Belgisch verdriet over verlies Stella 'ribbeke' '45.000 strijders dood in kalifaat' 10 NI Volgens Poetin pleegt Oekraïne sabotage op het schiereiland. Het buurland wijst de aantijgingen van de hand. 'Saboteurs' zouden schiereiland willen binnendringen We zullen aanvullende maatregelen treffen en die zullen niet mals zijn President Vladimir Poetin zegt Oekraïne de wacht aan omdat het 'terreur' bedrijft in de door Rus land geannexeerde Krim. „We zullen aanvullende veilig heidsmaatregelen treffen en die zullen niet mals zijn", aldus Poe tin. Hij neemt de 'sabotageacties' op het schiereiland extra hoog op omdat daarbij twee Russen - een soldaat en een geheim agent - het leven hebben verloren. „Dat zal niet meer gebeuren", aldus de pre sident. Volgens Poetin heeft het nu geen enkele zin meer om met Oek raïne het voor volgende maand af gesproken vredesoverleg te voe ren. Beide partijen zouden daar voor tijd vrijmaken tijdens de G20-topontmoeting in China. De Russische geheime dienst FSB meldde de Oekraïense 'sabota geacties' gisteravond. Die zouden zich het afgelopen weekeinde heb ben voorgedaan. FSB-personeel raakte zondag middag bij de plaats Armjansk slaags met Oekraïense 'saboteurs'. Daarbij sneuvelde een lid van de geheime dienst. In het gebied wer- den nadien twintig bommen, mu nitie en mijnen gevonden. Zondagavond probeerden nog eens twee groepen vanuit Oekraï ne de Krim binnen te dringen, stelt de FSB. De inval zou zijn on dersteund met salvo's van Oek raïense artillerie en pantserwa gens. Bij de beschieting sneuvelde een Russische militair. Er zouden een aantal Oekraïners, onder wie geheim agenten, en Russen gevan gen zijn genomen. Zij maakten deel uit van een netwerk dat nog meer acties had voorbereid, aldus de FSB. Oekraïne ontkent de beschuldi gingen. Die zijn een voorbeeld van de 'hybride oorlog' die Rus land al jaren voert, stelt de voorzit ter van de Nationale Veiligheids- en Defensieraad, Oleksandr Toertsjinov in een reactie. De regering in Kiev meldde afge lopen weekend dat Rusland de grens tussen het Oekraïense vaste land en de Krim had gesloten. Op internet verschenen beelden van Oekraïens legermaterieel op weg naar de grens. In het oosten van Oekraïne, waar regeringstroepen pro-Russi sche rebellen bevechten, is de strijd volgens buitenlandse waar nemers ook opgelaaid. Oekraïne spreekt van de ernstigste schen dingen van het met Rusland over eengekomen staakt-het-vuren. Juli was, aldus Kiev, de dodelijk ste maand sinds augustus 2015. In de strijd die in 2014 begon zijn vol gens schattingen van de Verenig de Naties al zeker 9.500 mensen om het leven gekomen. IS lijdt zware verliezen. De laat ste twee jaar sneuvelden 45.000 strijders en ging de helft van het grondgebied van het kalifaat verloren. Sinds de internationale coali tie IS onder leiding van de VS de stellingen van Islamitische Staat aanvalt zijn 45.000 jihadis- tische strijders gedood. Dat heeft de Amerikaanse generaal Sean MacFarland gisteren ver klaard tijdens een videopers briefing vanuit Bagdad. De Amerikaanse luchtmacht heeft volgens MacFarland in twee jaar tijd 25.000 IS-strij- ders gedood. Daarvoor zouden er al 20.000 zijn gesneuveld in gevechten met Irakese troepen en andere opponenten. Het aan tal Syriëgangers dat nog voor het kalifaat wil vechten is de laatste maanden sterk afgeno men, zowel in kwaliteit als kwantiteit. Volgens de Ameri kaanse generaal die de oorlog tegen het kalifaat leidt, rekrute