Nederlandse gewond door bom 10 NI Snellere uitzetprocedure en toegang tot persoonsgegevens In Duitsland is wisselend gereageerd op het ingrijpende veiligheidspakket van minister van Binnenlandse Zaken Thomas de Maizière (CDU). Truck sleept auto mee De minister zoekt naar maatregelen die ook voor de SPD acceptabel zijn De afgelopen weken vielen in Duitsland bij een reeks aanslagen vele doden en gewonden. Twee van die aanslagen werden op geëist door Islamitische Staat (IS). Minister van Binnenlandse Zaken Thomas de Maizière (CDU), ver trouweling van bondskanselier Angela Merkel, wil daarom met vergaande maatregelen de kans op terreuraanslagen in de Bondsrepu bliek verminderen. Van verschillende kanten klinkt kritiek op de maatregelen. Voor burgerrechtenactivisten gaat een aantal voorstellen te ver, anderen spreken over 'symptoombestrij ding'. Een van de meest omstreden voorstellen is een versoepeling van het medisch beroepsgeheim voor artsen. Die moeten de moge lijkheid krijgen om hun geheim houdingsplicht te breken als zij in formatie krijgen over geplande aanslagen. Schenden van het be roepsgeheim is nu strafbaar en kan leiden tot celstraf. Wel heb ben artsen de plicht om melding te maken als zij weten dat er di rect levensgevaar dreigt. Volgens De Maizière hoeft de wet dan ook niet te worden aangepast. De plannen van de minister lo pen parallel aan veiligheidsvoor- stellen die de christendemocrati sche ministers van Binnenlandse Zaken van de deelstaten hebben geformuleerd. Die gaan verder: zij willen een boerkaverbod en af schaffing van de dubbele nationa liteit. De Maizière wil van een boerkaverbod niets weten. Hij be seft ook dat hij de afschaffing van het dubbele paspoort er bij zijn so ciaaldemocratische coalitiepartner SPD niet doorheen krijgt. Omdat de minister de maatrege len nog deze kabinetsperiode, die loopt tot de Bondsdagverkiezin gen van volgend jaar, wil invoe ren, houdt hij het bij een pakket dat ook voor de SPD acceptabel is. Zo moeten criminele asielzoekers in de toekomst vaker en sneller worden uitgezet. Er komen de ko mende vier jaar 15.000 politieagen ten bij. Er komt meer cameratoe zicht en van Duitsers met een dubbele nationaliteit, die in het buitenland voor een terreurgroep als IS hebben gevochten, wordt de Duitse pas ingetrokken. Ook moe ten 'cyberexperts' van de veilig- heidsheidsdiensten beter worden uitgerust om zich toegang te kun nen verschaffen tot die delen van het internet waar potentiële terro risten actief zijn. Daaronder valt bijvoorbeeld het 'Darknet', waar onder meer wapens kunnen wor den aangeschaft. Kritiek is er vooral op De Maiziè- res plannen om persoonsgegevens van internetdiensten als WhatsApp en Twitter en andere sociale media op te slaan. Van asielzoekers, die in het kader van de vluchtelingenovereenkomst met Turkije naar Duitsland ko men, wil de minister bovendien de Facebookgeschiedenis, -contac ten en -chats kunnen natrekken. „Dit lijkt mij niet te veel ge vraagd." Ook het voorstel om ge zichtsherkenning bij bewakingsca mera's in te voeren ligt gevoelig. Door hun ervaring met twee dicta turen zijn veel Duitsers allergisch voor toegang door de staat tot hun persoonsgegevens. Volgens de Duitse bond van ad vocaten legt het veiligheidspakket vooral de 'hulpeloosheid van de politiek' bloot. Bestaande antiterreurmaatrege len zouden al voldoen en enkele van De Maizières voorstellen zou den een gevaar vormen voor de rechtsstaat. „Wie de zwijgplicht van artsen versoepelt, heeft geen reden meer om de geheimhou dingsplicht van advocaten in alle gevallen te laten gelden", aldus de bond. Ook vanuit de politieke opposi tie is er kritiek. Volgens de Groe nen bieden de maatregelen slechts 'schijnzekerheid'. De politiebond begroet de voor stellen, maar pleit voor meer stren gere maatregelen. VLAARDINGEN Een vracht wagen heeft gisteravond na een botsing een personen auto 50 meter de Beneluxtun- nel ingesleurd. De auto kwam tot stilstand tegen de tunnelwand. De vrachtwa genchauffeur is doorgereden. Het ongeval gebeurde op de A4 bij Vlaardingen net voor de tunnelbuis. De 45-jarige automobilist reed op de lin ker rijstrook, toen de vracht wagenchauffeur invoegde. De truck schoof direct de lin ker rijstrook op. Bij de bot sing haakte de auto vast aan de vrachtwagen. De 23-jarige vrouw krijgt bijstand van de Nederlandse ambassade en ook met haar familie in Neder land onderhoudt het ministerie contact. Buitenlandse Zaken doet verder geen uitspraken over de aard van haar verwondingen. Naast de Nederlandse raakten ook twee Engelse vrouwen en een Duitse gewond. Hua Hin is een populaire kust plaats in het zuidwesten van Thai land. In de toeristenstad ontplof ten gisteravond rond 22.00 uur, lo kale tijd, twee explosieven die verstopt zaten in bloempotten en op afstand tot ontploffing wer den gebracht. De bommen zouden op 50 me ter van elkaar hebben gestaan, en een half uur na elkaar zijn afge gaan. In ieder geval kwam één persoon om het leven en raakten zeker 22 mensen gewond. Vier slachtoffers verkeren in kritieke toestand. Nederlander Edwin Wiek had een etentje in de buurt van de plaats waar de aanslag werd ge pleegd. Hij arriveerde tien minu ten nadat de bommen waren ont ploft en zag overal kapotte scher ven liggen. Ook vond hij resten van een mobiel die mogelijk als ontsteker heeft gediend. Volgens Wiek vielen de meeste slachtoffers bij de tweede explo sie. Die bom ontplofte in een smalle en drukke straat vol barre tjes. De dode zou een Thaise vrouw zijn die hier papayasalades verkocht. Volgens Wiek zijn er twee Nederlandse meiden onder de slachtoffers. „De gewonden zijn vooral geraakt in hun benen, doordat de bloempotten laag bij de grond ontploften. Sommige slachtoffers hebben wonden in hun zij en buik." De tweede Ne derlandse gewonde is nog niet be vestigd. Een toerist, Shane Brett, zat in een bar op 200 meter van de ont ploffingen. 'Ik ben nog nooit zo bang geweest. De hele stad is afge sloten', schreef hij gisteravond op Twitter. Veel buitenlandse toeris ten vieren vakantie in de bad plaats. Hua Hin is populair onder kite- en windsurfers. De aanslag is nog niet opgeëist. vrijdag 12 augustus 2016 Agenten hou den de wacht na de aanslag in Ansbach, vorige maand. FOTO AP Wierd Duk Berlijn Door een dubbele bomaanslag in de Thaise badplaats Hua Hin is gisteravond een Nederlandse toeriste lichtgewond geraakt. Een Thaise vrouw kwam om het leven. Zeker 22 mensen raak ten gewond. Hanneke van Houwelingen Rotterdam/Hua Hin Vier van de 22 gewonden liggen in kritieke toestand in het ziekenhuis. De dubbele aanslag is nog niet opgeëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10