Luiten heeft meer last van harde wind dan van telefoons Grol denkt aan pensioen na mislukte missie r* 1 11 de rekening gepresenteerd m Er moet hoognodig iets veranderen. Nederlandse judomedailles op de Olympische Spelen Dat gaat ook gebeuren. Heel snel al DECEPTIE NATASJA WEBER De publieke belangstelling voor de openingsdag viel niet eens tegen, maar was in niets te vergelijken met de 'echte' golftoernooien, zoals de majors. „Het mag nog wel wat drukker worden. Maar dat is ook niet gek. Het olympisch golftoer- nooi heeft tijd nodig om te groeien", stelde Joost Luiten, nadat hij zijn debuut in Rio had afgeslo ten met een teleurstellende score van 72 slagen, één boven par. De 30-jarige Rotterdammer had tijdens zijn wedstrijd een paar keer verbaasd om zich heen gekeken. „Je merkt dat er een heel ander publiek komt. Ik heb telefoons horen rinke len en veel fotografen weten niet waar ze moeten lopen. Maar dat is helemaal niet erg, hoor. Ik denk dat het alleen maar goed is dat de sport nu bij een breder publiek onder de aandacht komt." Persoonlijk had Luiten meer hin der van de harde wind. „Die was pittig en had vrij spel over de baan. Ik denk dat de ochtendstarters er minder last van hebben gehad dan wij in de middaggroep." De enige Nederlandse golfer in Rio kende naar eigen zeggen een 'dramatische start', maar wilde dat niet louter wijten aan de fikse wind. „Na tien holes liep ik drie over. Dat is veel te veel. Zonder echt slecht te spelen liep ik tegen bogeys aan. Ieder bal die ik niet helemaal goed raakte, werd meteen afge straft. Ik had ook een beetje pech. De ene keer lag m'n bal precies te gen een struikje aan waardoor ik een toverbal moest slaan. En de an dere keer had ik een verschrikke lijke bunkerligging." Geduldig Ondanks een tegenvallend begin bleef Luiten geduldig spelen. Dat resulteerde in birdies op de vooraf moeilijk bestempelde holes 12 en 13 (beide par 4) en de slothole (par 5). Die laatste birdie werd door enkele tientallen Nederlandse fans met luid gejuich begroet. „Dankzij die birdie op de achttiende hole stap ik toch wel met een lekkerder gevoel van de baan", zei Luiten, voordat hij terugkeerde naar zijn appartement vlakbij de golfbaan. Luiten heeft zijn bed in het Olympisch Dorp namelijk voor een paar dagen verruild voor een on derkomen waar hij meer tot rust kan komen. „Dat hadden we al zo gepland. Voor mij is dit de beste voorbereiding. In het appartement kan ik me even terugtrekken. In het Olympisch Dorp was het fantas tisch, maar daar word je sneller af geleid." En Luiten is niet naar Rio geko men voor de gezelligheid, maar voor een medaille. Hij zal dan nog wel flink aan de bak moeten. Luiten staat na dag 1 op een gedeelde 34ste plaats, negen slagen achter leider Marcus Fraser uit Australië. PROGRAMMA 1 vrijdag 12 augustus 2016 verandering 1964 Tokio 1972 München 1976 Montréal 1980 Moskou 1984 Los Angeles 1988 Seoel 1992 Barcelona 1996 Atlanta 2000 Sydney 2004 Athene 2008 Peking 2012 Londen 2016 Rio de Janeiro -4 Marhinde Verkerk beseft kort na haar uitschakeling maar al te goed dat ze zonder olympische medaille blijft. FOTO ANP „We kregen elkaar niet gegooid. Hoe vermoeider je wordt, hoe lastiger dat is", zei Verkerk, die aangaf nog niet met judo te stoppen. Dat doet Grol wel. De tweevoudig winnaar van brons op de Spelen (2008, 2012) weet nog niet wanneer. „Misschien dat ik nog een jaartje doorga. Maar Tokio' zit er zeker niet in. Dat kan mijn lijf niet aan." Grol (31) had zijn emoties na zijn verlies maar net onder controle. Goud was altijd zijn missie ge weest. „Ik heb hier, sinds ik judo, elke dag voor geleefd. Het is klaar." Nee, het olympisch gevoel had Joost Luiten niet gevonden op de Olympic Golf Course van Rio de Janeiro. @WeberNatasja Rio de Janeiro GOLF Vandaag 12.30 uur Tweede ronde Morgen 12.30 uur Derde ronde Zondag 12.00 uur Laatste ronde Joost Luiten volgt de bal. De Nederlander maakte op de eerste dag van het golftoernooi nog geen grootse indruk, fotoanp RIO DE JANEIRO Het moest een mooie judodag voor Nederland worden met twee medaillekandidaten op de mat. Henk Grol en Marhinde Ver kerk konden gis teren niet aan de hoge verwach tingen voldoen. Grol verloor in de derde ronde met yuko van de Fransman Cyrille Maret. Verkerk legde het na een slo pende marathonpartij in de tweede ronde af tegen de Cubaanse Yalennis Castillo. De partij van Verkerk was bij zonder, omdat de beslis sing pas na twaalf mi nuten viel, toen Ver kerk een straf kreeg vanwege passivi teit. Een reguliere vrouwenwedstrijd duurt vier minu ten. Favoriet Henk Grol druipt af. FOTOANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59