Pierre de Coubertin bestaat niet J 8 Typisch Braziliaans Theo Bos gaat vandaag voor olympische titel op teamsprint OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Niemand gaf een cent voor zijn kansen om zich in de olympische ploeg voor de teamsprint te rijden. En er was een broedermoord voor nodig, maar Theo Bos begint vandaag aan het magnum opus van zijn baancarrière. 2002- 2003 2004 2005-2007 2008 Over het algemeen zorgen de Brazilianen in Rio voor een geweldige ambiance. Met hun gele shirts en gezang lijkt zelfs het brave tennis wel een voetbalwedstrijd van de nationale ploeg of een kraker als Fla-Flu. Daar zijn toejuichingen én beledi gingen volkomen normaal. Maar soms verandert het nationalisme ook in ordinair uitjouwen van te genstanders of de opponenten van de door de geel-groene fans ge adopteerde ploeg of sporter. Vooral Amerikanen moeten het ontgelden. Dat komt door Hope Solo. De voetbalkeepster van Team USA riep de Braziliaanse woede over zich af nadat ze zich uit angst voor zika als een soort imker had laten fotogra feren. Dat raakte de Bra zilianen in het hart, want Solo's actie Hope Solo was danig ging als overdreven aangezien de een soort zika-mugjes imker op vanwege de winter in Rio de TOtO bijna allemaal zijn weggere- gend of doodgevroren. Telkens als Solo de bal uitschiet, begeleiden de Brazilianen haar met een spot tend zzziiiikaaaaa! Olympische volgers spraken al schande van de Braziliaanse mis dragingen. 'Tegen de olympische geest,' heet het. Tja, met Pierre de Coubertin hebben ze hier minder op. Sport gaat in Brazilië om win nen en daarbij is - volgens de Bra zilianen - vrijwel alles geoorloofd. Het reflecteert de dagelijkse strijd om het bestaan en de diep inge bakken nationale trots. Veel heeft Brazilië niet om zich op de borst te slaan, sport geeft het volk eigen waarde. De keuze voor Rio bete kent 'andere Spelen', werd vooraf gezegd. Een andere sfeer op de tri bunes, in goede én slechte zin, is daar een voorbeeld van. heeft gehoord dat hij naar de Spe len gaat. In Rio de Janeiro krijgt Bos van daag met Nils van 't Hoenderdaal, Jeffrey Hoogland en Matthijs Büchli op de teamsprint alsnog de door hem zo vurig gewenste kans om voor olympisch goud te gaan. Volgende week komt Bos ook nog in actie op de sprint en keirin. Die gouden medaille is het grootste ge mis in de baancarrière van Bos, die vijf keer wereldkampioen werd op drie onderdelen. In 2004 won hij zilver op de sprint bij de Spelen in Athene, het olympisch toernooi vier jaar later in Peking liep onder meer door een valpartij uit op een deceptie. DAAN HAKKENBERG Op de wielerbaan van Roubaix heeft Theo Bos (32) zojuist Hugo Haak van zijn olympische droom beroofd. Dat hij zichzelf heeft ver zekerd van een olympisch ticket is mooi, maar Bos weigert het open lijk te vieren. De vijfvoudig we reldkampioen op de baan voelt de pijn van Haak, al jarenlang een trouwe schakel in de teamsprint. Haak werd in 2015 nog Europees kampioen en was in maart nog winnaar van een zilveren medaille bij de teamsprint op de WK in Londen. „Voor mij is dit supergaaf, maar voor Hugo heel zuur", vertelt Bos, een kleine maand geleden, als hij net van bondscoach René Wolff PROGRAMMA Vandaag Onderschatting Een jaar na de Spelen van Peking stapt Bos over naar de weg met als doel sprintzeges in grote ronden, en dan het liefst in de Tour de France. Niemand hoeft hem uit te leggen dat het moeilijk zal worden. Hij doet niet aan onderschatting, maar in de wereld van Bos zijn dromen er om na te jagen. Jaren la ter blijkt winnen in grote ronden een illusie. Bos boekt 37 zeges op de weg, maar vooral in kleinere wedstrijden als de Ronde van Hai nan of Langkawi of Eneco Tour. Wanneer zijn Afrikaanse ploeg Dimension Data in de zomer van 2015 Mark Cavendish aantrekt, weet Bos dat zijn kansen op de weg zullen slinken. Hij besluit zijn eer ste wielerliefde - de piste - weer in de armen te sluiten. Hij laat zijn contract bij de ploeg bevriezen, le vert een fors deel van zijn salaris in om zich op zijn tweede baancar rière te storten, want Bos wordt <- v - gedreven door een droom. „Als ik op de weg blijf rijden, dan zit de Tour er sowieso niet in, zeker niet nu Cavendish naar mijn ploeg is gekomen. Dan is het dus: óf probe ren om de Spelen te halen, óf me weer concentreren op de Ronde van Denemarken en de Eneco Tour. Met alle respect voor die koersen, maar die keuze is simpel", zegt hij in december over zijn overstap. Lang is Bos de enige die gelooft in zijn missie. In november polst hij bondscoach Wolff over de mogelijkheden en die staat niet onwelwillend tegenover het plan van Bos. Een maand later bij de NK in Alkmaar verrast Bos alles en ie dereen. Hij wint de sprint en de ki lometer tijdrit voor Jeffrey Hoog land, het nieuwe Nederlandse wonderkind op de piste. Om de TIJDLIJN THEO BOS donderdag 11 augustus 2016 GO Joost de Jong is woonachtig in Rio de Janeiro en correspon dent van deze krant. @holandes26 Nooit opgeborgen IPdaanhakkenberg Rotterdam/Rio BAANWIELRENNEN Teamsprint mannen 21.00 uur Kwalificaties 22.10 uur Ronde 1 23.21 uur Duel om brons 23.25 uur Duel om goud Nederlands drietal wordt samengesteld uit Theo Bos, Jeffrey Hoogland, Matthijs Büchli en Nils van 't Hoenderdaal Ploegenachtervolging 21.19 uur Kwalificaties vrouwen 22.23 uur Kwalificaties mannen Geboren: 22 augustus 1983, Hierden Sport: Wielrennen, baan en weg Familie: Jongere broer van oud-schaat ser Jan Bos Theo Bos breekt als baanrenner door met de Euro pese titel op het onderdeel keirin. Wordt een jaar later Europees kampioen op de sprint en de kilo meter tijdrit. Wereldkam pioen op de sprint, brons op de tijdrit. Op de Olympi sche Spe len van Athene zil ver op de sprint. WK-successen op de kilome ter tijdrit (goud 2005), keirin (goud 2006 en zilver 2007), sprint (goud 2006 en 2007) en teamsprint (zilver 2005). Bos verbetert in 2006 tijdens een wereldbekerwedstrijd in Moskou het wereldrecord 200 meter met vliegende start. Wordt sportman van het jaar 2006. Stelt op de sprint (7de), keirin (12de) en team sprint (5de) te leur op de Spe len van Peking. Pakt daarna in Alkmaar nog wel de Europese titel op het omnium sprint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56