Finale in Rio is pas het begin voor laatbloeier Bonje in Braziliaanse equipe na herenbezoek Thorsdott r beste Nederlandse ooit in meerkampfinale 13 Turnsters haken aan bij de top. Dat levert de negende plaats op bij de meerkampfinale. Eythora Thorsdottir. Het is geen naam die veel Nederlandse sport liefhebbers vorige week kenden. De 18-jarige Rotterdamse met IJs landse ouders zorgde gisteravond met de negende plek voor de beste Nederlandse prestatie ooit in de olympische meerkampfinale, de al lerbelangrijkste turnwedstrijd. Binnen de ploeg staat het indi vidu nooit voorop. Team, team, team, is de filosofie van bondscoach Gerben Wiersma. „Dat is de basis. Wie sterk is in de teamwedstrijd, doet het individueel ook goed. De teamwedstrijd is net zo belangrijk, nee belangrijker dan de individuele onderdelen. Hoe conflicterend dat ook klinkt in onze sport." Vanuit internationaal perspectief is de winnaar van de meerkampfi nale, over vier toestellen, de meest veelzijdige turnster. Turngoud in de meerkamp staat hoog aangeschre ven, de wedstrijd wordt over de ge hele wereld bekeken. In de sfeer volle Rio Arena waren gisteravond veel van de 12.000 stoelen bezet. Op muziek van The Beatles en Beyoncé tot Italiaanse opera deden de 24 beste turnsters hun rotaties. En wat een luxe: Thorsdottir was niet eens de enige in het rood-wit- blauw. Ook Lieke Wevers (24) had zich gekwalificeerd. Als zeven tiende. Na een val op het eerste on derdeel balk was haar kans om zich te verbeteren al direct verkeken. Wel herstelde ze zich goed op de andere onderdelen en eindigde uit eindelijk als twintigste. Vier jaar geleden had Nederland met Céline van Gerner één meer- kampfïnaliste, daarvoor twintig jaar niemand. De vrouwenploeg onttrekt zich in Rio aan de spor tieve misère in enkele andere spor ten. „Met drie individuele finale plaatsen, de landenfïnale (zevende, red.) en twee plekken in de meer kamp doen we het hier prima", zegt Wiersma. „De investeringen van de afgelopen jaren betalen zich uit. Maar nogmaals: vanuit de teamge dachte. Winst van de één triggert de ander. Bij kwalificatiewedstrij den is de concurrentie moordend. Je kan geen training verslappen." Voor de Rotterdamse Thorsdottir lagen de verwachtingen het hoogst. Zij was als zevende gekwalificeerd. Wiersma: „Na haar blessurejaar 2014 is het snel gegaan met Eythora. Vorig jaar op de EK in Montpellier brak ze door. Haar ontwikkeling op sprong is bijzonder knap. Ze is van nature een lenige, artistieke turn ster. Ze is er in geslaagd te groeien in het acrobatische gedeelte. We wisten dat ze de finale kon halen, maar ze verrast ons ook." Thorsdottir moest in een hoog staande finale, met goud voor de Amerikaanse Simone Biles, twee plaatsen inleveren ten opzichte van haar kwalificatie. Met vier scores tussen 14 en 15 was ze constant, maar aan de gehoopte 58 punten kwam ze net niet. Wel scoorde ze beter dan Van Gerner vier jaar gele den. Dat was één van de doelen van de turnbond. Die kan nu al tevre den terugkijken op Rio 2016. Oliveira (20) had deze week haar vriendje binnengesmokkeld in de kamer die ze deelt met Pe- droso (17). Vanwege het 'heren bezoek' van kanovaarder Pedro Henrique Goncalves da Silva, die woensdag zesde werd in de dis cipline Kt, moest Pedroso het ap partement verlaten. Ze pikte dat niet en klaagde erover bij de teamleiding. De Braziliaanse chef de mis sion Marcus Vinicius Freire wilde Oliveira niet bestraffen, aangezien de schoonspringster na de achtste plaats in de team wedstrijd komende maandag ook nog op een individueel