Fransman uit Dorp gezet Tweede goud Uchimura, Deurloo vijftiende Nummers 1 zijn al naar huis, maar het publiek vermaakt zich buitengewoon 12 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Het olympisch tennistoernooi in Rio voltrekt zich in betrekkelijke anonimiteit. Maar het heeft genoeg te bieden en er gebeurt van alles. JV RIK SPEKENBRINK Tranen zie je op de Olympische Spelen in elke hal, in elk stadion. Maar die van Novak Djokovic wa ren van de week toch wel bijzon der. De Serviër huilt niet snel. Het vertelde hoe graag de nummer 1 van de wereld de enige nog ont brekende hoofdprijs in zijn car rière had willen winnen. „Dit is één van de moeilijkste nederlagen in mijn leven", zei Djokovic na de verliespartij tegen zijn goede vriend Juan Martin Del Potro, in de eerste ronde. „Ik heb vaker ver loren, maar de Olympische Spelen zijn een ander verhaal. Dit is groter dan tennis, dit is mijn hoogste doel." Tennis is niet de grootste olym pische sport, maar veel spelers er varen dat anders. Je land aan een gouden medaille kunnen helpen, betekent veel voor hen. Djokovic speelt met passie en liefde voor Servië. Het winnen van de Davis Cup in 2010 was een mijlpaal voor hem. Hetzelfde gold voor de rest van de Grote Vier, Rafael Nadal, Andy Murray en Roger Federer. De 35-jarige Zwitser wordt gezien als de beste tennisser ooit, maar mist ook nog olympisch goud in het en kelspel op zijn palmares en had nog maar één kans: in Rio. Hij wilde meteen drie pogingen doen: enkel, dubbel en gemengddubbel. Maar een blessure hield hem aan de kant. Nadal doet het wel, drie onder delen. Als het gisteren niet had ge regend en gestormd had hij drie partijen moeten spelen, een zeld zaamheid voor een tennisser. En Ik heb vaker verloren, maar de Olympische Spelen zijn een ander verhaal. Dit is groter dan tennis, dit is mijn hoogste doel dan te bedenken dat hij helemaal nog niet is hersteld van de pols blessure die hem noopte vroegtij dig afscheid te nemen van Roland Garros en hem sindsdien aan de kant hield. Elk ander toernooi had hij geskipt, maar niet de Spelen. Terwijl hij zich in Peking acht jaar geleden al verzekerde van een gou den plak. Nadal is populair bij de Brazilia nen, die in drievoudig Roland Garros-winnaar Gustavo Kuerten een nationale held hebben. Ze zor gen voor een enthousiaste sfeer in het mooie tennisstadion. Vooral tijdens de avondsessies zijn de tri bunes goed gevuld. De Brazilianen kijken het even aan, kiezen dan een favoriet en steunen die alsof het er één van hen is. Al werd er wel kort gevochten met Argen tijnse fans tijdens de partij tussen Del Potro en Joao Sousa. Ook Andy Murray, de winnaar van goud in Londen, zag geen re den om af te zeggen voor 'Rio'. Een aantal spelers uit de top-20 haakte geblesseerd af of uit angst voor het zikavirus. Maar het is geen geheim dat tennissers vooral spelen voor hun plaats op de ranglijst, en op de Olympische Spelen zijn geen pun ten (noch dollars) te verdienen. „Ik denk dat het in de winter wel mee valt met de muggen, hier", zei Murray veelbetekenend. „De Spe len zijn met niets te vergelijken. Ik wil hier net als in Peking en Lon den de olympische ervaring heb ben van het uitkomen voor je land, het delen van succes." Het vrouwentoernooi heeft al behoorlijk wat glans verloren. Se rena Williams verloor verrassend van de Oekraïense Elina Svitolina en kan naar huis, want ze ging eer der ook al onderuit in het dubbel spel met zus Venus. De twee won nen goud in 2000, 2008 en 2012, maar in Rio waren ze niet in vorm. Angelique Kerber, als tweede ge plaatst, is als enige echt bekende speelster nog in het toernooi. „We zagen hem eigenlijk nooit", verklaarde oud-prof Arnaud Di Pasquale. „Hij toonde geen enkel respect voor zijn teamgenoten en ondermijnde het groepsproces. Na de zoveelste waarschuwing hebben we hem maar gevraagd of hij zijn koffers wil pakken. Dan kan hij doen wat hij wil doen." Na zijn vertrek uit het dorp verloor Paire zijn tweede ronde in het en kelspel van de Italiaan Fabio Fognini. De num mer 32 van de wereldrang lijst was naar eigen zeggen blij dat hij het Olympisch Dorp moest verlaten. „Want ik weet nu hoe het er hier aan toe gaat", stelde hij. „Laat mij maar vertrekken. En de tennisbond, ach, daar heb je toch niks aan." donderdag 11 augustus 2016 GO Rafael Nadal wil de Spelen zo graag mee maken dat hij, ondanks een nog niet volle dig genezen polsblessure, bij het tennis in drie onder delen uitkomt. FOTO GETTY IMAGES Sterren, stunts en sfeer bij het tennis ^F@rikspekenbrink Rio de Janeiro - Novak Djokovic RIO DE JANEIRO Ook bij de Fransen hield een olympische deelnemer zich in Rio niet aan de gedragscode. Tennisser Be- noït Paire (foto) werd het Olympisch Dorp uitge zet. Alcoholgebruik, zo als bij Yuri van Gelder, werd niet genoemd als reden. Maar de 27-jarige Paire is dinsdag wel door de technisch directeur van zijn bond de deur gewezen, vanwege 'asociaal gedrag'. RIO DE JANEIRO De Japanse turner Kohei Uchimura heeft bij de Spelen van Rio zijn tweede gouden medaille veroverd. Nadat hij met zijn team de lan- denfinale had gewonnen, was hij gisteren ook individueel de beste op de meerkamp. Uchi mura, de titelverdediger, kwam tot een score van 92,365. Hij werd daarmee de eerste turner in 44 jaar tijd die bij twee opeen volgende Spelen goud won op de meerkamp. Het slot was buitengewoon spannend, want de Japanner moest op het laatste onderdeel, rek, een punt goed maken op de Oekraïner Oleg Vernjajev. Dat lukte maar net. Vernjajev kwam na een hupje bij zijn laatste lan ding dat hem 0,3 punt aftrek op leverde uit op 92,266, slechts 99 duizendsten verschil. De Nederlander Bart Deurloo (foto) turnde ver dienstelijk in zijn eer ste individuele meerkamp finale en kwam uit op een score van 87,598. Hij werd daarmee vijftiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60