Nieuwe vogeleilandjes bij Scherpenisse tt BEVELANDEN EN THOLEN 7 Voormalige dj blaast roemruchte 'discotheek' nieuw leven in Pop-up-danscafé aan de Goese kade gaat open tot en met oudejaarsavond Ik wil een beetje een sfeer van ouwe-jongens- krentenbrood creëren De schrale natuur in Zeeland staat onder druk Veel jonge Goesenaren hebben in de jaren tachtig mooie tijden beleefd in de roem ruchte discotheek De Blaauwe Steen. Als het aan Gide on Mulders ligt, keren die tijden voor heel even terug. In precies hetzelfde pand aan de Grote Kade opent hij vanaf morgen voor ruim vier maanden pop-up-danscafé De Blaauwe Steen. Mulders noemt het bewust geen discotheek meer. „Eigenlijk was dat destijds al een ongelukki ge naam", vindt hij. „In alles wa ren wij anders dan de andere dis cotheek die er toen was in Goes. Wij waren alternatief, droegen zwarte jassen, hielden van punk en new wave. We luisterden naar The Cure, Talking Heads en The Simple Minds." Als 'discotheek' heeft de De Blaauwe Steen destijds maar vijf jaar bestaan, van 1985 tot 1990. Daarvoor was het lange tijd een ca fé. De korte periode heeft bij veel klanten toch een onuitwisbare in druk achtergelaten. Vier Blaauwe Steen-reünies, die Mulders eerder al organiseerde in verschillende ca fés, waren een groot succes. „Maar de laatste keer konden ineens een heleboel mensen niet", vertelt hij. „Ze waren ziek, gingen op vakan tie, hadden geen oppas... dat soort dingen. Toen is het idee ontstaan om de Blaauwe Steen voor een wat langere periode nieuw leven in te blazen." Die mogelijkheid lag er, want het vroegere pand stond inmid dels al een paar jaar leeg en te koop. De eigenaar zei het best voor een paar maanden te willen verhuren. „Van de gemeente heb ik ook alle medewerking gekre- gen", zegt Mulders, die destijds achter de bar stond in het café en later dj was in de discotheek. Aanvankelijk ging hij voor een nachtvergunning, maar later be sloot hij dat het beter was een dag vergunning aan te vragen voor het tijdelijke danscafé. „Dat betekent dat we om twee uur 's nachts moe ten sluiten", vertelt hij. „Maar dat is misschien ook wel laat genoeg. We zijn allemaal een stukje ouder geworden." Een bijkomend voor deel van de dagvergunning is dat Mulders nu ook een terras mag neerzetten op twee parkeerplaat sen aan de kade. De vroegere dj van De Blaauwe Steen richt zich met het pop-up- danscafé met na- me op de doelgroep van veer tig-plussers. Mensen die bewust de jaren tachtig hebben meege maakt. Om die reden heeft hij een leeftijdsgrens ingesteld. Alleen klanten van 25 jaar en ouder mo gen straks naar binnen. Hij noemt dat doelgroepbescherming. Als er veel hele jonge mensen zouden ko men, voelen de klanten van vroe ger zich misschien niet thuis. „Ik wil een beetje een sfeer van ouwe-jongens-krentenbrood creë ren. De klanten van dertig jaar ge leden moeten echt het idee heb ben dat het voor hen wordt ge daan." Mulders heeft de vroegere discotheek op bescheiden wijze weer klaargemaakt voor de tijdelij ke revival. Hij timmerde een bar in elkaar, bracht geluidsisolatie aan en installeerde licht en geluid. „Het gaat niet om het uiterlijk, maar om de sfeer", vindt hij. In het pop-up-danscafé serveert de Goesenaar straks streekproducten als Zeeuws bieren, sappen, wijn en en appelgebak. De Blaauwe Steen is vanaf morgen open op donderdag tot en met zondag van 10 uur 's avonds tot twee uur 's nachts. Het terras is tot 1 oktober zeven dagen per week overdag geo pend. „Na die datum wil ik op de zaterdagen en zondagen muzikale middagen en proeverijen gaan houden", zegt Mulders. Het pop-up-danscafé is open tot en met oudejaarsavond. „Dan sluiten we het met een knallende feest avond weer af." „We hopen dat er visdiefjes, klu ten en kokmeeuwen komen", zegt boswachter Wendy Janse. „Als ook de dwergstern zich nog laat zien, doen we helemaal een dans je. Die vogel zit in het gedrang, maar laat zich moeilijk sturen." De aanleg van de vogeleilandjes is een onderdeel van het PAS-pro- ject. Dat staat voor Programma Aanpak Stikstof. Alle stikstof die in Zeeland neerdaalt, verrijkt de bodem met onder meer een hu- muslaag. Daardoor ontstaat meer begroeiing. „De schrale natuur in Zeeland komt op die manier on der druk te staan", stelt Janse. „Dat is niet goed voor de bio-diver- siteit. Met dit soort projecten wil len we dat compenseren." Vogeleilandjes bieden het voor deel dat de soorten die er broeden minder kans lopen te worden aan gevallen door bijvoorbeeld vossen of ratten. De visdiefjes die er hope lijk komen, zullen volgens Janse ook nog bescherming genieten van de kokmeeuwen. „Die zijn een stuk agressiever, daarom broe den de visdiefjes er zo graag tus sen. Daar staat wel iets tegenover. De meeuwen pakken regelmatig vis af van de visdiefjes en eten af en toe ook een jong op. Dat ne men ze voor lief." Een soortgelijk broedeiland dat Staatsbosbeheer vorig jaar aanleg- de bij Sint-Maartensdijk werd een groot succes. Het zat de afgelopen maanden vol visdiefjes en jonge kluten. „Het zou mooi zijn als we de jonge vogels die daar zijn gebo ren volgend jaar terugzien op de eilandjes in de Scherpenissepol- der", zegt Janse. Twee van die ei landjes worden aangelegd door grond weg te graven, zodat stuk ken land rondom in het water ko men te liggen. Een derde eilandje wordt gemaakt van stro en schel pen, een ondergrond waar vogels graag op broeden. vrijdag 12 augustus 2016 herleven in het tijdelijke pop-up-danscafé De Blauwe Steen, foto johan van der heijden Goes Gideon Mulders laat oude tijden —Gideon Mulders, initiatiefnemer blaauwesteen.nl Staatsbosbeheer hoopt nog dit jaar drie vogeleilandjes te kun nen aanleggen in de Scherpenis- sepolder op Tholen. Rob Paardekam Scherpenisse —Wendy Janse, boswachter Blaauwe Steen is even terug Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75