Koophuis aanzienlijk goedkoper dan huren E 17 Rechter verbiedt stakingen bij KLM grondpersoneel De politiek houdt zich stil. Alsof er per 1 januari 2017 niet op grote schaal gekort gaat worden draagvlak onder de pensioenen aan. En we moeten rust hebben omdat we voor een grote hervor ming staan." Van Popta: „Je wilt niet dat mensen straks zeggen zoek het maar uit met je pen sioenfonds: ik regel het zelf wel?" Berghuis: „Kijk naar Engeland, het waren vooral ouderen die voor een Brexit stemden. Ze ma ken zich zorgen over de toe komst. Dat kan hier ook. En dat is niet in het belang van onze deelnemers. Daarom is het be langrijk het vertrouwen in de pensioensector te bewaren. Daar is rust en zekerheid voor nodig." Van Popta: „De politiek houdt zich muisstil. Alsof er per 1 janua ri 2017 niet op grote schaal gekort gaat worden. Alleen PvdA en D66 roepen nu om behoud van de koopkracht voor ouderen. Maar dat gaat alleen om volgend jaar. Wij willen dat koopkrachtbe- houd structureel wordt aange pakt. In het nieuwe regeerak koord moeten daar afspraken over worden gemaakt. Anders krijg je de onrust elk jaar op nieuw en dat is niet goed voor het draagvlak. En het is ook niet goed voor de weg naar hervor ming van het stelsel wat een ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid is." Van Popta: „Voor volgend jaar gaat het om gemiddeld 0,7 pro cent koopkrachtverlies voor ge pensioneerden. Dat kost een paar honderd miljoen euro om te repa reren. Minister van financiën Jeroen Dijsselbloem bespaart mil jarden door de lage rente. Ge bruik een deel van die meevaller om de koopkracht te repareren, bijvoorbeeld door de AOW te ver hogen." Berghuis: „Ik hoor vaak: die kor tingen zijn maar een paar euro, waar praten we over? Maar de ge middelde pensioenen bij PMT zijn zo'n 600 euro per maand. Dan is een paar euro al behoor lijk. En vergeet niet dat er nog meer kortingen aankomen. Ik be grijp dat de politiek meer wen sen heeft om geld van meevallers aan te besteden. Maar ik zou die paar euro per maand extra graag over hebben voor mijn vader en moeder." Grondpersoneel van KLM mag in ieder geval tot en met 4 sep tember niet staken. De kortge dingrechter in Haarlem oordeel de gisteren dat het voor vak bond FNV tot die datum verbo den is om een staking op touw te zetten. Daarmee werd KLM in het gelijk gesteld. De bond legt zich niet neer bij de uit spraak en vraagt met spoed een hoger beroep aan. De rechter wees onder meer op de huidige vakantiedrukte op de luchtha ven en de aanhoudende terreur dreiging als reden om acties voorlopig te verbieden. „De be perking aan het recht op collec tieve actie in dit geval is maat schappelijk gezien dringend noodzakelijk", aldus de rechter. FNV-onderhandelaar Zakaria Boufangacha vindt die redene ring „onbegrijpelijk". KLM wil nog altijd in gesprek. „Wij hebben een goed voorstel gedaan en hopen dat FNV, net als de andere bonden, hiermee akkoord wil gaan", aldus een woordvoerder. Minder restschuld op woningmarkt Huren duurder dan kopen In twee jaar tijd is kopen 32 pro cent goedkoper geworden dan hu ren, zo blijkt uit berekeningen van de Hypotheekshop. En dat is nog zonder hypothee krenteaftrek, benadrukt de hypo theekadviseur. Opmerkelijk ge noeg maakte het twee jaar gele den nog nauwelijks verschil of ie mand een woning kocht of ging huren. Sinds die tijd is de gemiddelde maandlast voor nieuwe hypothe ken door de lage rente licht ge daald en zijn de vrije huren juist In de Randstad zijn huurprijzen explosief gestegen door het beperkte aanbod fiks opgelopen. Met name in de Randstad zijn de prijzen explosief gestegen door het beperkte aan bod van betaalbare en beschikbare woningen. Directeur Mark de Rijke van de Hypotheekshop: „Door strengere regels in de afgelopen jaren zijn consumenten beter beschermd te gen overkreditering. Dat is een goede zaak, maar de regels zijn doorgeslagen. Hele groepen ko men nu niet in aanmerking voor koop, maar betalen wel de hoofd prijs voor een huurwoning." Volgens De Hypotheekshop is een huurder in de particuliere sec tor gemiddeld 1.175 euro kwijt voor een woonoppervlakte van 87 vierkante meter, terwijl een koper daar maandelijks bruto 904 euro voor neertelt. Mensen die wél kunnen kopen zijn niet alleen goedkoper uit, ze bouwen ook nog eens maande lijks vermogen op doordat ze een deel van hun hypotheek aflossen. „Erg wrang voor mensen die niet kunnen kopen, te veel verdienen voor een sociale huurwoning en zijn aangewezen op de vrije huur markt", aldus De Rijke. PHABLET vrijdag 12 augustus 2016 Benne van Popta FOTO GUUS SCHOONEWILLE s onvermijdelijk' Waarom niet? Daar moet de politiek voor zor gen? Wat gaat dat kosten? HAARLEM Op het hoofdkantoor van Samsung in Seoul (Zuid-Korea) werd gisteren het nieuwste model van een zogeheten phablet getoond; de Galaxy Note 7. Het model, met een irisscan, is van af 19 augustus verkrijgbaar, foto kim hee ohul/epa NIEUWEGEIN Het herstel op de huizenmarkt zorgt ervoor dat minder huishou dens kampen met een potentiële restschuld op hun huis. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Amsterdam School of Real Estate, op basis van gegevens van makelaars vereniging NVM. Volgens de on derzoekers staan nu nog circa 800.000 huishoudens 'onder water'. Twee jaar geleden gold nog voor ruim 1 miljoen huishou dens dat de waarde van de wo ning lager was dan de hypotheek schuld op het huis. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft overeen stemming bereikt met Egypte over de voorwaarden voor een kredietfaciliteit van 12 miljard dollar. Sinds 2014 lopen huur- en hypotheeklasten verder uiteen. Het verschil in woonlasten tussen een huizenkoper en een huurder in de vrije sector loopt schrikbarend snel op. Natasja de Groot Amsterdam €1300 €1200 €1100 €1000 €900 €800 €700 Vrije huurlasten Hypotheeklasten gemiddeld, bruto bedragen 2014 2015 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17