OM: Cel voor pinpasroven van ouderen 4 ZEELAND Minder mobiel OOSTERSCHELDEWEEK OP EXCURSIE! Rondscheurend in een elektrische rolstoel met standaard een le ren cowboyhoed op zijn kop. Rien Pronk uit Burgh-Haamstede is een opval lende verschijning. Maar nóg op vallender is dat jong en oud aan zijn lippen hangen als hij verhaalt over het onderwaterleven in het zoute water om hem heen. Hij diept een zaagje van het strand op. „Tegen kinderen zeg ik altijd dat als ze op een onbewoond eiland zitten ze zo'n schelp moe ten zoeken. Die kunnen ze als ge reedschap gebruiken." Typerende uitspraak voor iemand die zelf ook van alles iets weet te maken. Want zijn lijf mag dan veel mankeren, met zijn levenslust is niets mis. Hiurlijk voelt hij zich ook weieens 'hartstikke rot'. „Maar wat dan? Als je stilzit, doet alles alleen maar meer zeer." Want Pronk heeft pijn, altijd. Na een ongeval in t982, hij was toen negentien jaar oud, begon het gelazer. Klachten, ondui delijke diagnoses en zijn eigen ei genwijsheid. „De dokters zeiden: je moet niet meer lopen. Dan be land je op je 32ste in een rolstoel. Maar je bent 20 en je wilt wat." Dus bleef Pronk actief, werkte ja renlang als schade-expert in de transportbranche. Toch hield het ergens op. Dik tien jaar geleden kwam toch die rolstoel, al bleven de op de loer liggende geraniums uit. Pronk werd (natuur)gids. Bij Al tien jaar zit Rien Pronk in een rolstoel. Dat heeft hem er niet van weerhouden natuurgids te worden. „Ik wilde dat meer mensen in de natuur konden lopen." het Natio naal Park Oosterschelde, bij IVN, Staatsbosbe heer en Natuurmonumen ten. Een vriend tipte hem zo iets te gaan doen en toen hij ka baal maakte bij verschillende na tuurorganisaties wisten ook zij hem te vinden. „Ik wilde dat meer mensen de natuur in konden. Dan stellen ze zo'n natuurgebied open en dan zetten ze er hekjes voor waar je als je een beetje dik bent al niet doorheen kunt. Laat staan mensen met een kinderwagen of rolstoel." Met Paul Begijn van Natuurmo numenten bedacht hij afgelopen jaar het plan te gaan gidsen bij scootmobieltochten. Waardoor deelnemers niet alleen op pad gaan maar ook iets beleven. En nu staat er, dankzij samenwerking van alle natuurorganisaties en de Zon nebloem, een tweedaags evenement voor mensen met een beper king op Neeltje Jans op de rol. Voor Pronk zelf is het een per soonlijke missie 'iedereen te berei ken die thuis zit'. Dat zijn niet al leen oudere mensen. „Er zitten ook veel jongeren in een rolstoel. Die moeten er uit. Want je doet energie op, je haalt er levensvreug de uit en je ontmoet mensen." Toch blijkt het in beweging krij gen van mensen in rolstoel en scootmobiel niet zo makkelijk. „Het mooiste zou zijn als gemeen ten zeggen: we betalen vier of vijf taxiritten per jaar voor mensen die op natuurexcursie gaan. Als je een Wmo-taxi nodig hebt, ben je al een fortuin kwijt aan de reis er naar toe. Die drempel valt dan in ieder geval weg." Met zij doelde hij op de 36-jarige S.H. uit Breda. Ze wordt verdacht van het op grote schaal beroven van vooral oudere mensen. Vol gens de officier keek ze in super markten over de schouders van haar potentiële slachtoffers mee tijdens het pinnen zodat ze de co de kon zien. Vervolgens rolde of roofde ze de pinpas om daarna de rekeningen leeg te halen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft ze in 2012 en 2013 zeker negentien keer op die manier haar slag gesla gen in vooral West-Brabant en Zeeland. Een keer, aldus de offi cier, gebruikte ze ook geweld. Ze volgende in Zundert een 'oude kwetsbare man', zo blijkt volgens hem uit videobeelden, en beroof de hem van zijn pinpas. Volgens de officier opereerde ze vaak samen met anderen. Op foto's die gisteren aan de orde kwamen, zou ze ook samen met anderen te zien zijn. De Bredase bekende dat ze in vier gevallen betrokken was bij het rollen van bankpassen of het leeghalen van rekeningen. In