Tweede woning in Knokke meer in trek 4 ZEELAND VRIJWILLIGER TAALLES AAN VLUCHTELINGEN A Peggy Slock-Vermoet uit Axel geeft sinds februari Nederlandse les aan vluchtelingen op Marina Beach. Ze doet dat vrijwillig en houdt een blog bij. „Ik probeer te beschrijven wat ik voel en wat mijn leerlingen voelen. Ik wil laten zien dat het óók gewoon mensen zijn. „Het is hier eigenlijk een grote wachtkamer. Mensen krijgen een woning of gaan terug naar hun ei gen land." Een leerling was ineens weg, hij kreeg een woning in Gro ningen. Toen belde hij plots. Peg gy straalt als ze erover vertelt. „Ik wilde alleen maar weten hoe hij zich voelt in zijn nieuwe huis. Als hij dan zegt 'blij blij goed goed', dan ben ik ook blij." e lopen terug op het azc ter- \nl rein. Een libelle achtervolgt ons. Bij de caravan rust de grote libelle op een stok. Hij roept zijn vrouw. Zoiets heb ben ze nog nooit gezien. Thuis google ik naar libellen in Afghanistan, veel dikke insecten, maar een libelle kwam ik niet tegen. De leerlingen ontdekken hier veel nieuwe dieren en insecten, maar andersom geldt dat ook. „Soms hebben ze het over een dier en dan moet ik ook opzoeken wat het is." Ook wat eten betreft leren de vluchtelingen veel van Peggy. Ze laat hen verschillende soorten fruit proeven en neemt leerlingen wel eens mee naar de supermarkt voor taalles. „Dan zijn we anderhalf uur bezig met oefe nen. Pak dit blik. Dit is een fles. En er komen allerlei vragen naar boven, zoals het verschil tussen halfvolle en volle melk." Andersom leert ze ook veel van hen.„Ik neem de cultuur ook mee naar huis. We maken thuis ook fa- lafel en ik drink wel eens Syrische koffie, met kardemom." Schaap met spinazie, een rolletje heel dun brood met dadelsiroop, leer lingen willen haar van alles laten proeven. „Die verschillende sma ken ontdekken is bijzonder." KNOKKE De verkoop van apparte menten aan de Belgische kust is in de eerste zes maanden van 2016 fors gegroeid. In Knokke ging liefst 50 procent meer vastgoed van de hand dan in het eerste half jaar van 2015. De cijfers komen van de Bel gische Notarisbarometer. Woord voerder Bart van Opstal van de Ko ninklijke Federatie van het Bel gisch Notariaat stelt dat een appar tement aan de Belgische kust als een veilige investering wordt ge zien. „De lage rentevoet op spaar boekjes blijft sowieso een door slaggevende stimulans om een tweede verblijf aan de kust te ko pen." De gemiddelde verkoopprijs voor een woning of appartement is verreweg het hoogst in Knokke. Voor een appartement op de dijk moest daar 759.500 euro worden neergeteld. Een huis in Knokke kostte ge middeld zelfs acht ton. Dat is drie tot bijna vier keer zoveel als in de andere plaatsen aan de Belgische kust. Ondanks de grote belangstelling is de gemiddelde prijs van onroe rend goed aan de kust nauwelijks gestegen. De notarissen verklaren dat enerzijds uit het ruime aanbod en anderzijds uit het feit dat vorig jaar veel transacties in de hogere prijsklasse waren. Politie rolt twee wietkwerijen op Auto over de kop: twee personen gewond Parkeren in hartje Hulst zaterdag gratis e stille man vertelt dat hij D zwanger is. De vrouw er naast lacht en zegt: 'jij vrouw is zwanger.' De man tegenover mij vertelt dat hij zestien kinderen heeft. Hij ziet mijn reactie en pakt snel zijn aantekeningen erbij. 