nummer in actie komt. „Het is een interne zaak, we hebben andere dingen aan ons hoofd", zei Freire, die te maken heeft met tegenvallende presta ties van de Brazilianen. Waar op zo'n 25 medailles wordt gere kend, stond de ploeg van het gastland gisteren pas op één keer goud en één keer zilver. Het boterde al langer niet tus sen de schoonspringsters Pe droso en Oliveira, nadat ze in de voorbereiding onenigheid kre gen over de volgorde van de sprongen in de oefening. Ze spraken een tijd lang niet met el kaar en wisselden tijdens de Spelen voor hun trainingen en wedstrijd slechts het hoogno dige met elkaar uit. Het duo eindigde met een score van 280.98 als achtste (laat ste) in de finale. De eerste Nederlander ooit in de meerkampfinale, gewonnen door de Japanner Kohei Uchimura (92.365 punten), hield negen tur ners achter zich. De 25-jarige Deur loo kwam uit op een score van 87,598 waarmee hij zijn persoonlijk record van de WK turnen van Glas gow (87,164) verbeterde. Dat hij daarmee 'slechts' vijftiende werd, was geen schande. Volgens Deurloo bood zijn optreden juist volop per spectief. „Het niveau lag enorm hoog", zei Deurloo. „Er eindigen zes turners in de 90 punten. Dat is nog nooit gebeurd. Iedereen was op zijn best." Hij voelde zich sterk in de finale. „Ik ging superlekker: 14,6 op ringen, nog nooit gehaald internationaal. Voltige (14,733, red.), ook een nieuw record. Jammer dat ik op rek een punt liet liggen, maar ik ben heel erg tevreden." De turner uit Ridderkerk, die in Rotterdam woont, denkt dat hij de komende jaren nog volop progres sie kan boeken en op termijn ook in de 90 punten kan turnen. „Dat is zeker haalbaar. Je ziet aan de top pers dat ze hun oefeningen al langer beheersen. Ik ben een laatbloeier. Ik zet nu mijn beste prestatie neer, in de olympische finale. Voor mijn ge voel begin ik nu pas. Ik ben fitter dan ooit en ik word nog fitter. Dat voel ik." Deurloo spiegelt zich daarbij aan Epke Zonderland, die in Londen vier jaar geleden olympisch kampi oen werd op rekstok. „Epke werd ook pas echt een topturner nadat hij de Olympische Spelen had mee gemaakt. Met de ervaringen van Rio snap ik ook dat Epke na de Spe len van Peking zo'n enorme ont wikkeling heeft doorgemaakt. Je kijkt hierna heel anders tegen an dere wedstrijden aan." De affaire rond de weggestuurde Yuri van Gelder had hem niet afge leid, zei Deurloo. „Ik kon me goed afsluiten. Ik ben daar heel nuchter in. Het is jammer dat het gebeurd is. Zeker ook voor ons, omdat de aan dacht naar hem gaat. Wij leveren hier met de turners en turnsters een topprestatie. Dat moeten we niet vergeten." Over de toedracht rond Van Gelder kon en wilde Deurloo niets zeggen. „Het is niet mijn besluit. Ik ga er niet over. Daar ben ik blij om want ik zou ook niet weten wat ik zou moeten beslissen." vrijdag 12 augustus 2016 De investeringen betalen zich uit Rik Spekenbrink Rio de Janeiro Eythora Thorsdottir op weg naar de negende plek in de meerkampfinale, fotoanp Ook de Braziliaanse olympi sche delegatie is in de greep van een rel. Er is ruzie uitge broken tussen de schoon- springsters Giovanna Pe- droso en Ingrid Oliveira. Joost de Jong Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO Een uitste kend optreden, met verbetering van zijn persoonlijke record, bleek niet voldoende voor eeu wige roem. Toch keek turner Bart Deurloo met genoegen terug op de meerkampfinale, waarin hij vijftiende werd. Opperste concentratie bij Bart Deur loo in de meer kampfinale. FOTO PI M RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61