'"•SÊÊÊÈ 13 Komst Van der Vaart naar FC Midtjylland heeft grote impact in het land Bij FC Midtjylland heerst verbazing dat een 'superster' als Rafael van der Vaart de Deense competitie komt versterken. In de drukbezochte perszaal van de MCH Arena ploft Ramon van der Vaart neer op een stoel. Hij is wat gewend. Hij heeft presentaties van zijn zoon meegemaakt in Londen, Hamburg en Sevilla. In Madrid, in Bernabeu, was Alfredo Di Stefano er nog bij. Maar hier in Noord-Denemarken voelt hij warmte. Zegt hij. En nog belang rijker: „Eindelijk weer voetballen." Hij kijkt naar buiten naar het veld in het stadion waar zijn zoon straks weer gaat spelen. Het on derkomen heeft nog het mees te weg van de Goffert. Qua groot te. Maar vader Van der Vaart zegt: „Lekker hoor, straks weer wedstrijd jes kijken van Raf." Hij was er aan toe na een teleurstellende periode bij Real Betis waar zijn zoon niet meer in de plan nen voorkwam van de nieuwe trainer. FC Midtjylland is het welkome alternatief. Hoe gek dat ook klinkt voor sommigen. Het is in Denemarken bepaald niet onge merkt voorbijgegaan dat Van der Vaart in de Deense competitie gaat voetballen. Giste ren nog stond hij op voorpagina's naast Pog- ba die ook een transfer maakte. Die van Van der Vaart heeft net wat meer impact in Denemarken. „Het is in fases gegaan", legt technisch directeur Claus Steinlein uit. „Niemand geloofde het eerst nog. Toen de zaakwaarnemer van Rafael mij belde, moest ik lachen. Eerst zien dan geloven. En toen hij een wedstrijd bezocht van ons, had ik nog zoiets van: dat gaat vast niet. Maar na wat gesprekken met hem ben ik erin gaan geloven." Steinlein is tijdens de presentatie uitge breid aan het woord. Hij begeleidt elk waar woord met een glimlach. Dit is zijn dag. „U moet weten: hij is de grootste ster die we hier in Denemarken ooit gehad hebben." Bobby Moore is ooit ingehuurd voor zeven wedstrijden en Brian Laudrup keerde ooit onsuccesvol terug. Het kostte even wat on derhandelingen, zowel Van der Vaart, Mid tjylland als Van der Vaarts vorige club Real Betis moesten financieel inschikken. „Maar dan heb je ook wat. Iemand als hij hebben we hier nog nooit gehad." Relaxed leunend tegen een stoel die uit kijkt op het veld, legt Van der Vaart zonder een spoor van arrogantie uit dat hij al die aandacht eigenlijk wel logisch vindt. „Maar joh, ik ben een normale gozer en ik wil ook alleen maar wedstrijdjes winnen." Liefhebber Van der Vaart is de liefhebber die een paar jaar geleden nog zei dat hij op z'n 40ste ook nog wel wil voetballen. Maakt niet uit waar. Dan is spelen in Denemarken op je 33ste helemaal niet zo gek. „Ik hou nog steeds zó veel van voetbal. Daar gaat het ge woon om. Ik hoef geen knop om te zetten in mijn hoofd of zo. Ja, dat het in Sevilla el ke dag 40 graden is en hier niet. Dat ik in grote steden heb gewoond en nu in Esbjerg ga wonen, de stad waar Estavana (zijn vriendin, red.) handbalt. Verder niet." Routineus gaat hij camera voor camera af. Er zijn er ongeveer tien gekomen van daag. Van der Vaart weet: Midtjylland is een beetje anders dan alle andere clubs. Het is de trots van de regio Midden-Jutland waar over het algemeen niet enorm veel te beleven is, al was in Herning in 2012 nog de start van de Giro. Bjarne Riis is er geboren. Midtjylland was de verrassende Deense kampioen van 2015. Na enkele mislukkin gen wordt het Moneyball-principe (beleid maken op basis van statistieken) niet meer zo omarmd als in het begin. De focus ligt nu op het opleiden van talenten. Steinlein: „Rafael zei me direct 'dat er hier drie tieners in de basiself voet ballen, vind ik hartstikke leuk'. Hij kan ze laten zien hoe ze zich kun nen ontwikkelen tot topvoetbal- Iers." Van der Vaart zelf: „Er is hier genoeg kwaliteit, je wint niet zomaar van Manchester United zo als ze dat vorig seizoen hebben ge daan." Uit de kluiten Hij monstert het niveau van de competi tie. „Ik heb hier in het stadion twee wedstrijden gezien. De ene tegenstan der was heel erg slecht, de andere was Bröndby. Dat werd 3-3. Zo'n Bröndby wint gewoon van Hertha hè." Wat hem ook opviel: „Ze zijn hier uit de kluiten gewassen. Groot en sterk. Ik weet niet wat ze hier te eten krijgen." Van der Vaart kan er met zijn techniek een belangrijke rol ver vullen. Er zal naar hem gekeken worden als hij straks de eerste wedstrijd voetbalt. „Die druk is altijd geweest, dat vind ik niet erg. Ze zullen hier wel denken als ik op dat veld stad: Laat maar eens wat zien Van der Vaart. Daar kan ik mee omgaan." Net als met negatieve berichten uit Nederland. „Ik heb me daar nooit iets van aangetrokken joh. Want als ik dat doe, heb ik geen leven." Een terugkeer naar de eredivisie zat er ge woon niet in. „Niet erg, ik ben nu blij hier." Van der Vaart is nog niet topfit. „Ik heb nog wel wat weken nodig denk ik." donderdag 11 augustus 2016 'De grootste ster ooit in Denemarken' DRl-J17 FOTO AFP Nik Kok Herning Vijf landgenoten van Rafael van der Vaart spleen op dit moment in de Superligaen, de hoog ste divisie in Denemar ken: Joshua John, doel man Indy Groothuizen (beiden FC Nordsjael- land), Mohamed El Makri- ni (Odense BK), Kees Luijckx (SonderjyskE) en Jeroen Veldmate (Viborg FF).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61