44 22 ZON&2 COLUMN ROMKE VAN DE KAA pz Nederland telt bijna drie miljoen waterrecreanten. Op de meest uiteenlopende bootjes zoeken ze ontspanning. Deze week: Peter van Latum en zijn varende familiegeschiedenis. Zijn grootvader Petrus - die hij nooit heeft gekend - en zijn vader Evert gingen hem voor. Ze waren voor en na de Tweede Wereldoorlog schipper op de Mr. P.L.F. Blussé uit 1909, het schip waarvan Peter van Latum (67) nu de eigenaar is. Het ruim 12 meter lange schip, ver noemd naar een negentiende- eeuwse liberale bestuurder 'met grote verdiensten voor de provinciale waterstaat', diende als directiejacht van de provincie Zuid-Holland. De jeugd van Van Latum is verwe ven met het schip. In een van de laden in het ruim legde zijn moeder hem als baby te slapen op een zon dags familie-uitje. En als jochie van 11 jaar voer hij soms mee op het presti gieuze scheepje, dat prominenten als koningin Juliana en prins Bernhard meenam om bijvoorbeeld te kijken hoe de Zeeuwse Deltawerken vor derden. Gouden kans Nu is Van Latum, gepensioneerd timmerman en gepassioneerd water recreant, schipper van zijn eigen her inneringen. Want hij kreeg én greep de gouden kans het schip te kopen dat zo nauw is verbonden met zijn familie. Zijn vrouw Marja durfde het aan. „Ze zei 'ik vind het gaaf en dat was het." Ook hond Dinkie blafte goed keurend. Gedrieën genieten ze nu elke zomer van de Nederlandse bin nenwateren in hun varend museum stuk. Soms alleen maar meestal - zoals nu - in colonne met hun vrien den van de Vereniging van Booteige naren Oude Glorie. De vloot van vooroorlogse notaris bootjes, bakdek- en kofferdekkrui- sers en Maaskruisers vaart dit week end op de wateren rond Gouda, Woerden en Uithoorn. Vanaf de oe vers en het water van de Rotte trekt de karavaan van met liefde onder houden scheepjes de aandacht van fietsers, roeiers, wandelaars en bewo ners van woonboten. Het is ook een bijzonder schouw spel. Sluit je ogen en je ziet de prins gemaal achterop het dek staan, non chalant de as van zijn sigaret tikkend. Jarenlang had Van Latum een an der, kleiner bootje. „Daar waren we heel gek mee. Maar toen we deze te genkwamen, zei ik tegen de eigenaar: 'denk aan me als je hem wegdoet'. Drie maanden later belde hij. Geen makkelijke beslissing, grote aankoop. Maar vrienden zeiden: zo'n kans krijg je nooit meer. Op een zondag morgen hebben we de knoop doorge hakt. De verkoper die altijd erg zui nig op zijn bezit was geweest, was dolblij dat het schip een verhaal had waarin wij pasten." En de Van La- tums passen op hun beurt prima bij de liefhebbers van Oude Glorie, dus het plaatje klopt helemaal. Ambachtsschool Het blijft bijzonder: een timmerman die het schip koopt waarop zijn opa en vader nog hebben gewerkt. „Dat je dat zo treft, dat het kan, zegt iets over het leven. Ik ben de jongste van ons gezin en gewoon naar de ambachts school gegaan. Het idee dat ik mijn vader kon opvolgen, bestond niet. Ik wilde timmerman worden. Als mijn grootvader dit had geweten.... Ik kijk vaak naar boven, vooral als ik alleen ben. En dan denk ik: 'kijk, hier sta ik, op dezelfde plek waar mijn vader en opa hebben gestaan'. Ja, dan schiet ik even vol." ket genoemd. Onder welke naam dan ook: het blijft een onding dat na het water ge ven nog uren incontinent blijft en waaraan je ook nog eens je hoofd openhaalt. Na een periode waarin ver ticaal tuinieren vooral een zaak van pioniers was, be gint deze tuinvorm gemeen goed te worden. Plantenbak ken voor aan de muur zijn in elk tuincentrum te krijgen en zelfs IKEA voegde de ver ticale tuin toe aan zijn ver- dienmodel; het Askholmen klimplantenrek kan zomaar de Billy-boekenkast van deze eeuw worden. In zijn eenvoudigste vorm is de verticale tuin een plan- We hangen geen bak aan de muur, maar een module die we irrigeren tenbak of bloempot aan de muur. Vroeger hing je je lin kerklomp aan de muur als de rechter was versleten, maar sinds klompen alleen als souvenir worden verkocht is deze vorm van verticaal tui nieren uitgestorven. Wat je ook aan de muur hangt: het droogt uit. Bin nen de kortste keren hangt je peterselie zieltogend aan de muur. Nadat de robotmaaier ons van dat vervelende gras- maaien afhielp, en de tuin- lamp-met-zonnepaneel onze tuin 's nachts gratis in een sprookjesachtig schijn sel doet baden, is een seri euze verticale tuin voorzien van een watergeefsysteem. Bij een nieuwe vorm van tuinieren hoort nieuw taal gebruik. We hangen geen bak aan de muur, maar een module, en die vullen we niet met potgrond, maar met een substraat. Dat substraat kan potgrond zijn, maar dat hoeft niet, want planten zijn net zo gelukkig in steenwol - zolang je maar voldoende water en mest geeft. Trou wens, we geven geen water. We irrigeren. Zo'n module is een serie van zakjes of vakjes die je be plant. Je kunt hem ook kant en klaar kopen, met planten en al. Desgewenst kun je derden betalen om je irriga tiesysteem op afstand te be dienen, bijvoorbeeld via een internetverbinding. Maar bij moderne vormen van tui nieren horen moderne geva ren: je irrigatiesysteem kan worden gehackt. Deze zomer beleven we de doorbraak van de verticale tuin. Hoe kleiner onze tuin, des te meer maken we gebruik van de verticale ruimte. Neem de meest extreme situatie: geen tuin. Wie alleen over een balkon beschikt, of een binnenplaatsje, heeft wel muren. En die worden steeds groener. Tuinieren op hoogte is niet nieuw. We hangen al jaren bakken met hanggera- niums aan ons balkon. Aan het eind van de vorige eeuw kwam daar het hang mandje bij - door anglofielen nog steeds hanging bas- vrijdag 12 augustus 2016 Marja en Peter van Latum en hondje Dinkie genieten volop van hun koffer- dek- salon- kruiser. FOTODESIRÉE SCHIPPERS Varend museumstuk Bob van Huët En hier brengen moderne technieken uitkomst. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Tuinexpert Romke van de Kaa buigt zich elke week over zomerse artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: alles voor de verticale tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22