w m 1 Dubbele toelage or-leden politie Harry (74) gaat achter inbreker aan D66 wil van deal Turkije over vluchtelingen af 12 NI &rÈJ ut Babygorilla mag buitenspelen vrijdag 12 augustus 2016 AAPJE KIJKEN M BRISTOL Gorillaatje Afia is in februari ge boren via een keizersnee. Het diertje maak te het goed maar had wel 24 uur per dag verzorging nodig. Nu ze is aangesterkt mag ze binnenkort haar intrek nemen op het gorilla-eiland van de Bristol Zoo (Enge land). Afia mag nu al elke dag even het 'ei land' op, zodat ze alvast kan wennen. Vol gens oppasser Sarah Gedman doet ze het 'erg goed', foto's matt cardy/getty images DEN HAAG Leden van de cen trale ondernemingsraad (cor) van de politie hebben meer dan twee jaar een dubbele toelage gekregen voor hun werkzaamheden, terwijl ze ook al waren vrijgesteld van werk. Dat staat in documen ten die gisteren door de poli tie zijn vrijgegeven. In de stukken staat dat leden van de ondernemingsraad een maandelijkse toelage kregen tot wel 537 euro van de cor, plus nog een behoorlijke vergoeding vanuit het regionale korps waar ze werkten. Een gemiddelde agent op straat verdient zo'n 2.000 euro per maand. Het zou gaan om een over gangsregeling waarbij de cor-le- den van 1 januari 2014 tot en met 31 maart 2016 zowel de oude als de nieuwe toelage ont vingen. In totaal dertien men sen hadden recht op deze rege ling, die is ondertekend door de korpsleiding van de Nationa le Politie. Opvallend is dat de leden recht hadden op de toelages, ter wijl ze ook al waren vrijgesteld van werk. Een overeenkomst over deze vrijstelling is in mei 2014 getekend door toenmalig korpschef Gerard Bouman. De huidige korpschef Erik Akerboom van de Nationale Po litie heeft in juli opdracht gege ven tot een intern onderzoek. Voorzitter Frank Giltay van de ondernemingsraad legde in juni zijn functie al neer. De an dere leden van het dagelijks be stuur van de cor zijn tijdelijk te ruggetreden. Er zijn grote vraagtekens ge plaatst bij de bestedingen door de ondernemingsraad. Die zou den exorbitant zijn. Naar ver luidt is er veel geld uitgegeven aan snoepreisjes, etentjes en an dere niet te verantwoorden acti viteiten. DEN HAAG D66-leider Alexan der Pechtold is bijzonder kri tisch over het vluchtelingen- akkoord dat Europa heeft ge sloten met Turkije. „Europa heeft verkeerd gegokt", aldus Pechtold. In EenVandaag zegt hij dat Tur kije zich niet aan de afspraken houdt en dat duidelijk moet wor den gemaakt dat de deal van ta fel is. Pechtold wijst erop dat Europa met Turkije heeft afgesproken dat vluchtelingen uitgeruild zou den worden. In ruil kreeg Tur kije 6 miljard euro. Ook is be loofd dat de onderhandelingen over toetreding tot de EU en vi- sumvrij reizen voor Turken naar EU-landen versneld zouden wor den, als Turkije aan de voorwaar den zou voldoen. In de praktijk komt er volgens Pechtold weinig terecht van de Turkse toezeggingen. „Europa moet niet marchanderen met de criteria voor toetreding tot de EU of voor visumvrij reizen. Daarom zeg ik het nu maar dui delijk: in feite is de deal stukgelo pen", aldus Pechtold. Volgens hem lijkt het erop dat de Europese regeringsleiders dit niet onder ogen willen zien, om dat er politiek prestige op het spel staat. De 74-jarige Harry Stoel is de held van Den Hoorn en omstre ken: toen er bij hem werd inge broken heeft hij de achtervol ging ingezet met zijn bromfiets. Dankzij hem heeft de politie de inbreker kunnen aanhouden. Graziella Goia Westland De echtgenote van Stoel riep in de nacht van 3 augustus dat er ie mand in hun huis was. „Er was een jongen in een conifeer ge klommen en kwam zo in een ka mer terecht", vertelt Harry. „Hij viel, waardoor mijn vrouw hem hoorde. Ze probeerde de kamer open te maken, maar die zat op slot. Ze schreeuwde heel hard 'Brand! Brand!' toen ze door had dat er een man in die kamer zat." Daarop zette de inbreker het op een lopen. Harry twijfelde geen moment. „Lopen kan ik niet met mijn 74 jaar, dus ik heb mijn bromfiets gepakt en ben er achteraan gegaan." Hij volgde de inbreker en probeerde hem te laten stoppen. Intus sen had hij de politie aan de lijn, aan wie hij vertelde waar hij zich bevond. „De inbreker ren de een straat in en aan de an dere kant zag ik de politie komen. De inbreker sprong toen een tuin in, waar ik kon hem voor de poli tie gewoon kon aanwijzen. De po litie kon hem toen mooi in de kraag grijpen." De inbraak heeft geen prettig gevoel achtergelaten bij de vrouw van meneer Stoel. Zij voelt zich niet meer veilig in ei gen huis. „We zijn nu bezig overal camera's te installeren. Ook hebben we met de buurt een whatsapp-groep ge maakt, om elkaar op de hoogte te houden als er iets opvallends ge beurt. Wij als maat schappij moeten toch wat doen tegen dat tuig." Harry heeft van de politie een bloemetje gekregen voor zijn heldhaftig optreden. In een facebookberichtje be dankt de politie de man 'voor zijn doortastende optreden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12