Daar komt de boot met sushi weer aan 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Ze kon goud winnen, maar net zogoed ook een snelle aftocht beleven. Het werd het laatste voor judoka Kim Polling. „Ik wist niet meer wat ik moest doen." From Rio with love WESSEL PENNING RIK SPEKENBRINK We eten slecht hier, overdag dan. Zo veel sporten, zo veel stadions, druk druk druk. De vaste lunch van de dag: cola met chips, opdat we genoeg zout en suiker tanken om het vol te houden. Wanneer u al uren op een oor ligt, kunnen wij hier eindelijk eten. Ja, we zouden dan aan het vlees kunnen gaan. Braziliaanse koks zijn geneigd het in grote zalige lappen op je bord te smijten. Maar wij kiezen voor sushi: gezond en lekker. Sushi, dat eten wij in Nederland op de bank - tij dens RTL Boulevard - of op een mooie zomer avond in het park, nadat je het hebt laten bezorgen door goede (of heel slechte) afhaal-Japanners. Maar sushi in Brazilië, ha, dat is andere koek. In Brazilië leeft al van oudsher een grote Japanse gemeen schap, dus hier in Rio re gent het goede restaurants, waar ze sushi per boot ser veren. Per boot? Ja, hier zetten ze een hou ten modelboot van een meter op tafel, en die leggen ze dan, van boeg tot achterplecht, vol met sushi. Misschien was het overdreven dat we ook nog twee dozijn loempia's bestelden, maar een uurtje later hadden we toch een best wel gezonde maaltijd gehad. Vanavond gaan we weer. Goedmakertje Tussen de honderden sporters die ik hier heb gezien, viel ze me op: Yarden Gerbi, die driftige ju doka uit Israël. Een kleine kat was ze, vol venijn ging ze haar tegenstanders te lijf, ook als het een grotere Braziliaanse was die door een dampende hal werd gesteund. Tijdens haar partijen kwamen tientallen Joodse vlaggen tevoorschijn. Zulk vlag vertoon zie je niet vaak van een volk dat, door om standigheden, buiten Israël liever ingetogen door het leven gaat. Yarden verloor een keer, maar won daarna alles, Na elke overwinning liep ze zonder haar fans een blik waardig te gunnen de zaal uit. Later kwam het goedmakertje. Toen haar brons zeker was, nam het vederlichte dametje een duik tussen haar fans. De landing was zacht en er volgde een minutenlange tocht over de handen en hoofden van de blije Israëli's. De felle kat liet zich voor één keer eens lekker aaien. De felle kat Yarden Gerbi uit Israël liet zich voor één keereens lekker aaien HANS KLIPPUS Ook als verliezer is Kim Polling een bijzonderheid. De verklaring voor haar snelle uitschakeling was giste ren ongehoord in de sport. Het was de schrik over haar eigen voor sprong die haar deed verstijven. „Ik reageerde steeds te sloom", vertelde de geboren Groningse na de neder laag tegen de Japanse Haruka Ta- chimoto. „Ik durfde niets meer." Iedere andere sporter zou moed putten uit een al na twaalf secon den vergaarde voorsprong. Polling niet. Ze zei niet te hebben verwacht datTachimoto zich door een schou derworp van haar zou laten verras sen. Toch gebeurde het. Met een yuko achter haar naam had Polling daarna de partij kunnen uitjudoën, maar ze werd juist onrustig van de voorsprong. Na ruim een minuut stond het weer gelijk door een beenworp van Tachimoto. Het werd een zenuwslopend ge vecht dat uiteindelijk in de verlen ging, de golden score, werd beslist. Dat er niet één straf voor passiviteit werd uitgedeeld - wat in zo'n lange wedstrijd bijna nooit voorkomt -, gaf aan hoe beide judoka's hun best deden om een beslissing te force ren. Nog een beenworp van Tachi moto besliste na 1.33 minuut in de extra tijd de partij. Polling, al bijna drie jaar lang de nummer 1 van de wereldranglijst, is een fantastische judoka, maar een wedstrijddag kan voor haar om het minste of geringste in de soep lo pen. 'Chaos in het hoofd', noemt ze dat. Gisteren was het vervelend dat Polling niet door haar eigen coach, Maarten Arens, kon worden bege leid. Arens is bondscoach van de mannen en toen hij Polling onder zijn hoede nam, werd de afspraak gemaakt dat als zij gelijktijdig met een mannelijke pupil van hem zou moeten judoën hij voor laatstge noemde zou kiezen. Uitgerekend bij de Spelen kwam een dergelijke situatie voor. Noel van 't End moest even na Polling de mat op en dus zat er voor Arens niets anders op om vanuit de tun nel, wachtend, lijdzaam toe te zien hoe de Nederlandse het deed. Het was bijna meelijwekkend om de geplaagde coach zo te zien. „Ik heb tijdens de partij nog naar Maarten proberen te kijken. Ik wist niet meer wat ik moest doen", vertelde Polling, die langs de mat door de andere coach in Rio, Mark van der Ham, werd bijgestaan. Arens liep net langs met Van 't End toen Polling de aftocht blies. Meer ontluisterend kon het niet. Een paar minuten later was ook Van 't End uitgeschakeld. Logisch dat Arens bekende 'behoorlijk ka pot' van deze judodag te zijn. „Toen ik Kim in het begin van haar partij zag, dacht ik nog: dit gaat ze ge woon winnen." Tachimoto, die 's avonds het goud pakt, was een heel pittige eer ste tegenstandster. Omdat de Ja panse aan weinig internationale toernooien meedeed, stond ze laag op de wereldranglijst en trof ze, na winst op de Chinese Zhou, topfavo riete Polling, die in de eerste ronde was vrijgeloot. Het was al vroeg op de dag een topduel in Rio. „Dit had de finale kunnen zijn", vond Arens dan ook. „Wat een pot was het!" Polling was niet in de stress ge schoten toen ze hoorde dat Tachi moto waarschijnlijk haar eerste op- ponente zou zijn. „Ik dacht: dat is rot voor haar. Ik kan goed tegen haar judoën." Ze incasseerde haar ne derlaag opvallend kalm. „De tranen komen later echt nog wel. Als ik mijn ouders straks zie", voorspelde Polling. „Ik vind dat ik mezelf wei nig kan verwijten. In Parijs verloor ik eerder dit jaar van Tachimoto omdat ik slordig judode. Dat was vandaag niet het geval. Ik voelde me echt heel goed." donderdag 11 augustus 2016 Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Wessel Penning over een sushiboot en een stagedivende judoka. II y @klippus Rio de Janeiro Polling verstijft na Kim Polling lijkt al te be rusten in haar lot wanneer de Japanse Ha ruka Tochi- moto haar op de grond heeft gewerkt. FOTO AFP De favoriete verwerkt de teleurstelling met coach Maarten Arens. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52