O CD Rio brengt Willeboordse 12 ZEELANE Groene Ster oefent tegen KK Malle Kouwen trainer van Stavenisse JVOZ start toernooi tegen Anderlecht Sloepoort Cup gaat verder in Lewedorp k Awonder Liang (13) lijkt een wereldtopper te gaan worden. Maar de Amerikaan heeft, ook bij het HZ toernooi in Vlissingen, niet al te veel hulp. SCHAKEN HZ TOERNOOI A Ik verbeter mijn spel vooral door mijn eigen partijen te analyseren Minnaard De zaalvoetballers van Groene Ster Vlissin- gen spelen vanavond de eerste oefenwed strijd in de voorbereiding op het nieuwe sei zoen. De ploeg van coach Hicham Benham- mou speelt vanavond om 21.00 uur in het Belgische Beerse tegen KK Malle. Die ploeg komt, net als Groene Ster, uit op het hoog ste niveau. Bij Groene Ster ontbreken de nieuwe doelman Mike van den Nieuwen- huijzen (vakantie) en Abdoe Abdenbi (ge broken vingers) nog. De nieuwe spelers Najib El Allouchi (overgekomen van 't Knooppunt), Achraf Laabich (Troy) en Mo Laari (ZW Den Haag) zijn er vanavond in Beerse wel bij. Voor Groene Ster begint de eredivisie op zaterdag 17 september met een uitwedstrijd tegen Hovocubo. SC Stavenisse heeft Jacco Kouwen aange steld als interim-trainer. Hij volgt bij de za terdag-vierdeklasser Wim Gierman op, die op zijn beurt al vroeg in het vorige seizoen het stokje overnam van de wegens werk zaamheden gestopte Johan Nagtegaal. Een meerderheid van de selectie wilde lie ver niet meer met Gierman verder. De uit Oud-Vossemeer afkomstige Kouwen werk te de laatste jaren als trainer bij de reserves van VVC'68. JVOZ onder 15 begint het internationale jeugdtoernooi in IJzendijke morgen om 11.00 uur met een poulewedstrijd tegen An derlecht. De C-junioren van de Zeeuwse voetbalopleiding treffen in poule A ook nog AA Gent en 1. FC Köln. In poule B speelt de West-Zeeuws-Vlaamse Jeugd Selectie tegen Tottenham Hotspur, Club Brugge en Roda JC. De laatste poulewedstrijden beginnen morgen om 16.00 uur. Het toernooi in IJzen dijke gaat zondag om 11.00 uur verder. De fi nale staat voor 15.00 uur gepland. De wedstrijden om de dertiende tot en met zestiende plaats op de Borsele Sloepoort Cup worden vanavond vanaf 19.00 uur in Lewedorp gespeeld. Morgen vinden de ove rige plaatsingswedstrijden plaats, op de vel den van Nieuwdorp. Vanaf 12.00 uur gaat het om de negende tot en met twaalfde plaats, vanaf 14.15 uur om plek vijf tot en met acht. De finalepoule, met Nieuwdorp, FC Dauwendaele, De Meeuwen en RCS start om 16.30 uur. Vervolgens wordt vanaf 19.00 de Superpoule met VC Vlissingen, Goes, Kloetinge en Bruse Boys gespeeld. Zwemtocht en wonderkind? Nee, zo wil Ying- ming Liang - door iedereen Will genoemd - zijn zoon Awon der niet noemen. „Het toeval wil dat hij gewoon heel goed is in schaken", zegt de Chinese Amerikaan in de kantine van de Hogeschool Zeeland. „Het is verder een normale jongen van dertien." Awonder Liang maakt in de schaakwereld de tongen los. De be ginnende puber - eigenlijk nog een heel aaibaar en schuchter jo chie - wordt door kenners in één adem genoemd met Magnus Carl- sen, Fabiano Caruana en zelfs Bob by Fischer, die allen ook op jonge leeftijd zeer verbaasden. Liang, af komstig uit de noordelijke staat Wisconsin, is dan ook een record breker. Een greep uit zijn presta ties tot nu toe: in 2011 werd hij we reldkampioen onder acht jaar, twee jaar later greep hij het goud op het WK onder tien jaar, in 2012 - toen hij nog maar negen was - was hij de jongste speler ooit die een grootmeester versloeg in een officieel toernooi, in 2015 werd hij als jongste Amerikaan ooit Interna tionaal Meester.... Verwacht wordt dat hij voor het einde van 2016 al grootmeester is. Lukt hem dat, dan komt hij in de top vijf van jongste grootmeesters ooit. Momenteel tourt Liang door Eu ropa. Hij heeft al een week in Zwit serland gespeeld, voorafgaand aan het HZ schaaktoernooi. En na af loop trekt hij door naar Brugge. „Dit is om ervaring op te doen", legt hij zelf uit. „In Europa speel je onder andere condities en in een andere sfeer. Om een voorbeeld te noemen: je hebt hier bij toer nooien meestal maar één partij op een dag. In de Verenigde Staten zijn dat er vaak twee. Hier kan ik me dus langer concentreren en voorbereiden op één wedstrijd." Hij reist alleen met zijn vader. En die bemoeit zich ook niet al te veel met het schaakspel van Awon der. „Hij