ijg, WOZ is een wl? gedrocht Schouwse boer ook energieneutraal Geen bewijs van een erfenis, noch lening 2 ZEELAND Gestolen WOZ BEPALEN WONINGWAARDE Commentaar Auto op andere weghelft Voor het eerst sinds jaren stijgt de WOZ-waarde van wonin gen weer. Dat is even schrikken. Want die waarde is bepa lend voor veel belastingen. Het is onwaarschijnlijk dat de gemeenten de hogere waarde zullen compenseren met lagere hef fingspercentages. De meeste gemeenten hebben de extra inkom sten hard nodig. Alle kans dus dat de burger dit snel in zijn porte monnee zal merken. De WOZ was ooit zeer omstreden. Burgers te kenden massaal bezwaar aan. Vooral toen de waarde snel steeg. Maar de laatste tijd gebeurt het omgekeerde. Veel huizenbezitters willen een hoge WOZ-waarde als onderbouwing van de vraag prijs. Hoe dan ook, de WOZ blijft een gedrocht. Gemeenten hebben ruime ervaring met het vaststellen van de waarde en er is een Waarderingskamer opgetuigd om toezicht te houden. Een en ander leidt tot iets minder willekeur dan vroeger. Toch gebeurt de taxatie soms nog min of meer uit de losse pols, op basis van aannames in plaats van op feiten. Dit zet kwaad bloed. Bijvoorbeeld bij mensen die verbeteringen aan hun woning niet te rugzien in de waarde, of wiens woning over één kam wordt ge schoren met huizen die eigenlijk niet vergelijkbaar zijn. Gemeenten trekken elk hun eigen plan met de WOZ-tarieven. In Zeeland variëren die van o,i tot 0,15 procent van de geschatte waarde. Zo'n verschil is moeilijk uit te leggen. In elk geval houdt de burger het beeld over van een oneerlijk systeem. De WOZ-waarde werkt door in allerlei heffingen en is ook van invloed op huren. Zo'n belangrijke graadmeter moet zuiver zijn. Nu de waarde van huizen weer stijgt zal de discussie over de on volkomenheden van de WOZ mee oplaaien. Terecht. Dit systeem zal waarschijnlijk nooit echt goed werken. Belangrijke graadmeter voor de belastingheffing moet zuiver zijn Zo helpen ze mee aan het streven om Schouwen-Duiveland in 2040 energieneutraal te maken. Akker bouwbedrijf De Hooge Hoeve aan de Velddamseweg in Nieuwerkerk is koploper in zonne-energie. Rob bert van de Zande heeft 972 zon nepanelen op zijn schuren liggen. „Ik krijg als grootverbruiker een gegarandeerde prijs voor terugge- leverde stroom", legt Van de Zan de uit. „Maar ik verdien er nog niets aan. De panelen liggen er pas een half jaar en de terugver- dientijd is zeker zes jaar. Doel is natuurlijk kostenbesparing. Ik ben daar eerlijk in", zegt de 37-jarige akkerbouwer. In totaal liggen er meer dan 2.000 zonnepanelen op Schouwen-Duivelandse boerderij en. Boeren krijgen ook subsidie om hun asbestdaken te vervangen door daken met panelen. Tenslot te is er de ZMF-actie 'Boer zoekt buur', waarbij consumenten mee betalen aan zonnepanelen. Dit in ruil voor korting op aardappels, spruiten en wat de boer zoal ver der verbouwt. Particulieren en bedrijven leve ren ook al een flink aandeel in zon ne-energie. Naar schatting liggen er 6.000 panelen op woningen, waarvan 2.000 op huurhuizen van Zeeuwland. Een en ander blijkt uit het analyse- en werkdocu ment 'Energieneutraal' van de ge meente Schouwen-Duiveland. Daarin staat dat het nog een hele klus wordt om in 2040 evenveel energie te maken als te verbrui ken. Almanak De Zeeuwse vakantieganger zag nog net dat een zwerver in haar accommodatie op Curasao iets