'Sorry, zes kinderen!" Dan schrijft hij de getallen voluit. Heel geconcen- treerd gaat hij aan de slag. Ik ben er een beetje stil van. 13 schrijft hij als 'drdrtein' en 12 is bij hem 'tewaaluv'. Hij schaamt zich. Ik laat hem weten dat dat echt niet nodig is. Dit is voor mij echt zo'n momentje dat ik besef hoe vreselijk moeilijk dit is. Peggy wil het leuk houden voor haar leerlingen en geeft haar les sen met humor. Dan is de schaam te ook snel weg én kunnen men sen hun zorgen even vergeten. „Veel mensen zijn hier alleen en sommigen weten helemaal niet hoe het met hun familie gaat. En dan moeten ze óók nog Neder lands leren." Ze zit bewust niet tussen vier witte muren in een lo kaal. „We zitten in de recreatie ruimte en als het even kan, zitten we buiten." Onder een wilg, met uitzicht op het water. „En we la chen veel, want het is allemaal al moeilijk genoeg voor hen." De lessen scheppen snel een band. „Omdat het intensief is. Je bent één op één bezig." Tijdens de lessen komt er soms ook verdriet naar boven. Of iemand wordt ziek. „De Eritrese man was heel vrolijk en zwaaide altijd. Hij heeft heel sprekende ogen, maar toen hij erg ziek werd, waren zijn ogen als het ware leeg. Ik maakte me zorgen, liep er de hele week niet goed van." Ook is het soms moei lijk als een leerling ineens weg is. Peggy geeft basaal Neder lands. Een opstapje voordat de leerlingen de NT2 taalles en in- burgeringscursus mogen doen. Peggy geeft de lessen in kleine groepjes en op maat. Omdat het voor de één moeilijker is dan voor de ander. „In eerste instan tie was er een methode maar het niveauverschil tussen de mensen was zó groot, dat dat niet ging. Sommigen zijn analfa beet en anderen pikken het veel sneller op." Maar mensen leren over het algemeen erg snel. „En de wil is er. Sommige leerlingen hebben zelfs apps op hun tele foon om Nederlands te leren." De Afghaanse leerling uit het bo venstaande fragment heeft al leen nog moeite met schrijven. Hij schaamt zich en dat raakt Peggy. „Het is een heel stoere man die goed Nederlands praat. Maar schrijven blijft lastig en daar heeft hij het moeilijk mee." e hele week zit de Eritre se man in mijn hoofd; ik sta met hem op en neem hem mee naar bed. Hij was zo ziek. Ik hoop hem vandaag wel weer te zien. donderdag 11 augustus 2016 'We lachen veel, want het is al moei lijk genoeg voor hen' De blogs van Peggy kunt u lezen op facebook.com/peggysv HOOFDPLAAT De politie heeft woensdag twee wietkwekerijen opgerold in Hoofdplaat. In de Havenstraat ontdekten agenten een flinke kwekerij met ruim vijfduizend stekjes. In twee kweekruimten vond de politie daarnaast ruim tweehonderd moederplanten. Een verdachte is opgepakt. Op de Westlangeweg trof de po litie dertig wietplanten aan. De hennep was reeds geoogst en hing te drogen. Bij deze inval ar resteerden agenten ook een per soon. Een ruimingsbedrijf ontmantelde beide kwekerijen. NIEUWERKERK Bij een eenzijdig ongeval op de Stolpweg bij Nieuwerkerk zijn woensdag twee personen ge wond geraakt. De bestuurder van een perso nenauto verloor vlak voor 17.00 uur de controle over zijn voer tuig. De auto belandde eerst in de berm en sloeg vervolgens over de kop. Twee inzittenden van de auto zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Over hun verwondingen is niks bekend. Ook de toedracht van het ongeval is niet bekend. HULST Parkeren in de binnenstad van Hulst is zaterdag gratis. Sinds 1 juli moet er in het centrum van Hulst 1,30 euro per uur worden betaald. Dat is afgesproken in het nieuwe parkeerbeleid van de gemeente. Daar zijn ook enkele gratis par- keerdagen in opgenomen. Uit 'promotioneel oogpunt' zou dat een positieve uitwerking voor ondernemers in de binnenstad moeten hebben. Het nieuwe parkeerbeleid is in het voorjaar door de Hulster raad vastgesteld. Sophie Stockman V Q V Peggy Slock-Vermoet uit Axel geeft taalles op Marina Beach onder een boom aan de Braakmankreek, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36