Duitse politie 'machteloos' tegenover criminele clans 15 Tommy Wieringa FNV dreigt met acties K Naar Abou Jahjah luisteren is alsof je spiritus hebt gedronken In NRC Handelsblad lezen we deze week hoe Dyab Abou Jahjah de reacties op zijn optreden in Zomergas ten heeft ervaren. 'Verrast en ontroerd was ik', schrijft hij, 'toen ik besefte dat een groot deel van het Nederlandse pu bliek zijn mening over mij heeft aangepast na het bekijken van Zomergasten.' Abou Jahjah feliciteert zichzelf met zijn geslaagde charmeoffen- sief. Hij kan niet de bescheiden heid opbrengen om zijn over winning in stilte te vieren, nee, zoveel verrassing en ontroering moet in de krant. Zijn publiek, schrijft hij, 'toont een openheid van geest die ooit zo typerend was voor Nederland'. Zo luidde Zomergasten een nieuwe Gouden Eeuw in, met Abou Jahjah als Spinoza. Niet alleen doet hij aan opzich tige zelffelicitatie, ook wijst hij handenwrijvend op de kritiek die zijn interviewer via sociale media ontving. Hij zou agressief en beledigend zijn geweest, vat Abou Jahjah het commentaar op zijn gastheer nog eens samen. Zelf meent hij dat debuterend presentator Thomas Erdbrink ex pres zijn best deed om zich als een ploert te gedragen, zodat hij, Abou Jahjah, er beter uit naar vo ren zou komen. Het staat er echt: 'Op een bepaalde manier geloof ik dat Erdbrink zijn entree in de show voor mijn bestwil heeft op geofferd.' IJdelheid op ijdelheid, een millefeuille van ij delheden. Dyab Abou Jahjah is een nar eist en NRC Handelsblad is zijn spiegel. Vooraf had hij vuurwerk be loofd. Het zou een choquerende avond worden. Ik heb gekeken. Ik heb het echt geprobeerd. Geen zin stond recht op de ande re, geen heldere gedachte dreef boven. Naar Abou Jahjah luiste ren is alsof je spiritus hebt ge dronken; je gaat er scheel van zien, met een barstende koppijn toe. Thomas Erdbrink stond niet machteloos tegenover zijn verba le gaven, zoals Abou Jahjah's nieuwe vrienden menen, hij was radeloos over diens woordsoep. Taalverwarring en begripschaos, dat is zijn middel. Dyab Abou Jahjah praat zoals hij schrijft: Chinees, naar het Nederlands vertaald door Google Translate. Een halve uitzending, verder kwam ik niet. Het was mooi ge weest, de vrijheid van menings uiting was gevierd, de plurifor miteit van opvattingen gehoord; de tv kon uit. Zijn critici, schrijft Abou Jah jah, zijn racistische haatcolum- nisten die de nieuwe werkelijk heid in de wereld niet aankun nen. Ze proberen hun witte ex clusiviteit te beschermen door 'de Ander' verdacht te maken en buiten te sluiten. Opnieuw: ijdelheid op ijdel heid. Mijn commentaar op Abou Jahjah is, hoe graag hij ook zou willen, geen teken van botsende beschavingen, maar commentaar op Abou Jahjah. Hij is, hoezeer hij dat voor zijn winkel ook no dig heeft, niet het boegbeeld van de verguisde 'Ander' - ik be schouw hem namelijk als even nabij als Eddy Wally of Vader Abraham. Omdat ik behoor tot de 'vele columnisten die mee hebben ge daan aan de wedstrijd om mij in houdsloos te beledigen', breng ik hem graag Schopenhauers defini tie van een belediging in herin nering: wat is een belediging an ders dan iemand aan het twijfe len brengen over de hoge dunk die hij van zichzelf heeft? Door het schrappen van de twee de conducteur in twintig dubbel- dekkertreinen verdwijnen onge veer 65 banen: een bezuiniging van zo'n 3,5 miljoen euro per jaar. Dat staat in interne stukken in handen van deze krant. Nu rijden nog altijd twee con ducteurs mee op de gerenoveerde dubbeldekkertreinen van het type DDZ-6. Deze NS-treinen rijden onder meer op de trajecten Lei- den-Utrecht, Amsterdam-Enkhui zen en Roosendaal-Zwolle. Het oude type dubbeldekker heeft nu al één conducteur. Omdat op de meeste treinen overdag nu al één conducteur mee reist, wil de NS ook op deze dub beldekkers de tweede conducteur afschaffen. Onbegrijpelijk, vindt bestuurder Andries van den Berg