heeft inmiddels de leef tijd dat hij niet meer echt naar me luistert", zegt Will met een gulle lach. Om dan op een serieuze toon verder te gaan: „Maar het is wel jammer dat Awonder hier geen coach heeft. Zelfs in Amerika heeft hij er niet permanent eentje. We beschikken niet over de financiële middelen daarvoor. Gelukkig heb ben we de laatste jaren wel dona teurs om af en toe een trainer te betalen en ontmoeten we vriende lijke mensen die voor ons de ho tels regelen, maar we hebben niet een heel begeleidingsteam zoals Carlsen en Caruana op jonge leef tijd al hadden." Het verhaal is dus: Awonder Liang doet heel veel zelf. Hij heeft de beginselen van het schaken op gepakt in de plaatselijke biblio theek en daarna is hij rap opge klommen, vooral door veel tegen stand op te zoeken en door van zijn fouten te leren. „Ik verbeter mijn spel vooral door mijn eigen partijen te analyseren", vertelt hij. „Als ik verloren heb, probeer ik te ontdekken wanneer het misging. En dan zoek ik uit welke zetten ik beter had kunnen doen. Natuurlijk kijk ik ook wel naar partijen van anderen om te kijken hoe zij pro blemen oplossen, maar ik houd het toch vooral dicht bij mezelf." Wat Will in zijn zoon ziet, is een echte sporter. „Ik heb in totaal vier kinderen. Ze zijn allemaal be hoorlijk slim, maar hebben niet dat doorzettingsvermogen van Awonder. Hij wil winnen, altijd. Als hij niet schaakt, is hij een dood normale jongen. Maar neemt hij achter een bord plaats, dan geeft hij alles. Hij geeft niet op." In Vlissingen drentelt Awonder soms tussen zijn zetten door een beetje verloren rond. Hij is veruit de jongste schaker aan de topbor- den. Het Chinese meisje Yuan Ye, die minstens zo verrassend schaakt, is slechts drie jaar ouder, maar heeft al een veel volwassener uitstraling. „Och, weet je", zegt Awonder, „leeftijd maakt helemaal niks uit in schaken. Als je tegen over elkaar zit, gaat het alleen maar om de zetten die je doet." Met de toekomst zijn Will en Awonder nog niet al te zeer bezig, zeggen ze. Aan een leven als Carua na, die op vijftienjarige leeftijd het HZ schaaktoernooi won, en Carl sen, al jaren de mondiale nummer één, denken ze niet. Awonder: „Ik moet eerst mijn spel nog flink ver beteren." Will: „Veel spelen en veel leren, daar draait het nu om." Elisabeth Willeboordse, inmid dels 37, pakte acht jaar geleden bij haar olympische debuut brons in de categorie -63 kilo. Vier jaar la ter, toen ze afscheid nam van de topsport, werd ze zevende. Beide malen keerde ze huiswaarts met een kater. „Ik keek eerder deze week naar Anicka van Emden. Het was fan- tas-tisch hoe zij brons won", ver telt Willeboordse over haar op volgster in het middengewicht. „Voor haar was dat het maximaal haalbare. Zij stuitte in de kwartfi nales op de Franyaise Clarisse Ag- begnenou, die gewoon beter was. Daarna heeft ze er nog 100 pro cent uitgehaald. Zij had dus een dag waarop alles klopte. En dan denk ik: waarom had ik dat niet? In 2008 was er echt niemand be ter dan ik. Ik had de potentie om goud te winnen. Maar dat deed ik dus niet. Daar baal ik nu heel erg vrijdag 12 augustus 2016 ZAALVOETBAL VOETBAL VOETBAL VOETBAL In de tweede etappe van de Tour de l'Ain kwam Marco Minnaard uit We- meldinge giste ren als 49ste over de streep, kort voor Robert Gesink. De wiel renner van Wan- ty-Group Gobert finishte in dezelf de tijd als de Bel gische ritwin naar Tosh van der Sande van Lotto. Matteo Trentin (Etixx- Quick-Step) werd zevende en bleef leider in het algemeen klassement. u De eerste editie van de Breskens- beker gaat mor gen om 10.00 uur van start van af het strand na bij strandpavil joen De Boeka nier. De 7,5 kilo meter lange zwemtocht langs de kust van West Zeeuws-Vlaan- deren eindigt op het strand tegen over strandpavil joen Het Halve Maentje. De aan komst van de eerste zwemmer wordt morgen verwacht rond 11.40 uur. ■c o q. <0 Recordbreker Roeland van Vliet Vlissingen —Awonder Liang Oud-judoka Elisabeth Wille boordse gaat door een soort rouwproces. Terwijl ze thuis in Rotterdam de Spelen van Rio in gespannen volgt, verwerkt de voormalige Middelburgse haar teleurstellende optredens in 2008 en 2012. „Eigenlijk heb ik dat tot nu toe nauwelijks ge daan", vertelt ze. „Ik wilde geen aansteller zijn." Roeland van Vliet Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44