Rondneuzen in Retranchement 0 Kermis en culinaire dance 18 ZC EVENEMENT VAN DE WEEK Festival Het Antwerpse festival Jazz Middelheim is aan editie 35 toe. De samenstellers blikken mondjesmaat terug, vooral met een expo. „We willen een blik vooruit," zegt organisator Bertrand Flamang. Belgisch duo in kerk Groede Te voet VANDAAG... Redoute We lopen over een grindpad en nemen dan een smalle weg. Fietsers kijken ons aan met een blik van: wat doen jullie op ons pad? Na enkele honderden meters zien we een soort vesting. Een gegraven vaart met middenin een vierkante heuvel be groeid met berm flora. Maja Lemmen: „Toen ik hier kwam wonen, lag er een akker. Drie jaar geleden kwa men de graafmachi nes en werden de gracht en deze redoute ge maakt, een veldschans uit de Tachtigjarige Oorlog. De wa terput zou nog uit de tijd van Napoleon dateren. Kijk, er ligt een witte brug over de gracht." „De natuur is hier zo mooi en de plek is van historische waarde. Het is nu een toeristi sche attractie, maar voor mij is het een speciale plek aan het eind van mijn dijk. Ik kom er graag." De Markt We genieten van de zon als we de ander halve kilometer naar het dorpscentrum lopen. „De Markt is het middel punt van Retranchement, 'Truzement' in de volks mond. Voor mij, meisje van het Zuid-Hollandse platte land, was het hier een soort thuiskomen. Lekker rondneu zen op het enige en echte kruispunt van het dorp, waar de toeristen in de zomer pas seren en waar in de winter diepe rust heerst. Een kop kof fie of een glas wijn gaan er al tijd in op het terras van de Par levinker." Ze loopt naar de kiosk en ver telt over haar liefde voor mu ziek. „Een jazzcafé managen is druk en stressvol. Als ik op deze kiosk zit en die mooie ge bouwen zie, denk ik terug aan mijn begintijd in dit dorp. Ik heb hier in het dorpshuis clubwerk |f! voor de jeugd gedaan. Voor de veertigers van nu ben ik nog hun 'activiteitenjuf." 3. Kerkje Na een drankje op het ter ras lopen we een F klein eindje naar de N.H. Kerk. Zwaluwen neste len zich tegen de goot. - „Op deze kerk ben ik verliefd geworden. Niet als godshuis, maar als gebouw waarin veel cul turele evenementen worden georganiseerd, zoals tentoon stellingen en concerten. En dat het hele jaar door, hè. Dat wordt allemaal georganiseerd en geregeld door vrijwilligers. En daarom wil ik met een heel positieve noot eindigen: zon der vrijwilligers zou de hele cultuur in Zeeland verdwij nen." Het festival Jazz Mid delheim, gehouden in het prachtige Park Den Brandt, is belangrijk voor Ant werpen. De stad staat dan ook pal achter de organisatie. Die doet op zijn beurt wat terug. Op 35 plaatsen hangen foto's uit he den en verleden, verspreid door de stad. Ook zijn er lustrumexposities in de musea MAS, FoMu en Vleeshuis, met speciale aandacht ook voor grondlegger Elias Gistelinck, oud- programmasamensteller Miel Vanat- tenhoven en de 'peter' van het festi val: Toots Thielemans. In 2008 nam Bertrand Flamang (47) het stokje artistiek en zakelijk gezien over. „Ik wilde dicht bij het buikgevoel komen dat ik als bezoeker bij de eerdere edities had. Met mijn team van programmeurs doen we dat wel volgens onze eigen visie en met een hedendaagse benadering. In de expositie leggen we de ziel van Jazz Middelheim bloot; daar spreekt waardering voor onze voorgangers uit. Op het festival zelf richten we vooral de blik op wat nu aan het ge beuren is. Bezoekers kiezen voor be paalde festivaldagen omdat ze een van de hoofdacts graag willen zien. Het is aan ons om daar artiesten om heen te plaatsen die het ontdekken waard zijn." Iedere dag biedt een mix van avon tuur en gevestigde waarden, meent Flamang. „We bieden de bezoeker een ontdekkingsreis aan. De artiesten vertellen samen het verhaal. Muziek is de soul van dat verhaal, maar ook het eten, het drinken, de gesprekken, de omgeving en de klank spelen een rol in de juiste beleving." Risico's Bertrand Flamang is ook founding managing director van het Gent Jazz Festival. Hij is een autoriteit in zijn vakgebied, beschikt over een vrije geest en durft risico's te nemen. Dat is af te lezen aan de namen op het af fiche, met als hoofdacts Melanie de Biasio, Patti Smith, Ludovico Ei- naudi, Avishai Cohen, STUFF, en Pharoah Sanders. Daar omheen staan optredens van Tutu Puoane en ICP Orchestra, gaat pianist Jef Neve het 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Klassiek donderdag 11 augustus 2016 Maja Lemmen op de rand van de water put in de redoute. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE Prominente Zeeuwen tonen de mooie en bijzondere piekjes in hun woonplaats. Vandaag zijn we op pad in Retranchement met Maja Lemmen, manager van jazzcafé Porgy Bess in Terneuzen. Jeanette Vergouwen ...tot en met zondag is in Hoek van Holland het North Sea Gipsy Festival, met op tredens van Roma- en Sinti- groepen. ...in 1934 werd de beruchte gevangenis op het eiland Alcatraz geopend. ...60 jaar geleden overleed de abstract-expres- sionistische schil der Jackson Pol lock (bijnaam: Jack The Drip per). 1 o N Jazz zonder hokjes Willem Jongeneelen Het aanbod aan evenementen is deze week divers. In Goes gaat een dancefeest samen met een culinaire ervaring. In Colijnsplaat wordt twee dagen feest gevierd met muziek, kermis en activitei ten. En voor de echte liefhebber: een tentoonstelling en een klas siek concert. In het kader van de reeks Zomeravon- concerten aan Zee treden violist Floris Willem en pianist Pierre Feraux woensdag op in Groede. De uit België afkomsige musici hebben beiden bij ver schillende gereno- meerde orkesten in binnen- en buitenland gespeeld. Floris Wil lem studeert momen teel in Wenen. Het duo mengt ernst met ontspanning in zijn programma. In Groede speelt het composities van Bach, Saint-Saëns, Beethoven en Kreis- ler. •Woensdag 17 au gustus, Grote kerk Groede, aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18