Kerk geeft hoop niet op U WALCHEREN 7 Eeuwenoude linde bij kasteel Westhove Oostkapelle onder het mes Bike0 Ktad Met een harde klap belandt een fors deel van de karakteristieke linde bij kasteel Westhove in Oostkapelle op het voorplein. De eeuwenoude boom moet fors onder het mes. Rot, hol en te veel ijzer in het lijf', zien de boomexperts. Boomdeskundigen Flo- ris Overes en Jacco Ka- relse monsteren woensdagochtend de oude boom. Groot onderhoud is dringend nodig, wil de eeuwenoude linde Rein van der Kluit laat dat weten in een reactie. Samen met andere leden van het bestuur van de kerk gemeenschap wil hij na de zomer vakantie opnieuw overleggen met Gedeputeerde Staten in de hoop dat er van die kant toch financiële ondersteuning kan komen zodat het reddingsplan voor de monu mentale kerk toch door kan gaan. Vorige maand lieten GS weten dat er vanuit de provinciekas geen nog een aantal jaar op het voor plein van het kasteel overleven. Jacco wijst; „De voet van de stam scheurt verder, de korsthoutskool- zwam zit er flink in en we zien veel ijzer van vorige ingrepen." „Deze linde is één van de oudste bomen op Walcheren", ver telt Floris." Lachend: „Och, als die geld komt voor dat reddingsplan. Er was gehoopt op een half mil joen maar GS weigeren tot nu toe om dat bedrag beschikbaar te stel len zodat de kerk uit de 17de eeuw niet omgevormd kan worden tot Meer dan minimaal onderhoud van de Oostkerk kan niet een ontmoetingsplek voor alle Middelburgers. Van der Kluit wijst erop dat GS de deur nog niet potdicht hebben gegooid. Toen de financiële afwijzing bekend werd eens kon praten. Dan wist hij vast wat zich allemaal afspeelde bij die schandpaal." Hij doelt op het brui ne strafwerktuig in een hoekje van het plein. De pingpongtafel er voor wordt druk gebruikt door jo chies die in het Stay Okay verblij ven. Mopperend ruimen zij het veld als de motorzaag aan gaat. Floris is in de linde geklommen en bekijkt de 'beweging' in de dik ke takken. Hij zekert zich aan een 'stabiel uitziend exemplaar' en gaat na overleg met Jacco aan de slag met de zaag. Doffe klappen klinken als stukken van de boom op het kasteelplein vallen. „Ai," roept man die het tafereel vol be- gemaakt, stelden GS dat de dia loog voortgezet kan worden. Om die reden hoopt van der Kluit dat GS straks inzien dat hun finan ciële steun absoluut nodig is om een van de mooiste monumenten van Zeeland in goede staat te hou den en te behouden. Eerder deze week meldde direc teur Carlo Huyts van Hendrick de Keyser dat zijn vereniging stopt met het reddingsplan voor de Oostkerk omdat GS geen geld be schikbaar stellen. Zowel Huyts als Van der Kluit stellen dat die steun absoluut noodzakelijk is om het plan te laten slagen. „Wij blijven goed op de kerk passen maar. Maar meer dan minimaal onder houd kan niet." Deze linde is één van de oudste bomen op Walcheren. Tussen de 250 en 300 jaar langstelling gadeslaat. „Daar moet je niet onder lopen met je kop." De vriendinnen Anne Boek- hoorn en Ilse Evers komen bepakt en bezakt uit het kasteel. „Hij gaat toch niet helemaal neer hé," vraagt Anne bezorgd. „Dit is dé gastheer van het kasteel. Onze boom hoor. Vijftien jaar geleden waren we hier ook. Toen hebben we nog in de boom gezeten." La chend: „Ik heb er in gezongen; 'There's a little bird'." Ilse kijkt ook wat ongerust naar hun boom. „Jee, hij is helemaal hol. Hij is toch nog wel te redden?" De boomverzorgers leggen uit wat zij doen en stellen de meiden gerust. Het tweetal krijgt een stuk linde mee. „Een smiley", grapt Jac co. Inderdaad, de halfronde schijf hout heeft de vorm van een glim lach. Ilse ziet als kunstenares de mogelijkheden van Glimlach. Floris: „Het westelijk deel, dat instabiel is, halen we weg." Jacco vult aan; „dat is ook flink aange tast door de agressieve zwam." De kroon van de boom wordt ook 'ingenomen'. Flink snoeien en een deel weghalen dus. Floris: „Dat maakt de boom wat stabieler en minder windgevoelig. Maar ja, laten we eerlijk zijn. Dit is wel een aflopende zaak. Iedere boom gaat uiteindelijk een keer dood. Hij steekt zijn hand in een ga pend gat aan het eind van een dik ke stam. „Verrot van binnen. Hol", constateert hij ook daar. 'Dat lijkt net De Schreeuw van Edvard Munch' mompelt een toeschou wer als hij het uiteinde van de tak fotografeert. 'Bizar'. „We hebben een referentie boom in Kapelle", vertelt Jacco. „Ook een linde. Daar hebben we een nieuwe scheut bij geplant. Die groeit mee in de oude boom. Genetisch gezien heb je dus de zelfde boom. Dat doen we hier ook." Zijn collega vult aan; „we planten aan drie kanten van de boom loten. Dan bekijken we wel ke het best opgroeit. We wedden dus niet op één paard." Nieuw leven dus voor de oude Oostkapelse Kasteelheer. Zie ook www.pzc.nl/video W Jveo^1 ocAde donderdag 11 augustus 2016 'Jee, de gastheer is helemaal hol' Annemarie Zevenbergen De Protestantse Gemeente Mid delburg (PGM) blijft hopen dat er een oplossing wordt gevon den voor de Oostkerk. Emile Calon Middelburg —Carlo Huyts en Rein van der Kluit Floris Overes, boomdeskundige Boomdeskundige Floris Overes aan het werk in de eeuwenoude linde bij kasteel Westhove. lex de meester li Leo Joosse Tweewielers Dorpsplein 14 43Ó3 AC Aagtekerke info@leojoossetweewielers.nl Tel. (01 18) 581 306

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39