Reggestede is zware kluif Centrum Oostburg één grote boerderij M -VLAANDEREN 7 Veldonderzoek in Verdronken Land van Saeftinghe Het regent woensdag tegen twaalf uur pijpestelen bij Emmadorp, ideaal weer om paling ter vangen, maar niet in het Land van Saeftinghe. Teleurgesteld is hij niet eens, onderzoeker Pie terjan Verhelst van de Universiteit Gent. Hij is bezig met een lang jarig onderzoek naar de trekbewe- gingen van palingen, één van de meest mysterieuze dieren ter we reld. Het Verdronken Land van Saeftinghe heeft hij daarvoor uit gekozen. Hij wil er palingen van gen. Ze voorzien van een zender, waarna hij ze weer loslaat en kan blijven volgen. Maar dan moeten ze wel mee willen helpen. Vorig jaar ging het goed in de Zeeschelde, tussen Gent en Antwerpen, en ook op het Albertkanaal in België. Tiental len palingen lieten zich daar van gen, waarna er geen ontkomen meer aan was. Ze kregen allemaal een zendertje dat om de zoveel tijd wordt uitgelezen om te zien waar ze zijn gebleven. „Het gaat beter met de waterkwaliteit in de Schelde", duidt Verhelst de goede vangstresultaten, „maar het slib is minder." Al drie weken is hij bezig ook in het Verdronken Land van Saeftin ghe palingen te vangen en van zendertjes te voorzien. Het begon hoopvol. In één van de negen fui ken zat al de eerste dag een pa ling, een vrouwtje nog wel. „Ter wijl hier juist meer mannetjes zouden moeten zitten", weet Pie terjan. „Zij blijven meer in brak water hangen, zoals hier in het Verdronken Land van Saeftinghe, terwijl vrouwtjes verder trekken naar zoet water." Veel zin lijkt het niet meer te hebben de fuiken te laten staan. Pieterjan trekt woensdag bij laag- water met Saeftinghe-gids in op- Hopelijk komen gezenderde palingen uit de Zeeschelde nog hierheen leiding Bas de Maat uit Hoek en biologiestudent Kris de Kreek uit Vogelwaarde het brakwaterschor in. Ook deze keer valt de oogst te gen. In de eerste twee fuiken zit ten alleen krabben. „Verderop, te gen de Westerschelde aan, kom je wel meer vis tegen, botjes, zee baarzen, gewone baarzen, maar he laas geen palingen. We halen de fuiken daarom weg. Gidsen zijn bereid het over te nemen, tot de palingtrek in de loop van septem ber begint naar de Sargassozee, waar ze paaien, al heeft niemand dat ooit gezien." Ondanks de tegenvallende resul taten is Pieterjan hoopvol. In de Zee- en Westerschelde en de Noordzee stonden al ontvangers voor gezenderde palingen. Hij heeft er nu ook in het Land van Saeftinghe geplaatst. „Wie weet komen gezenderde palingen uit de Schelde hierheen. Kan ik die mooi volgen." Aan de onafhankelijke raadkamer de taak te bepalen of de gemeente Hulst de gewijzigde bouwplannen al dan niet in de besluitvorming moet betrekken, of dat de eerste, afgewezen, schetsen leidend zijn. Plan Reggestede wordt hoe langer hoe ingewikkelder. De Achter- hoekse projectontwikkelaar maak te ruim een jaar geleden handig ge bruik van een maas in het bestem mingsplan, waardoor naast tuin centrum Life Garden ook win kels en supermarkten mogelijk zijn. De gemeente, ondernemers vereniging Hulst Vestingstad en Albert Heijn-manager Ivo Mat- Raadkamer bepaalt of gewijzigde bouwplannen of eerste, afgewezen, schetsen leidend zijn theeuws kwamen tegen de plan nen in het verweer, maar werden uiteindelijk door de Raad van Sta te teruggefloten. Het plan, twee winkelgebouwen voor drie winkel formules, moest nog wel door de Hulster welstandscommissie wor den goedgekeurd. Het plan werd door de welstand echter naar de prullenmand verwezen. Hierop wilde Reggestede informeel over leg met de welstandscommissie om, met de nodige aanpassingen, het plan tóch goedgekeurd te krij gen. De welstandscommissie gaf vervolgens wel goedkeuring aan die gewijzigde plannen. Hulst Ves tingstad vroeg onlangs een second opinion aan bij de welstandscom missie West Overijssel-Zuidwest Drenthe. Deze vond dat de plan nen in strijd zijn met de redelijke eisen van welstand én met het Hulster reclamebeleid. OOSTBURG Het centrum van Oostburg wordt zaterdag omgeto verd tot een gigantische boerderij. De Boer'n Dag wordt voor de der tiende keer gehouden door Vereni ging Business Collectief Een- hoornstad. Er worden oude, gerestaureerde tractoren tentoongesteld in hartje Oostburg en daarnaast is er land bouwgereedschap te bewonderen, zoals een antieke ploeg. Boeren zijn aanwezig om uit te leggen hoe alles werkt, er wordt ook een demonstratie vlegeldorsen gege ven. Daar wordt een vlegeldorser uit 1931 voor gebruikt. Niet alleen de landbouw wordt belicht, ook de boerenkleding van vroeger. Om in het thema te blijven, staan er kraampjes met streekproduc ten. Voor de kinderen is er de Bi- ba-Boerderijshow. Tijdens de show maken kinderen kennis met het leven op de boerderij. Daar naast is er voor de kinderen een grote kinderboerderij. Allerlei boerderijdieren zoals geiten, scha pen, kippen ganzen en ezeltjes zijn te zien. Ook zijn er konijnen en cavia's en alle dieren mogen on der begeleiding worden gevoerd en natuurlijk ook geaaid. De Boer'n Dag duurt van 11.00 tot 16.00 uur. donderdag 11 augustus 2016 Palingen laten zich niet kennen Harmen van der Werf Janpieter Verhelst Saeftinghe-gids in opleiding Bas de Maat (links) en onderzoeker Pieterjan Verhelst legen een fuik in het Verdronken Land van Saeftinghe, weer geen paling, wel krabben, foto's harmen van der werf Op weg naar de eerste fuik, vlnr onderzoeker Pieterjan Verhelst, biologiestudent Kris de Kreek en gids Bas de Maat. Palingzender. De commissie bezwaarschrif ten heeft een zware kluif aan Plan Reggestede, het omstre den winkelcentrum aan de Absdaalseweg van Hulst. Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79