Anniek van den Brand 13 Het verbaast me dat mijn moeder zonder er schande van te spreken Op weg naar het kerkhof, naar mijn vaders graf, loop ik met mijn moeder langs mijn geboor tehuis. De bakkerswinkel die ze destijds bestierde is er niet meer, de glazen winkeldeur is vervan gen door een doorsnee voordeur. De grote etalageruit, waardoor je antiek bakkersgereedschap en kunstig gestapelde koeken zag liggen, heeft plaatsgemaakt voor gewone ramen. In de voortuin staat het onkruid manshoog. Vroeger was die betegeld, met een fietsenrek voor de klanten. Het verbaast me dat mijn moe der eraan voorbijloopt zonder er schande van te spreken. „Denk jij dat dat helpt dan, als ik er wat van zeg?" In ons oude huis woont nu een veertiger, begrijp ik, met een importbruid uit het voormalige Oostblok, van wie hij wel af zou willen. Hij blijft hopen dat ze binnenkort uit eigen beweging zal vertrekken. Dat lijkt mijn moeder een illusie. tuin wel op orde. Het huis staat op de grond van de voormalige kloostertuin waar ik speelde als kind, precies op de plaats waar de rabarber groeide - grote, don kere bladeren met sappige, rood groene stengels. Ze ziet haar weieens lopen, zegt mijn moeder over haar buurvrouw. „Dan knikt ze heel vriendelijk." Maar ze spreekt Pools, dus ze kan haar niet verstaan. Ik moet denken aan veertig jaar geleden, aan de tijd dat mijn moeder samen met buur vrouw Sjaan en buurvrouw Annie die aan de overkant woonden, een soort Bermu dadriehoek vormde; een denkbeeldig afgebakende ruimte met eigen regels. Er stond weliswaar nóg een huis in de straat, maar daar woonde tante Peters met haar gezin, en dat was een verhaal apart. Mijn vader en buurman Ad, de man van Sjaan, waren even oud en woonden in het dorp sinds hun geboorte. Mijn moe der kende Sjaan van haar werk in de gezinszorg, buurvrouw An nie kende ze van achter de toon bank bij slagerij Pennings. Haar man Piet kende ze aanvankelijk niet, maar het was iemand uit de buurt, dus dat kwam gauw goed. De drie gezinnen hadden kin deren in dezelfde leeftijd die bij elkaar over de vloer kwamen en samen speelden in de klooster tuin, de moeders droegen schor ten die ze alleen uitdeden voor een verjaardag of een avondje van de Katholieke Vrouwen Organisatie, iedereen sprak hetzelfde dialect, iedereen had een keurige voortuin, niemand kende een woord over de grens, niemand ging ooit met vakantie en na de wekelijkse mis rook de hele straat naar zondagse soep. er nog steeds. Een heel eind in de zeventig zijn ze nu. Mijn moeder is dat ook. In het kloos ter kwamen appartementen, in de tuin werd een rij huizen gebouwd met parkeerplaatsen. Op het weiland tussen Annie en Sjaan, die vroeger vanuit het keukenraam in hun sobere jarenvijftigwoning naar elkaar konden zwaaien, staat al weer jaren een groot, wit huis. Onder architectuur gebouwd. op min of meer dezelfde vier kante meters woont, kijkt even opzij als ik zeg dat ik het soms lastig vind dat alles veran dert en niets blijft. Ze schudt haar hoofd. Mijn moeder aanvaardt de veranderingen zoals ze alles in haar leven verdraagt. „D'r zen wel erger dinge." „Doe me een lol!" Met deze woor den reageert vastgoedmagnaat Do nald Trump op de jongste contro verse in zijn race naar het Witte Huis. Na zijn zinspeling dat voor standers van vuurwapenbezit kun nen voorkomen dat Hillary Clin ton progressieve rechters aanstelt, ligt hij zo zwaar onder vuur dat wordt gesproken van een kantel- punt in zijn race naar het Witte Huis. Volgens Trumps entourage pro beren de 'linkse media' hem voor de zoveelste keer in de wielen te rijden. Steeds meer Republikeinse partijgenoten menen ook dat Trump nu echt te ver is gegaan. Zijn uitspraak kan wel degelijk worden uitgelegd als een oproep om Clinton te doden. Daarmee laat Trump volgens hen opnieuw zien dat hij met zijn wispelturige karakter ongeschikt is voor het presidentsambt. Dergelijke 'onge lukken' mogen niet gebeuren. De populariteit van de Republi keinse presidentskandidaat daalt inmiddels zo hard dat analisten nu al, drie maanden voor de ver kiezingsdag, spreken van een gelo pen race in het voordeel van zijn Democratische rivaal Hillary Clin ton. In alle peilingen onder kie zers staat Trump inmiddels acht of meer procentpunten achter de gewezen First Lady. Zijn steun in de al verdeelde Republikeinse par tij verbrokkelt. Partijbestuurders, senatoren, gouverneurs en 'gewone' partijle den verlaten het schip. Bijna 20 procent van alle geregistreerde re publikeinen wil niet wachten tot de verkiezingsdag in november. Zij eisen dat de miljardair zich meteen terugtrekt uit de strijd om het Witte Huis. Onder alle kiezers stijgt dat percentage naar 44, al dus persbureau Reuters. Trumps tegenstanders storen zich vooral aan de aanhoudend ne- gatieve toon in zijn campagne en aan de slachtofferrol als hij een blunder maakt. Het Trump-kamp lijkt daar geen boodschap aan te hebben. In plaats van zelfkritiek en een mildere toon in de campag ne gingen ze ook gisteren in de aanval. Mocht Trump de verkiezin gen verliezen dan heeft hij nooit een echte kans gehad, zijn de ver kiezingen 'gestolen' met hulp van al die 'linkse media', zo heet het. Trumps bondgenoot Roger Sto ne van Breibart News waarschuwt zelfs dat 'er dan een bloedbad komt'. Stone zei eerder al dat Clin ton en de afgehaakte democrati sche presidentskandidaat Bernie Sanders zouden moeten worden 'geëxecuteerd' voor al hun misda den, van 'verraad' tot 'moord'. Een zinspeling die eveneens kan wor den uitgelegd als een doodsbedrei ging. In een peiling van persbureau Bloomberg geeft 60 procent van de Amerikanen aan dat zij niet ge looft in fraude om Clinton aan de overwinning te helpen. Maar 56 procent van Trumps eigen aan hang denkt wel degelijk dat Clin ton de verkiezingen zal 'stelen'. Clinton loopt weer uit op Trump •juni donderdag 11 augustus 2016 Kiezers keren zich tegen Donald T rump Donald Trump raakt steeds meer omstreden, fotoap Onkruid De andere buren hebben de Sjaan, Ad, Annie en Piet wonen Mijn moeder, die al vijftig jaar Donald Trump presteert wat nooit iemand voor hem heeft ge daan. Bijna de helft van de kie zers, onder wie veel eigen Repu blikeinen, wil dat hij zich terug trekt als presidentskandidaat. Hans van Zon Rotterdam/Washington Van alle kiezers eist 44 pro cent dat miljardair en presidents kandidaat Donald Trump zich te rugtrekt in de strijd om het Wit te Huis. Dat meldt persbureau Reuters. 45% Percentage Clinton in een gemiddelde van 273 polls. 4 40% Clinton 48,1% Anders of onbeslist: 11,6% Trump 40,3% 35% MEI JULI AUG 1108161BD Bron: Huffington Post Pollster; gebaseerd op een mix van 273 polls door 40 onderzoekbureaus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13