Beroep tegen fietspad Goes NACHTMARKT BEVELANDEN EN THOLEN 7 /y/mw Poppenspeelster verhuisde van Breda naar Oud-Vossemeer. Daar ontwikkelt ze samen met haar man nieuwe voorstellingen en treedt ze op in haar kleine huiskamertheater. Poppenspeelster Irene Laros zou liegen als ze zou zeggen dat ze al tijd al in Oud-Vosse- meer had willen wo nen. „Maar toen ik dit pand zag, was ik er direct verliefd op", ver telt ze. In de voormalige smederij aan de Raadhuisstraat, lokaal be kend vanwege het fraaie smids klokje, heeft ze samen met echtge noot Willem de Jong een klein poppentheater ingericht. Ze gaat er elke maand optreden. Irene heeft sinds 2007 verschil lende kleine theaters in Breda ge had. Altijd in antikraakpanden. Maar ze was het constante verhui zen beu. De zoektocht naar een nieuw, permanent onderkomen bracht haar terug in Zeeland. Ire ne werd geboren in Heinkenszand en groeide op in 's-Heer Arends- kerke. De voormalige smederij is niet alleen de plek waar zij en Willem - die sinds een paar jaar in het be drijf zit - vanaf 27 augustus jeugd voorstellingen geven. Meer nog is het een plek waar ze hun nieuwe producties zullen ontwikkelen. Tientallen keren per jaar gaan ze op pad om deze te spelen op scho len, in kleine theaters en op (straat)festivals in Nederland en België. „Veel mensen weten dat niet", zegt Willem lachend. „Dan vragen ze zich af of wij nou echt kunnen leven van die paar voor stellingen in ons eigen theatertje." Irene studeerde aan kunstacade mie Sint Joost in Breda. Ze volgde daar de opleiding tot decorbou wer, maar dat was het net niet he lemaal. Toen ze in Dordrecht sta ge mocht lopen bij Damiet van Dalsum, een gerenommeerde pop penspeelster, wist ze het zeker: ik wil ook het podium op! „Na mijn stage mocht ik er een paar dagen per week blijven werken", vertelt de geboren Zeeuwse. „Het was een harde leerschool, maar ik heb er veel van opgestoken." In die pe riode begon Irene ook met het ge ven van voorstellingen in haar ei gen poppentheatertje in Breda. Soms zaten er niet meer dan drie mensen, maar ze speelde altijd. „Ik had totaal geen theatererva ring. Dan is er maar één manier om het onder de knie te krijgen: doen, doen en nog eens doen." 'Poppentheater Irene Laros' werd een begrip in Breda en daar buiten. Hoewel het productiehuis nu officieel Beeldmakerij Laros De Jong heet, gebruikt ze die eer ste naam ook nog. Zo kennen de mensen het tenslotte. Op 27 augus tus wordt in het kleine poppen theater in Oud-Vossemeer De Wol kenfabriek opgevoerd, een voorstel ling waarmee het duo ook al door het land trok. „We maken daarin gebruik van een groot pop-up-boek met echte bladzij den", vertelt Irene. „Zo ontstaat el ke keer een totaal andere wereld." Vooralsnog wil ze één keer per maand optreden in het kleine huiskamerheater, dat plaats biedt aan ongeveer dertig mensen. „Maar als het echt stormloopt, gaan we het wellicht vaker doen." Ondertussen werken Irene en Willem hard aan hun nieuwe pro ductie Roeptoeters Blaaskaken, die in november in première gaat in Amstelveen. Dat wordt een in teractieve voorstelling, waarbij Willem achter de schermen met een computer de projecties op het podium live kan manipuleren. Want dat is de rolverdeling: hij is de technische man, zij staat op het podium." De poppen maakt Irene al van begin af aan zelf, nu samen met Willem. In de voormalige smede rij staan onder meer handpoppen, marionetten en stangpoppen, van klein tot groot. Het schrijven van de voorstellingen en bouwen van de decors doet het echtpaar ook zelf. „Alleen de muziek besteden we uit", zegt Irene. „Gelukkig heb ben we vrienden die daar veel ver stand van hebben." De voorstelling van 27 augustus be gint om 14.30 uur. Een kaartje reser veren kan via www.irenelaros.nl. GOES De aanleg van een fiets pad langs de Kattendijksedijk tus sen Goes en Kattendijke is op nieuw onzeker geworden. De Goese Golf heeft hoger beroep in gesteld tegen de uitspraak van de rechtbank in Middelburg dat het fietspad mag worden aangelegd. Wanneer er nu wel duidelijkheid komt over het fietspad is nog on bekend. Er is nog geen zittingsda tum vastgesteld. Al tien jaar is er een plan om een vrijliggend fietspad aan te Goese Golf tegen aanleg fietspad bij Kattendijksedijk leggen langs de Kattendijksedijk. Er zijn heel wat plannen ge maakt, maar in 2015 presenteerde de gemeente Goes het plan om een fietspad aan te leggen onder- langs de noordkant van de weg. En daarmee komt het fietspad langs de golfbaan te liggen. En dat is in de ogen van de Goese Golf het slechtste scenario. De Goese Golf vreest dat balletjes af kunnen zwaaien en fietsers ver wonden. Het voorstel van de ge meente om een hek of net te plaatsen zou onvoldoende zijn. Bovendien - zo bleek tijdens de rechtszaak in Middelburg - twij felt de Goese Golf aan de nood zaak van het fietspad. Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl "O" VRIJDAG 12 AUGUSTUS MIDDELBURG 19.00 -24.00 UUR donderdag 11 augustus 2016 Irene Laros speelt in haar minitheater in Oud-Vossemeer een scène uit de voorstelling De Wolkenfabriek, waarbij een groot pop-up-boek wordt Rob Paardekam Oud-Vossemeer lordt gebruikt, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75