precies is voorge vallen. Misschien heeft hij twee bier tjes gedronken. Misschien waren het er meer en is hij stomdronken op zijn kamer gekomen. Dat maakt absoluut ver schil. Helemaal als er andere sporters zijn lastiggevallen. Maar dan nog is het naar huis sturen van een topsporter een heel zware sanctie. In de overeenkomst met NOC*NSF staat dat iedere atleet zich als een goed lid van TeamNL moet gedragen. Dat is een rekbaar begrip waar heel zorg vuldig mee moet worden omgesprongen. Daar lijkt het nu niet op. Het NOC*NSF is nu aanklager, rechter en beul tegelijk en op het eerste gezicht lijkt de straf bui ten proporties. Volgens de genoemde overeenkomst moet de sporter altijd ge hoord worden, maar we weten niet of dat is gebeurd. Ze hadden er goed aan gedaan om zo'n zware beslissing beter te motive ren. Met het terugsturen van Van Gelder begeeft NOC*NSF zich wellicht ook op glad ijs. Want wat is een 'goed lid'? Maar in de kern gaat het erom dat een sport bond zich niet in detail moet willen be moeien met hoe sporters zich voorberei den. De een is gebaat bij zoveel mogelijk rust. De ander heeft een avondje uit nodig. Het is nogal paternalis tisch als een bond sporters exact gaat voorschrijven hoe ze zich moeten gedra gen. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat Van Gelder alles kan maken. Het probleem nu is wel dat het erg mistig is wat er pre cies is gebeurd. Het NOC*NSF is er ook niet transparant over en dat verbaast me echt. Misschien willen het NOC*NSF en de turnbond Van Gelder in bescherming nemen omdat er mogelijk meer is gebeurd dan wij nu weten. Maar nu Van Gelder een zaak aanspant denkt hij daar zelf kennelijk heel anders over." Het klinkt te mooi om waar te zijn: met een op het oog weinig con structief spelletje een bijdrage leve ren aan de maatschappij. Toch is dat de weg die de Vlaardingse wijk agent Kor de Jong inslaat. Zijn colle ga's zijn inmiddels ook enthou siast, want van de politie heeft hij een budget gekregen om Pokémon te 'luren'. Daardoor komen de beest jes een half uur lang massaal op een zogeheten Pokéstop af, waar door ze makkelijk te vangen zijn. Het 'luren' van de digitale dier tjes kost dus geld. Het voordeel is dat er voor spelers ontzettend veel valt te vangen. De vangst voor de politie: inbrekers of fietsendieven kijken wel uit. „Want op plekken waar veel mensen zijn, gaat men echt niet inbreken", glimlacht Kor de Jong, terwijl hij zijn potje van 100 euro (daar kan hij 180 keer mee 'luren') voor het eerst aanspreekt. Het is dat het met bakken uit de hemel komt bij de Westhaven plaats in het Vlaardingse centrum, anders was het dringen geblazen bij de kade. Toch weerhoudt de re gen de meest fanatieke spelers er niet van om zich naar de eerste door de politie gesponsorde Poké stop van Nederland te haasten. Echt bewust van hun bijdrage aan de maatschappij zijn Daan (14) en Kaj (13) niet. „Maar je hoeft niet ver der te zoeken als je bij zo'n punt aankomt", zegt een zichtbaar geoe fende Daan. „Kijk, deze Pokéstop heeft 'Wijkagentooy' aangezet." Wijkagentoo7, beter bekend als wijkagent Kor de Jong, kan om het spelletje lachen, maar zweert Poké mon Go alleen te hebben geïnstal leerd uit professioneel oogpunt. „Ik speel het niet, hoor! Je kan het ver gelijken met een lokfiets, maar dan digitaal. Het is absoluut geen poli- tiespeeltje. We lokken alleen waar wij het nuttig vinden." De Jong is inmiddels ook met Pokémon Go-maker Niantic bezig om eigen Pokéstops te krijgen, die de politie zelf kan verplaatsen. „Dat zou ge weldig zijn, maar dat zal wel wat meer kosten, vrees ik. Maar als meer politiedistricten het nut hier van inzien, is alles mogelijk." Ondernemers kunnen de pilot wel waarderen. „Hoe meer men sen, hoe minder gedonder", stelt Rory DickhofF, bestuurslid van Ko ninklijke Horeca Nederland in Vlaardingen. Zelf runt hij café BRLN aan de Westhavenplaats, een populaire Pokémonomgeving. „En naast dat het veiliger wordt, stijgen onze inkomsten. Er komt weieens een verdwaalde Pokémonspeler op het terras zitten. Prima toch?" vrijdag 12 augustus 2016 Mag Yuri terug naar Rio? Co Andriaans< FOTO DINGENA MOL Hans Kesler FOTO OLAF KRAAK Co Adriaanse Oud-voetbaltrainer en analist Henk Kesler Oud-directeur betaald voetbal KNVB en arbiter sporttribunaal CAS De politie in Vlaardingen gaat Pokémon lokken naar buurten waar vaak wordt ingebroken. De Pokémon Go-spelers die op die 'hotspots' afkomen, dienen zo als extra buurtpreventie. Rob van Elewout Vlaardingen De Pokéstop in het Vlaarding se centrum moet dieven uit de buurt houden, foto fred liboohant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7