sommige gevallen zou ze meerdere duizenden eu ro's hebben opgenomen. Maar bij het merendeel van de negentien bewuste zaken zou ze niet betrok ken zijn, betoogde advocaat Strak. Hij hield de rechtbank voor dat het OM veel te makkelijk aan neemt dat zijn cliënt bij tal van In supermarkten keek ze tijdens het pinnen over de schouders van haar slachtoffers mee soortgelijke zaken betrokken was terwijl het bewijs daarvoor ont breekt. Rammeloo eiste een cel straf van 42 maanden. Hij wil haar later ook nog voor de recht bank dagen om 53.000 euro die ze 'verdiend heeft' terug te vorde ren. De vrouw zit momenteel vast voor andere misdrijven. Des ondanks vroeg de officier de rechtbank ervoor te zorgen dat ze na het uitzitten van die straf di rect de celstraf moet uitzitten voor deze reeks misdrijven. Hij vreest dat ze anders naar het bui tenland vlucht. Twee jaar geleden werd de vrouw via een internatio naal arrestatiebevel opgespoord in Servië. Uitspraak 25 augustus. 112 NIEUWS Vrouw (75) bruut beroofd van gouden horloge Brand in schoorsteen Politie wijst op valse emails Taxibus botst frontaal op auto Zonne-energie vrijdag 12 augustus 2016 Thuiszitten? Ik niet A Als Rien Pronk over de zee vertelt, hangen de mensen aan zijn lippen, fotos marieke mandemaker Esme Soesman Neeltje Jans Tijdens de Oosterscheldeweek krijgen mensen die minder mo biel zijn de kans Neeltje Jans te bezoeken. Op woensdag 7 sep tember is er een excursie voor mensen met een rolstoel of rol- lator. Donderdag 8 september staat er een scootmobieltocht op het programma. Rijkswater staat biedtde mogelijkheid de Oosterscheldekering te bezoe ken. Op het plein bij het bezoe kerscentrum Neeltje Jans maakt een gids zilte lekker nijen klaar en geven natuuror ganisaties informatie. Het eve nement past bij de viering van het dertigjarig bestaan van de Stormvloedkering en IVN (Bio- walking), NPO, Natuurmonu menten, het Zeeuwse Land schap werken mee. Meer info en opgave (voor maandag 29 augustus) ivn.nl/biowalkingnj Je krijgt kippenvel als je ziet hoe zij een kwetsbare oude man volgt, zei officier van justi tie Rob Rammeloo gisteren te gen de leden van de Middelburg se rechtbank. Emile Calon Middelburg SINT JANSTEEN Een 75-jarige vrouw uit Hulst is woensdag in de Wilhelmina- straat in Sint Jansteen be roofd van haar horloge. Ze liep daarbij lichte verwondin gen op aan haar arm. Een man vroeg haar rond 13.00 uur de weg. Toen hij een land kaart had gepakt, trok hij plot seling met geweld het gouden horloge van haar pols. De man reed weg richting de kerk. Hij heeft een donkere huidskleur en is zo'n 30 jaar. Hij reed met twee anderen in een grijskleurige stationwa gen met witte kentekenplaat en donkere cijfers en letters. MIDDELBURG In Middelburg heeft gistermid dag kort brand gewoed in een schoorsteen aan de Seissin- gel. Er raakte niemand ge wond. De bewoners hadden de open haard aangestoken. Door een verstopping in de schoorsteen kwam de woning vol rook te staan. De brand weer haalde het rookkanaal leeg. Na ventilatie konden de bewoners terug naar de wo ning. De brand werd rond 12.30 uur gemeld. TERNEUZEN De politie heeft via de Face- bookpagina van Politieteam Zeeuws-Vlaanderen gewaar schuwd voor e-mails waarin oplichters zich voordoen als medewerkers van de politie. In de mail wordt gesproken van snelheidsovertredingen, waarvoor een boete betaald zou moeten worden. Mensen moeten vooral niet betalen. GOES Op de Nansenbaan in Goes zijn gisteren rond 16.15 uur een personenauto en een taxi bus van TCR op elkaar ge botst. Het is niet bekend of er gewonden vielen. Vermoede lijk is één van de voertuigen uit de bocht gevlogen. Het ver keer werd omgeleid. Omdat duurzaam onze passie is www.dt-walhout.nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481 DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66 Duurzame technieken Walhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36