WIM HOFMAN Doren droog ZEELAND 11 ter, maar men moet er eerst om vra gen. Er zijn mensen die nu niet meer elke dag douchen, maar een maal per week. Het is nu zomer in California en de zon schijnt elke dag. Her en der zijn bosbranden, wildfires. Overal is wel dor hout, droog gras, ver droogde bladeren. We waren in een vallei waar het zo'n veertig gra den was. We bleven daar gelukkig niet, we gingen de bergen in, tot bo ven de drieduizend meter. Maar ook daar leken de bomen van de droogte te kreunen. Sommige van die bomen schat men op driedui zend of vierduizend jaar. Die had den dus wel heel wat meegemaakt en dat was goed te zien. Ze waren niet hoog, dikwijls verwrongen en krom en gefolterd door ijs en wind en storm en een onbarmhartige zon. Ik denk niet dat ik zo oud zou willen worden. Eerst zagen we niets dan wol ken, maar toen we eenmaal in de buurt van Groenland vlogen, zagen we een hyperblauwe zee met daarin ontelbare plakken ijs. Ze hadden verschillende vor men: soms stukken met scherpe hoeken, andere wat afgerond zoals, laten we zeggen het eiland Walche ren, maar meestal kon ik er niet veel van maken en soms waren ze erg wit, in het licht van een felle zon. Later vlogen we boven Cana da: groen met schitterende meren, kronkelende rivieren en lange rech te wegen. En daarna de heuvels van Californië. Bruin als een kokosmat, veel rivieren uitgedroogd en meren met brede witte randen. In grote stukken van Californië heerst de droogte. Nu al voor het vierde jaar is er te weinig regenwa ter gevallen. Veel reservoirs zijn ver leeg. Men doet er wel wat aan. Men mag zelf geen auto meer wassen. Men geeft planten minder water en er worden meer droogteminnende planten in parken en tuinen gezet. In restaurants was het een goede gewoonte om meteen een groot glas water voor de gasten neer te zetten. Nu krijgt men nog wel wa- BRIEVEN 'Belegger enthousiast over PostNL' aldus de krant van 9 augustus. Dit staat in schril contrast tot de tevredenheid van de overige belanghebben den. Door een andere ondoor zichtige waarde-aanduiding op postzegels worden deze in een hoog tempo duurder. Het resultaat is minder postver zendingen en minder verza melaars. De laatste groep zou eigenlijk in de watten gelegd moeten worden, want daar staat voor PostNL geen dienst verlening tegenover. Ook het aantal brievenbussen wordt in hoog tempo weggehaald, of tewel klant zoek het maar uit. Verder neemt het aantal post agentschappen af omdat win keliers financieel worden uit geknepen. En ten slotte is het ambt van postbode ook geen lolletje meer gezien de asociale op stelling van de leiding van PostNL. Reactie op het artikel 'Gasten onder de loep' over screening op vakantieparken in de krant van 4 augustus. Mijn oog valt op een foto van een man in een stevig pak. Het blijkt be veiliger Eric Gils te zijn, een man die gezag maar ook wel iets ondeugends en stoers uit straalt. Screening ging vroeger een voudig. Hoe lang is je haar? Hoe hoog is het stuur van je Puch of Tomos? Staat je ge zicht mij aan? Voor aangena me gasten met een sportieve mentaliteit was er altijd plaats. Stond er bij de ingang van de camping het bordje 'Vol' dan keerde de een terug en de ander ging door. Een goede selectie. Als een gast zich niet goed ge droeg kreeg hij maar één waarschuwing. Maar als de boer, fruitteler of camping houder het echt zat was kon het gebeuren dat hij met de hooivork achter je aan ging en dan moest je Puch we snel kunnen starten en optrekken. Wegwezen dus! Op 26 juli stond in de krant een bericht over de opname stop die Emergis in haar ziekenhuis in Kloetinge toe past. Alle bedden zijn bezet! Niet vreemd als je weet hoe er met patiënten wordt omge gaan: volstoppen met medicij nen om ongewenst gedrag te voorkomen. Ik hoor het steeds weer in de verhalen van patiënten en hun familie leden. Ook nu weer bij iemand in mijn directe omgeving. Al bijna een jaar bij Emergis, veel medicatie, bezigheidsacti viteiten om de week door te komen en één keer per twee weken een gesprek van een half uur met een psycholoog. Gevraagd om inzage in het be handelplan, blijkt er geen te zijn! Over een mogelijke thuisbe- handeling wordt niet gespro ken. Belangrijker lijkt het dat de patiënt zondagavond na een weekend thuis vóór 20.00 uur terug is in het ziekenhuis vanwege het financiële aspect. Het is wel erg makkelijk om je te verschuilen achter bezui nigingen en personeelstekort. Een echte discussie over de in houd en de waarde van de be handelingen wordt daarmee gemanipuleerd. Denen bouwen een windmo lenpark voor de Nederlandse kust. Ze waren het goedkoop ste omdat ze rechtstreeks van uit Denemarken alles over zee kunnen vervoeren en plaatsen. Het is bewezen dat windmo lens maar ongeveer 25 pro cent van de tijd een beetje elektriciteit leveren. Bij een uitgave van 5 miljard euro wordt er letterlijk circa 3 mil jard euro aan Nederlands be lastinggeld in het water ge gooid. Wij worden door mi nister Kamp opgezadeld met hoge lasten. Voor zoveel geld kan een nieuwe kerncentrale gebouwd worden die dan min stens honderd jaar continu schone elektriciteit levert. Men liegt ook door te zeggen dat er miljoenen huisgezin nen elektriciteit door krijgen, want er wordt nooit bij ge zegd: 'Als er wind is'. Ook op zee is regelmatig geen wind. Windmolens leveren geen bij drage aan het milieu want de elektriciteitscentrales moeten altijd blijven draaien. Elektri citeit moet er continu zijn, het is een onmisbare levens behoefte. Schouwen-Duiveland is voor nemens de visie om in 2040 energieneutraal te zijn, meer 'handen en voeten' te geven (krant van 8 augustus). Schou wen-Duiveland wil zelf duur zame energiebronnen op het eiland gebruiken om de be hoefte te dekken voor bedrijfs leven en huishoudens. Maar is dit een werkelijkheid? Met windenergie zal nooit voldoende energie gewonnen worden. De wind welke nood zakelijk is voor de productie is slechts circa 35 procent per jaar en onregelmatig aanwe zig waardoor de maximale op brengst ongeveer 16 procent is. Daarnaast moeten fossielge- stookte centrales altijd méé- draaien om stroomstoringen te voorkomen waardoor de windmolenparken totaal niet aan 'duurzame energievoor ziening' voldoen. Om deze ontwikkeling bij te sturen wordt een 'denktank' gefor meerd bestaande uit mensen met verstand van zaken en koplopers. Wat bedoelt Schou wen-Duiveland met koplo pers? Kampioen subsidievre ters en dus reeds 'duurzame energiegebruikers/producent en'? Wat valt er nog te bepra ten als het echte duurzame Thorium en gesmoltenzout- reactor niet betrokken wor den in het deskundigenover- leg? Over het kostenvoordeel wordt vooralsnog gezwegen. vrijdag 12 augustus 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Aandeelhouders Peter H. de Dreu, Ruigendijk 10 Driewegen Gasten onder de loep Karei Steur, p.a Wilhelminaweg 4 Renesse Emergis H. van Poelje, 't Zanddorp 17 Middelburg Windmolenwaanzin J. Ottens, Notendijk 49 Terhole Energieneutraal Jan Duin, Leliëndaleweg 15 Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43