in zijn tas stopte voor hij het op een rennen zette. Ze sprintte er achteraan en de dief werd gepakt door een alerte man op straat. De rest van de avond zat ze met haar maatje op het politiebureau om aangif te te doen. Nadat ze op een An- tilliaans tempo waren gehol pen, bleek dat enkel het strijk ijzer was gejat... Dat had de rei zigsters letterlijk én figuurlijk gestolen kunnen worden. Dierenwinkel gaat dicht Liefkenshoek geliefde tunnel GOES Blaauwe Steen in Goes herleeft MIDDELBURG Een stevige erfe nis, meerdere leningen, wat giften en veel zwart werken. Dankzij dat alles had een inwoner van Goes ruim honderdduizend euro 'ver diend', zo probeerde advocate Sa- mantha van de Voorde de stevige bankrekening van haar Goese cliënt te verklaren. Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk vermoedt echter dat E.V. (32) dat geld illegaal verdiend heeft met het kweken van hen nep. De man is vorig jaar augustus door de Middelburgse rechtbank veroordeeld voor die activiteit Gisteren moest hij opnieuw voorkomen omdat het Openbaar Ministerie nu zijn illegale win sten wil afpakken. Volgens bereke ningen van het OM heeft hij 105.585,00 euro verdiend met het kweken van softdrugs. De advocate zei dat tot haar spijt familieleden, vrienden en werkgevers van de Goesenaar niets tegenover de politie willen verklaren over de herkomst van het geld. Ook een bewijs van een notaris over de erfenis kon ze niet laten zien. Ze krijgt van de rechtbank de tijd om met bewijzen te komen. De rechtszaak tegen de Goesenaar wordt begin oktober vervolgd. vrijdag 12 augustus 2016 0000»» YERSEKE De bestelbus die vorige week betrokken was bij het dodelijk ongeval op de Mo lendijk in Yerseke zat op de verkeerde weghelft. Dat blijkt uit onderzoek van de politie. De bestuurster uit Yerseke reed in een bocht rechtdoor en botste fron taal op de auto van het slachtoffer. Hoe dit kon gebeuren is nog niet helemaal duidelijk, het politieonderzoek is nog niet afgerond. T axateur Energiebesparing in de land bouw is moeilijk. Maar boeren kunnen wel groene stroom leve ren uit zonnepanelen, windturbi nes en biomassa. Ton van den Nouweland Nieuwerkerk Tip? redactie@pzc.nl SINT-MAARTENSDIJK Dierenwinkel Dierist in Sint- Maartensdijk sluit binnen kort de deuren. Eigenares se Tamara Jeroense zegt dat na lang wikken en we gen te hebben besloten. Ze richt haar aandacht straks op onder meer haar honden- uitlaatservice en honden school. Jeroense is ook be kend van de handtekenin genactie die ze een jaar ge leden begon tegen de rela tief hoge hondenbelasting in de gemeente Tholen. ANTWERPEN De populariteit van de Lief- kenshoektunnel groeit, on danks dat weggebruikers er tol moeten betalen. In juni reden voor het eerst meer dan een half miljoen auto's door de tunnel. De NV Liefkenshoek verwacht dat er dit jaar rond de 9 mil joen auto's door de tunnel rijden. De Liefkenshoektun- nel ligt tussen Beveren en de Antwerpse haven en geldt als alternatief voor de drukke ring van Antwerpen. Versturen van de WOZ-waardes. foto koen suyk/anp Discotheek De Blaauwe Steen in Goes was tussen 1985 en 1990 heel populair. Hij gaat nu weer open voor ruim vier maanden, op pre cies dezelfde locatie. Gide on Mulders nam het initia tief. Hij was destijds dj in de discotheek en werkte daar voor in het gelijknamige ca fé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73