ert de terreurorganisatie hoofd zakelijk nog 'opportunisten' in bezet gebied. In het kalifaat zou de terreurorganisatie nog 30.000 strijders over hebben. MacFarland gaf een overzicht van wat soldaten in het kalifaat de laatste twee jaar over zich heen hebben gekregen: bijvoor beeld 30.000 geallieerde bom men en raketten waarvan twee derde neerkwam op IS-stellin- gen in Irak en een derde in Sy rië. Het kalifaat zou inmiddels de helft van zijn grondgebied kwijt zijn in Irak en twintig procent in Syrië. De Amerikaanse bevelhebber wilde niet ingaan op voorspel lingen van militaire experts dat IS voor het einde van dit jaar verdreven zal zijn uit zijn hoofdstad Raqqa in Syrië en Mosul, de Iraakse oliestad. De Belgische bierpurist treurt; de nationale drank mag kennelijk niet langer volks en simpel wor den getapt in het klassieke ribbel glas. Tenminste, dat 'complot' ver moeden liefhebbers achter het in Vlaanderen niet lekker gevallen besluit van AB InBev, 's werelds grootste brouwerij keten, om het klassieke 'ribbeltje' van Stella Ar tois geleidelijk uit de horeca te ha len. Een 'chalice' ofwel een kelk zou beter passen bij het gewenste ima go van Stella Artois als sjieker pre mium bier. De Belgen willen daar mee beter concurreren met Hein- eken dat een van de grote spelers is op die zwaar bevochten pre- miummarkt. Kelken dus in plaats van volkse vaasjes waarin je net zo makkelijk weidebloemetjes kunt zetten. Tot frustratie van me nig kastelein in de bruine café's in Leuven en omgeving, die zweren bij de gemakkelijk stapelende gla zen die hen bovendien - door de ribbels- niet zo snel uit je hand glijden. „Een kelk oogt sjieker", beaamt de Vlaamse biersommelier Sam Vanderstraeten. Een woordvoer- der van Stella Artois houdt het in de krant De Standaard op een zui ver door kwaliteitsafwegingen in gegeven besluit. Het kelkglas zou de 'meest optimale beleving bie den' en omdat de hand dan niet het hele glas vasthoudt (en ver warmt) blijft het bier langer koel. De Nederlandse horeca-advi- seur Ton Lenting, lid van de hoofdjury van de Café Top 100, moet daar wel een beetje om la chen. „De wereld verandert natur- lijk, maar zeg niet dat het is om het bier koeler te houden. Daar is dit ribbelglas destijds juist spe ciaal voor gemaakt." Lenting denkt dat AB-InBev dus wel ande re redenen heeft het geliefde 'rib beltje' te killen. Er is een ware oor log gaande op de premiumbier markt. „Het volume staat onder druk en ook de bonussen van die jongens aan de top. Ik zie dat hun kelkglas 33 centiliter is. Een ribbel glas is 22 of 25 centiliter. Bijna al tijd draait het om de vraag: hoe krijgen we het voor elkaar dat er meer volume verkocht gaat wor den." Daarbij hebben de grote brouwers te lijden onder opko mende lokale en regionale bier merken, de speciaalbieren, en dus wordt nu ook van die kant vol in gezet op het premium imago, al dus Lenting. De klassieke ribbelglazen wordt niet meteen weggegooid, maar Belgische cafébazen kunnen ze niet langer bestellen. donderdag 11 augustus 2016 Rotterdam/Moskou Het volkse Stella Artois bier wordt straks niet meer in een rib belglas geschonken, maar in een kelk. België is verbijsterd. Bob van Huët Rotterdam/Leuven Dit bier gaat voortaan in een sjieke kelk Bewoners inspecteren hun verwoes te flat in de regio Donetsk. FOTO EPA Ruzie over de Krim ontbrandt opnieuw Hans van Zon Bob van Huët Rotterdam/Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10