Stillevens op J J Na olympische sprinttitels in Peking en Londen aast 015MS2tm 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 We doen al tijden in Nederland alsof Dafne Schippers dé favoriet op de 100 meter is. Maar dat is ze niet. Maakt u kennis met Shelly- Ann Fraser-Pryce, The Pocket Rocket. From Rio with love RIKSPEKENBRINK &WESSEL PENNING Iet twee collega's van onze olympische equipe woon ik deze weken in een mediadorp, een enorm appartementen complex met een stuk of twintig witte torens. Het heeft de enigszins misleidende naam 'Barra Village'. Barra, dat is de wijk van het olympisch park, dus Barra Village lijkt dan een gunstige uitvalsbasis. Het ligt alleen helemaal niet in Barra, het is een half uur rijden naar het park, maar voor Rio-be- grippen is dat een heel bescheiden ritje. We noemen ons dorp 'de compound'. Want daar heeft het iets van weg. Sfeervol is het niet, maar er is een winkel, een wasserette, een ontbijtzaal (waag het niet te ontbijten én een lunchpakketje mee te nemen, foei!), een zwembad en een bar. Niets mis mee! Vanochtend vroeg liep ik een rondje over de compound en keek ik binnen bij de appartementen op de begane grond. Mooie stillevens! Een Chinees zat op het gazonnetje te mediteren. Ik denk te weten waarom hij behoefte had aan rust, want bij zijn buren stond een tafel met een stuk of tien lege flessen. En daar had geen water in gezeten. Journalisten, niet allemaal natuurlijk, blazen 's avonds graag stoom af met slappe klets en alcohol. Onze buren doen het ook, soms horen we ze tot een uur of 3. Ze komen uit Let land. Er doen 36 Letten mee, ze hebben nog geen medaille gewonnen, maar het rood-wit-rood wappert fier op de com pound. Samba! niet bijzonder sportief. Maar dansen dat ze kon! Dat wilde ze laten zien en dat zag iedereen. Toen het pauzemuziekje in de judohal was afgelopen, kreeg ze een ovationeel applaus. Nee, ze was geen danseres, maar een Braziliaanse, olympische vrij williger, zoals er hier duizenden rondlopen. Hun Engels is niet best en vaak wijzen ze je de verkeerde weg, maar dansen zit in hun genen. De heupen zijn los en dat laten ze zien. Valt er even een gat in het programma, bij het handbal, het judo, het hockey of waar dan ook, dan klinkt er sambamuziek en begint het dansen. Hele groep jes, op de tribune of op het veld, heb ik het al zien doen. Mannen, vrouwen, twintigers en zestigers. Bravo! De Chinees had rust nodig en zat op het gazonnetje te mediteren De schaduw, altijd maar die scha duw. Hij valt over haar heen, waar ze ook is, waar ze ook loopt. Zel den staat ze vol in het zonlicht. En dat is niet haar eigen schuld, ook al is ze maar 1 meter 52 groot. Het is de schuld van Usain Bolt. Vraag een willekeurige Chinees, Zimbabwaan of voorbijganger in de Dorpsstraat van Koekwauzer- veen wie Usain Bolt is, en hij of zij begint meteen te vertellen over de snelste mens van de wereld. Vraag diezelfde mensen wie Shelly-Ann Fraser-Pryce is, en je krijgt slechts verdwaasde blikken en gefronste wenkbrauwen. Usain Bolt is een zwart gat: hij slokt zoveel licht op dat er voor Fraser-Pryce slechts schaduw overblijft. En dat is ergens wel raar. Want Fraser-Pryce heeft bijna de zelfde erelijst als Bolt. Ze won de olympische honderd meter in 2008 én 2012, ze is zeven voudig wereldkampioene, ze do mineert haar hele carrière lang al de meest prestigieuze sprintaf stand. Maar aan de vergelijking met Bolt ontsnapt ze nooit. Zelf zegt ze er geen problemen meer mee te hebben („I'm over it") - ze is haar hele leven al de un derdog. Fraser-Pryce komt uit een moeras van armoede, uit een gezin zonder enig uitzicht op succes. Ze groeide op in Water- house, een achterbuurt van Kingston die ze zelf een getto noemt. Haar moeder was 17 toen ze haar eerste kind kreeg, haar vader was in we gen te beken nen. Ze had twee broers die moesten ste len om aan eten te komen. In haar buurt woedden bende oorlogen; haar neefje werd om de hoek van haar huis doodgescho ten. „Waterhouse was een van de armste buurten van Jamaica", zei ze tegen de Britse krant The Tele graph. „Echt een gewelddadige plek, overbevolkt, met kinderen die kinderen kregen en heel veel criminaliteit. Mijn moeder liet me het liefste niet naar buiten gaan." Toen Fraser-Pryce ontdekte dat ze goed kon sprinten, zag ze een weg uit het getto. Ze rende voor haar leven, let terlijk, en dat van haar fami lie. Met suc ces. Ze kreeg een hardloop- beurs voor een school en toen ze veel be gon te winnen, kreeg ze een bij naam: The Pocket Rocket. Haar car rière is een aaneen- vrijdag 12 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Rik Spekenbrink over het mediadorp en losse Braziliaanse heupen. Ze was zeker vijftig, kort van stuk en op het oog Shelly-Ann rent Thijs Zonneveld Pim Bijl Rio de Janeiro Fraser- Pryce verslaat Dafne Schip pers in Peking. FOTO REUTERS Beste tijd Dafne Schippers op de 100 meter, van 24 augustus 2015 in Peking Beste tijd van Shelly-Ann Fraser-Pryce op de 100 meter, van 29 juni 2012 in Kingston

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52