Veel rode vlaggetjes s s 0 \^m Achmea: premieverhogingen zijn noodzakelijk door schadelast <7> 16 ECONOMIE O De politiek moet ingrijpen, door koopkracht te garanderen, vinden Benne van Popta en Jan Berghuis, bestuurders van Pensioenfonds Metaal en Techniek (PMT). Ik zou die paar euro per maand extra graag over hebben voor mijn vader en moeder In de schijnwerpers Vraag het vriend en vijand en zij zul len zeggen: Tromp is dé onderkoning van Curasao. Een ernstige kwalifica tie voor iemand die de centrale bank van de twee Antilliaanse eilanden leidt en van onbe sproken gedrag zou moeten zijn en onberis pelijke relaties zou moeten hebben. Het OM wilde gisteren niet zeggen wat het op het spoor is, maar duidelijk is dat Tromp al vaker een rood vlaggetje achter zijn naam heeft ge kregen. Een paar maanden geleden haalde het Fi- nancieele Dagblad een geheim rapport aan van De Neder- I2L lil landsche Bank. Daarin stond dat de Curacaose ver zekeraar Ennia onder 'slapend' oog van Tromp is uitgehold door de grootaandeel houder. In ruil daarvoor zou de toezichthouder douceurtjes heb ben gekregen. Tromp deed het af als laster. Het was niet de eerste beschul diging. Vijfjaar geleden claimde de toenmalige Curagaose pre mier Gerrit Schotte dat Tromp voor een vriendin een gun stige lening van 1,7 miljoen dollar had geregeld en daarvan 400.000 dollar op zijn pensioenrekening had laten storten. Een an dere aantijging: hij zou een omstreden le ning van 150 miljoen dollar aan havenbedrijf St. Maarten Harbour hebben verleend. En het OM in Nederland had Tromp al eens in het vizier. In een gerechtelijk vooron derzoek naar John Deuss, oliebaron en oud-directeur van First Curasao Internatio nal Bank (FCIB) beschuldigde het OM Tromp van het onderhouden van een al te in nige relatie met Deuss. Naar verluidt onder houdt Tromp graag 'goede' relaties met direc teuren, topambtenaren en bewindslieden. Hij zou niet bijzonder sociaal zijn, eerder te ruggetrokken. Maar wel keihard als het aan komt op het vergaren van meer macht en geld. Die gretigheid zou wel eens zijn oor sprong kunnen hebben in zijn jonge jaren: Tromp groeide op in de arme wijk Jan Doret in Willemstad. Door zijn intelligentie en stu diekansen wist hij zich te ontworstelen aan zijn lot als arbeider. Hoe dan ook: het lijkt niet meer dan logisch dat Tromp hangende het justitieel onderzoek zijn functie neer legt. Een man met zoveel rode vlaggetjes dient zeker niet het belang van het imago van de centrale bank en de financiële sector. Vopak Heineken Refresco Altice Dat de meeste pensioe nen in 2017 worden gekort, is zeker. Maar ook in 2018 en 2029 zijn kortingen onver mijdelijk, waarschuwen Jan Berg huis en Benne van Popta van pen sioenfonds PMT. Zonder ingrijpen wordt de hervorming van het pen sioenstelsel een heel moeilijk ver haal, vrezen de bestuurders. Berghuis: „Iedereen heeft het steeds over de kortingen in 2017. De pensioensector kijkt steeds maar één jaar vooruit. Maar wij kij ken vijfjaar vooruit. En dan zien we dat er ook in 2028 en 2029 ge kort zal moeten worden op de pensioenen." Van Popta: „We hebben nu een dekkingsgraad van 92 procent. Dat moet in 2019 104 procent zijn. De rente blijft voorlopig laag, dus ik zie niet hoe we de dkkingsgraad zoveel omhoog krijgen. Alle in strumenten hebben we al ingezet. En van de vier grootste pensioen fondsen hebben wij nog de hoog ste dekkingsgraad." Berghuis: „Koopkrachtbehoud is een gezamenlijk probleem van po litiek en pensioenfondsen. Kortin gen leiden tot onrust. Dat tast het ZEIST Achmea heeft de eerste zes maanden van dit jaar afgeslo ten met een verlies van 24 mil joen euro. De verzekeraar moest fors uitkeren vanwege noodweer in juni terwijl ook zorgkosten stegen, bleek gisteren uit de half jaarcijfers. Volgens Achmea zijn premieverhogingen onvermijde lijk om de hogere schadelast die wordt verwacht door het veran derende klimaat op te vangen. De totale schade aan onder meer auto's, woningen en bij land- en tuinbouwbedrijven als gevolg van het noodweer liep op tot 267 miljoen euro. Circa 30.000 klanten deden om die re den een beroep op de verzeke raar. Ook stegen de uitgaven voor geneesmiddelen harder dan waar Achmea vooraf rekening mee hield. Bij ziekenhuiszorg zag de verzekeraar de kosten eveneens stijgen ten opzichte van een jaar eerder. In een toelichting liet topman Willem van Duin weten dat Ach mea zich de komende periode buigt over de verhoging van de verzekeringspremies. De kans be staat dat ook de zorgpremies dan omhoog gaan. Het is volgens Van Duin duidelijk dat het in de markt zetten van premies onder de kostprijs, zoals nu het geval is, op termijn niet houdbaar is. Het besparingsplan dat in 2014 is ingezet en eind 2016 moet zijn afgerond heeft ertoe geleid dat sinds de start de kosten al met 355 miljoen euro zijn verlaagd. Eind 2016 moet structureel 450 miljoen euro worden bespaard. Daarbij nam Achmea al af scheid van 3.000 man personeel. De verzekeraar wil de bedrijfs kosten verder verlagen. Justitie op Curagao heeft de centrale ban kier Emsley Tromp op de korrel. De presi dent-directeur van de Centrale Bank op Curagao en Sint Maarten (CBCS) wordt verdacht van belastingfraude. Gisteren werd hij op non-actief gesteld. lil Geboren in 1959 op Curagao. Zijn PhD in Economie haalt hij cum laude aan de Pennsylvania State Universi ty in de VS. In 1991 wordt hij presi dent- directeur van de centra le bank. Natasja de Groot O vrijdag 12 augustus 2016 Het tankopslag- bedrijf was in trek door de toe nemende oliepro ductie. De bierbrouwer wil voortaan ook 'gemeentepils' tappen. Dat kon den beleggers wel waarderen. \n De bottelaar waarschuwde dat de volumes dit jaar lager zijn dan de doelstel lingen. Eerder in de week boekte Alti ce nog winst dankzij onver wacht sterke kwartaalcijfers. O o —Jan Berghuis 'Jarenlang korten Peet Vogels Rijswijk Het pleidooi voor koopkrachtbe- houd hielden jullie al eerder. Waarom nu opnieuw? Dat weten jullie nu al? Dat is toch een risico dat je loopt als deelnemer. Waarom moet de politiek dat oplossen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16