Blij met Toms oorwurmkop En weer pakt Anna van der Breggen 2 Ooit kan hij misschien blij zijn met zijn zilveren plak, OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Column @thijszonneveld THIJS ZONNEVELD Er kon geen lachje vanaf. Tom Dumoulin stond op het podium omdat het moest. De zilveren medaille om zijn nek had hij het liefst in de dichtstbijzijnde kliko geflikkerd. Hij deed geen enkele poging om zijn teleurstelling te verbergen. Het was kloten, en daar ging niemand iets meer aan veranderen. Ik zal niet liegen: ik vond het prachtig. Die te leurstelling van Dumoulin op dat podium, het was puur genieten. Juist door niet tegen zijn ver lies te kunnen liet hij zien wat een groot sport man hij is. Niks relativeren. Niks blij met zilver. Niks hiep hiep hoera, ik sta op het podium. Het was bovendien ontzettend respectvol naar de winnaar: juist door verschrikkelijk te balen liet Dumoulin zien hoe graag hij had willen winnen. Ik ken weinig topsporters die zo professioneel zijn als Dumoulin. Wielrennen is zijn passie én zijn beroep - en daar leeft hij naar. Hij staat ermee op, hij poetst zijn tanden ermee, hij roert het door zijn koffie, hij smeert het op zijn boterham. Om te winnen moet alles klop pen. Natuurlijk, dat wil niet zeggen dat het ook lukt - maar verdomme, hij zal er alles aan doen om het te laten lukken. Ik had het even nodig, eerlijk gezegd, die oor wurmkop van Dumoulin op dat podium. Zeker na die hele affaire met Yuri van Gelder. Ik gun iedereen z'n pleziertje, en als je vindt dat je een biertje moet drinken moet je dat vooral doen - maar het heeft niets meer met topsport te maken als je keer op keer uit het Olympisch Dorp verdwijnt, rookt, zuipt, tot diep in de morgen uitgaat en trainingen mist omdat je met een kater in je nest ligt. Ik zie een hoop reac ties voorbij komen waarin de leiding van het NOC*NSF kinderachtig wordt genoemd - maar als iemand zich heeft gedragen als een puber op een schoolreisje, dan is het Van Gelder wel. Hij behandelde de Spelen als een oefenpotje om des keizers baard. Topsport staat en valt bij de illusie dat het ont zettend belangrijk is. Natuurlijk mag je af en toe ontspannen om de batterij op te laden, maar in de weken en maanden dat het er om gaat, moet je er staan. Dan moet je jezelf voorhouden dat de wereld stopt met draaien als je niet wint, dat het einde der tijden nabij is als je geen gouden me daille omgehangen krijgt. Als je relativeert, dan heb je al verloren voordat je begonnen bent. Ik weet nog dat een ploeggenoot van me ooit 'het is maar een spelletje' zei in een volle kleedkamer. Hij werd, volkomen terecht, op staande voet ont slagen door de ploegleider. Niet tegen je verlies kunnen is een kunst. Een gebrek aan relativeringsvermogen is iets om trots op te zijn. Dat hebben alleen de echte grote kam pioenen. Want wie tevreden is met zilver wint nooit goud. Als je relativeert, dan heb je al verloren voordatje begonnen bent Anna van der Breggen (26) is een nuchtere Hollandse meid. Niet het type om euforisch door de straten van Rio te stuiteren als er wat te vieren valt. Een stille genieter. En er komt nog iets bij. Ook haar tweede olympische medaille, brons op de tijdrit, werd gisteren mogelijk gemaakt door een val van een ploeggenote. En dat maakt het las tiger om echt open en uitgesproken blij te zijn. Zeker als je zo veel em- pathisch vermogen hebt als Van der Breggen. Tegelijkertijd weet ze: zij is wél twee keer op haar fiets blijven zit ten. En daar gaat het om. „Dit was geen perfecte tijdrit. Maar ik vlieg straks met twee medailles naar huis. Daar droomde ik van. Alleen snap ik de emoties van Ellen ook. Ik voel met haar mee. Rio is echt een achtbaan." Ellen van Dijk is 29 jaar en heeft thuis in de kast vier gouden WK- medailles. Van olympisch ereme taal droomde ze deze week in Rio voor het eerst. De kleur in die droom? Zilver. In die bekentenis schuilt haar verhaal. Tot vorige week dacht ze niet dat ze ertoe in staat zou zijn, pieken op de Spelen. Het podium te groot, de twijfels in haar hoofd te talrijk. „Ik heb de laatste jaren las tige WK's gehad. Ik schakelde me zelf mentaal uit." Met Lotto-jumbo-coach Merijn Zeeman ging ze aan de slag. Met re sultaat. Deze week droomde ze niet donderdag 11 augustus 2016 Ift Dumoulin kwam Zaterdag won Anna van der Breggen goud na de dramati sche val van Annemiek van Vleu ten. Gisteren kwam daar brons bij op de tijdrit, na een wind vlaag in het wiel van Ellen van Dijk. „Rio is een achtbaan." Rik Spekenbrink Rio de Janeiro A Ellen van Dijk belandt in de berm...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50