een medaille door vallende teamgenote maar nu overheerst teleurstelling over het missen van goud 3 Zeventien dagen geleden brak hij zijn pols. En in Rio pakte Tom Dumoulin op de olympische tijdrit toch nog zilver. Maar dat was voor hem niet genoeg. „Ik wil gewoon winnen." Goud als sluitstuk van prachtige loopbaan Er staat een man in een oranje trai ningspak op het podium. Om zijn nek hangt een medaille. Hij is er niet blij mee; de medaille heeft de verkeerde kleur. Terwijl het ver keerde volkslied wordt gespeeld staart hij in de verte. Naar de grijze zee en de grijze hemel. Daarna pro beert hij een lachje uit zijn lippen te persen voor de foto's. Het lukt niet. Je kunt zeggen dat het al een wonder is dat Tom Dumoulin de Spelen heeft gehaald, na zijn pols breuk in de voorlaatste bergetappe van de Tour de France. Je kunt zeg gen dat het een nog groter wonder is dat hij ook nog de één-na-beste tijdrijder van de wereld is in Rio. Maar dat is geen troost. Niet voor hem, althans. Dumoulin: „Goud was mijn doel. En dat heb ik niet gehaald. Je kunt wel zeggen dat ik een lach op mijn gezicht tevoorschijn moet toveren, maar dat gaat niet. Ik kan niet doen alsof ik er blij mee ben, want ik kwam hier niet voor zilver. Ieder een zegt dat ik trots moet zijn, dat zal wel. Nu overheerst teleurstel ling. Ik wil gewoon winnen." Zijn voorbereiding op de tijdrit was prut met peren. Vrijwel alle tijd en energie moest hij in het herstel van zijn pols steken. Het vertrou wen dat hij had vóór zijn val spatte uit elkaar als een lasagnaschaal op de keukenvloer. „Ik heb zo veel stress en twijfel gehad, de afgelopen weken. Het ging af en aan. Ik had soms veel pijn aan mijn pols - en soms ook niet. Er waren momenten dat ik dacht dat ik de wegwedstrijd van afgelopen zaterdag ook nog kon rijden, maar ik dacht soms ook dat het helemaal niets zou worden." In de tijdrit heeft hij vooral in het begin last van zijn pols, zegt hij. „Ik begon een beetje aarzelend. Ik was angstig in de bochten en ik reed technisch niet zo goed. Maar uitein delijk is het verschil met Cancellara 47 seconden - zo veel had ik niet sneller kunnen rijden. De sterkste heeft vandaag gewonnen." Tuurlijk, tuurlijk. Hij is ook nog wel trots, ergens diep van binnen. „Ik ben van ver gekomen. En ik zal er straks ook heus wel blij mee zijn. Maar nu niet. Ik vind het sowieso moeilijk om te genieten van het moment. Ik ben zo gefocust. Of ik een olympisch gevoel heb, hier in Rio? Nee. Maar als ik er over een paar jaar op terugkijk ben ik heus wel trots hoor. Ik zal mijn kleinkin deren er zeker wel over vertellen dat ik ooit rondliep in het olym pisch dorp." Ooit, later, ver in de toekomst kijkt hij misschien anders naar zijn zilveren medaille. Maar voor nu is het simpel. Er zijn geen excuses, er zijn geen verhalen. Er is slechts één uitslag, en die liegt niet. Tom Dumoulin kwam om te winnen, en hij won niet. CANCELLARA alleen van zilver, ze ging er ook in wakkere toestand daadwerkelijk in geloven. Met die overtuiging rolde ze van het startblok. Maar na een kwartier ging het wéér mis. Dit keer alleen niet tussen haar oren. Nota bene op het steile klimme- tje belandde ze door een windvlaag in haar wiel in de berm. „Ik dacht meteen: gelukkig was het niet in de afdaling en ging ik maar twaalf ki lometer per uur. Dat zegt veel over mijn mindset. Ik hoopte dat een medaille nog mogelijk was en heb me heel goed herpakt. Met brons was ik superblij geweest." Aan de streep ziet ze precies drie rensters onder haar tijd duiken. De verschillen: 22, 17 en 11 seconden. Hoeveel zij er heeft verspeeld, weet Van Dijk niet, of ze wil het niet we ten. „Ik had een medaille in mijn handen. Maar ik maak een enorme stomme fout, die ik alleen mezelf kan verwijten. Er is een start en een finish en tussendoor moet je alles goed doen. Ik deed bijna alles goed." Die zilveren medaille waar Van Dijk van droomde, wordt om de nek gehangen van Olga Zabelins- kaja. Een Russin die in 2014 werd betrapt op doping en die in februari van dit jaar een schorsing van acht tien maanden met terugwerkende kracht accepteerde. Die eigenlijk niet mee zou mogen doen, maar via het CAS toch werd toegelaten. Van Dijk denkt er het hare van. „Twee keer brons in Londen, daarna be trapt. Maar trekken jullie vooral je eigen conclusie." Wie weet wordt het brons haar snel, of over 'tig' jaar, alsnog per koerier toegezonden. „Als ik er recht op heb, heb ik er recht op. Nu niet. Dat ik vierde word, is mijn ei gen fout. Maar ik zei net in dat krin getje meteen: dan maar goud op de WK in Qatar. En daar ben ik trots op, de ontwikkeling die ik als per soon heb doorgemaakt." Kijk voor de verslagen van onze verslag gevers, alle resul taten én actuele ont wikkelingen in Rio de Janeiro op: pzc.nl/rio2016 donderdag 11 augustus 2016 alleen om te winnen Thijs Zonneveld Rio de Janeiro Tom Dumou lin gaat gefo cust van start voor zijn olym pische tijdrit (grote foto). Ruim een uur later weet hij dat zijn in spanningen niet genoeg zijn geweest. „Ik ga niet doen of ik hier blij mee ben." FOTO'S PI M RAS RIO DE JANEIRO Nog één keer wilde Fabian Cancellara vliegen. Nog één keer wilde hij de beste van de wereld zijn. In zijn laatste seizoen als wielrenner was zijn laatste grote doel de tijdrit van de Olympische Spelen. Hij stapte er voor af in de Tour de France - ook al stond zijn ploeggenoot Bauke Mollema op dat moment tweede in het algemeen klassement. Maar het bleek niet voor niets. Cancellara is in Rio de beste van allemaal in de rit tegen de klok. Zijn carrière gaat niet uit als een nachtkaars. Zijn laat ste seizoen is als een grote toef slagroom op een taart die al zo mooi was. Cancellara: „Ik heb altijd gezegd dat ik van mijn laatste seizoen geen af- scheidstoernee zou maken, dat ik niet alleen maar zou rondrijden om me te laten uit zwaaien. Ik wilde gefocust zijn op presteren. Eerst in de klas siekers, daarna hier, op de Spelen. Deze gouden medaille betekent veel voor me. Dit is een prachtige afsluiting." Over de invulling van zijn toe komst wilde hij geen medede lingen doen. „Ik heb een ge weldige carrière gehad, ook al ben ik nooit wereldkampioen geworden in de wegwedstrijd. Maar het is goed zo. Wat er komt weet ik niet. Ik ga eerst genieten van deze medaille. I'm just happy for me." ...en daardoor wint Anna van der Breggen (r) het brons, fotos AP, NOS (2to2otó

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51