Sportief dansen op het strand Wateroverlast Steen -VLAANDEREN 7 77 REIZEN LANGS DE WATERKANT BOEK OVER DE DWERGSTERN A De dwergstern is een zeldzame zeevogel, die je misschien nog nooit hebt gezien. j e dwergstern zoekt het liefst afgelegen plekken aan de vloed lijn op én is slechts drie maanden per jaar in Zeeuws-Vlaanderen te vin den. René Beijersbergen uit Groede volgt de dwergstern al ruim dertig jaar. Eerst als vrijwilliger voor stichting Het Zeeuwse Landschap, na zijn opleiding tot bioloog als medewerker. Hij observeerde de vogels zelfs 24 uur per dag -'want je wilt toch ook weten wat ze 's nachts doen'- en ontdekte daardoor veel. Dat het bezige bijtjes zijn en er een duide lijke rolverdeling is. Ook opmerke lijk: de ouders hebben met het kui ken al contact als het nog in het ei zit. Om alles te weten te komen, reis de René de trekvogel zelfs achter na naar Afrika. Over zijn bevindin gen schreef hij een boek dat on langs verscheen, Reizen langs de wa terkant. Het leest als een avontuur en geeft een kijkje in de leefwereld en het gedrag van de bedreigde vo gel. Dat is uniek. Boeken over de dwergstern zijn even zeldzaam als de vogel. De fascinatie zit hem voor René met name in de geschiedenis van de vogel. De dwergstern heeft het niet makkelijk gehad. „Rond de oor log zaten er duizend paren in Ne derland." Maar door milieuvervui ling legde zowat de hele populatie het loodje in de jaren zeventig. „Er waren nog vijftig paren over in Ne derland, waarvan twintig bij Hoofd plaat." In 1978 werd Hooge Platen natuur gebied en René hielp mee om de nesten te beveiligen tegen het wa ter. Daardoor groeide de kolonie in vier, vijfjaar tot zo'n honderdtach tig paren. „Apetrots waren we." Zijn onderzoek sterkte hem in de overtuiging dat de Bol, dé broed plaats op de Hooge Platen, heel bij zonder is. „Deze plek heeft een enorme aantrekkingskracht." Maar is ook kwetsbaar. De zandplaat kalft vijf tot vijftien meter per jaar af, door verdieping van de Wester- schelde. „De vogels worden mis schien het kind van de rekening, daar vraag ik in mijn boek aan dacht voor." Wie nieuwsgierig is naar de dwergstern, zal moeten wachten tot volgend jaar. „Want op dit mo ment zijn ze al bij Portugal." DWERGSTERN Naam: GROEDE/NIEUWVLIET Hoepe len en dansen op het strand of in het water. Petra van Hoecke houdt zaterdag voor de derde keer het evenement Dance@ the beach in- outdoor. De hele dag zijn er sportieve ac tiviteiten op verschillende loca ties rond Groede en Nieuwvliet. Om 10.00 uur is er een les Zum- ba op Strandcamping Groede, die wordt gevolgd door een les Carib bean fitness om 11.00 uur, ge volgd door een picknick op het strand. Het Landal Strand Resort in Nieuwvliet-Bad vormt om 14.00 uur het decor voor een les Aqua Zumba en om 16.00 uur is er Hu- lahoop fitness bij strandpaviljoen De Boekanier in Nieuwvliet. Wie geen hoepel heeft, kan er vooraf één reserveren. Bij de Boekanier wordt ook afgesloten om 16.30 uur met een 'cooldown'. Wie mee wil doen, kan zich aanmelden via danceatthebeach holland@yahoo.com. Meedraaien met het hele programma kost 25 euro. Eén of enkele lessen volgen kan ook, een losse les kost acht euro. Bij slecht weer of regen zijn de lessen binnen. De gemeente Hulst is op zoek naar inwoners van Sint lansteen die regelmatig te kampen hebben met wateroverlast. De kern is aan gewezen als dorp waar de klimaat bestendigheid onderzocht wordt, zoals dat eerder in Kloosterzande gebeurde. Hulst speelt met het onderzoek in op klimaatverandering. Onder zocht wordt hoe de gemeentelijke waterhuishouding daarop kan wor den afgesteld. Bewoners die geregeld water overlast hebben, kunnen zich mel den bij de dorpsraad van Sint Jan- steen. Dat kan via het e-mailadres drstjansteen@zeelandnet.nl. Reage ren kan tot 1 oktober. woensdag 10 augustus 2016 Sophie Stockman Nummer Een D 'De kolonie groeide, apetrots waren we' René Beijersbergen vraagt in zijn boek over de dwergstern ook aandacht voor zijn afkalvende leefgebied, foto camile schelstraete Reizen langs de waterkant is te bestellen via Het Zeeuwse Land schap en kost 11,90 euro. Sterna albifrons oftewel dwerg stern. Leeftijd: Wordt maximaal 21 jaar oud. Gewicht: 50 gram. Is te herkennen aan: Zwarte pet, wit voorhoofd, gele snavel en gele poten. Is ongeveer zo groot als een spreeuw. Waar te zien in de buurt: In mei, juni en juli broedt de zeevogel in natuurgebied Hooge Platen. Ze broeden op het noordelijkste strand van De BolTer bescherming is De Bol niet toegankelijk voor publiek in de zomer. Zeldzaam: Behoorlijk. De vogel is een be- schermde Rode Lijstsoort. In Ne derland zijn er nu in totaal 600 paartjes, waarvan er 170 in Zeeuws-Vlaanderen zitten. Lokroep: Er zijn er negen en die variëren van tie-de-te-tie-die tot wet wet, wuk of wieuw. Lekkernij: Vis, met in het bijzonder haring en zandspiering. Bijzonder weetje: Iedere vogel heeft zijn eigen 'stem.' Dat is voor mensen niet hoorbaar, maar op een sonogram is dat wel te zien. De vogels zijn niet visueel ingesteld, maar her kennen elkaar vooral door geluid. Bob Maes Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80