van FNV Spoor. „Je kan als zwart rijder onderlangs of bovenlangs door deze treinen. Zonder tweede conducteur wordt het lastig om zo iemand in de kraag te vatten. Dat loopt uit op een kat-en-muis- spel." Ook stelt Van den Berg dat con ducteurs in deze treinen extra veel moeten traplopen. „De licha melijke belasting is groot. En het gaat om sociale veiligheid: we wil len met z'n allen dat een conduc teur veilig zijn werk kan doen, zonder beledigd of mishandeld te ÏAUW worden. Dan helpt het niet als je in je eentje bent." NS-directeur Marjan Rintel schreef in juni dat zij 'het betreurt dat er geen draagvlak bestaat' bij de ondernemingsraad van de NS. Toch blijft ze bij het besluit: met Zonder tweede conducteur wordt het lastig om een zwartrijder te pakken ingang van de nieuwe dienstrege ling, in december, verdwijnt de tweede conducteur op de treinen. De 65 banen die door het be sluit vervallen, gaat de NS onder meer inzetten op andere trajec ten. Zo werd begin dit jaar bekend dat er 140 conducteurs bij komen om de veiligheid op het spoor te vergroten. Die extra conducteurs reizen vanaf volgend jaar mee als tweede man op donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond na 22.00 uur. „Het is wrang dat er in de avonduren wel twee conducteurs mee moeten, maar overdag niet", zegt Van den Berg. „Overdag heeft treinpersoneel óók te maken met incidenten." De vakbond dreigt met acties als de NS-directie het besluit doorzet. „NS wil de dubbeldekstreinen flexibel kunnen inzetten", laat een woordvoerder weten. Hij be nadrukt dat op nachtnettreinen en zondagochtendtreinen stan daard twee conducteurs meerei zen. „We hebben de brief van FNV Spoor ontvangen. We zullen deze bestuderen en daarna reactie geven richting de vakbond." In één geval verzetten zo'n 70 fa milieleden en vrienden van een 11-jarige in de probleemwijk Wed ding zich tegen diens aanhouding. Zij intimideerden de agenten en schreeuwden onder meer: 'Oprot ten, deze straat is van ons'. Pas met de inzet van traangas konden de agenten de meute van zich af houden. In dezelfde wijk kwam het woensdag tot een soortgelijk incident toen een winkeleigenaar wilde verhinderen dat een voorbij- gangster door de politie werd ge controleerd. Er ontstond een hand gemeen waar zo'n 30 buurtbewo ners zich mee bemoeiden. Politiewoordvoerders wijzen er op dat zij 'machteloos' staan tegen de invloed van Libanese, Turkse en Syrische misdaadclans, die de armere wijken in Duitse steden beschouwen als hun territorium. Zodra een clanlid wordt aangehou den, stromen anderen toe om de politie te bedreigen en aan te val len. „Ze zijn buitengewoon agres sief en hebben geen enkel respect voor de rechtsstaat", zei Rainer Wendt van de Duitse politiebond. Alleen in Berlijn zijn zo'n twin tig criminele Arabische Grossfami- lien bekend, met in totaal 9.000 le den. Ook in Bremen, Sleeswijk- Holstein en Nedersaksen vormen Arabische criminelen een pro bleem. In het oosten zijn vooral bendes uit de voormalige Sovjet- Unie, Oost-Europa en Azië actief. Duitse justitie waarschuwt dat le den van de Arabische clans 'in dure auto's komen voorrijden bij asiel zoekerscentra, waar ze vluchtelin gen recruteren'. vrijdag 12 augustus 2016 IJdelheid NS wil van tweede conducteur af op dubbeldekker De NS schrapt de tweede con ducteur op tien treintrajecten. In gerenoveerde dubbeldekkers moeten controleurs vanaf de cember in hun eentje de strijd aan tegen zwartrijders. Vakbond FNV Spoor is woedend en dreigt met acties. Peter Winterman Den Haag NS wil op een tiental trajecten af van de tweede conducteur op de dubbeldekkers van het type DDZ-6. —Andries van den Berg, FNV Spoor Duitsland heeft grote proble men met de strijd tegen crimine le etnische clans in grote ste den. Deze week werden politie agenten in Berlijn tot twee keer toe bedreigd bij een inzet. Wierd Duk Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15