Stekker uit de hybride auto Imares wil database mosselsterfte Wat vinden de fietsers? Verdachte van doodrijden motorrijdster langer vast 2 ZEELAND Rugzak Zeeland wil de koppositie in het peloton van Nederlandse fietsprovincies in gaan nemen. TOERISME FIETSPROVINCIE Commentaar Staatssecretaris Eric Wiebes windt er geen doekjes om. Met de subsidie voor hybride auto's heeft de overheid de plank compleet misgeslagen. Miljarden euro's zijn weggegooid door het bevoordelen van een type auto waarmee de bestuurders meestal toch gewoon benzine verstoken. De eerlijkheid van Wie bes is opmerkelijk. Zo goed is Den Haag doorgaans niet in het toe geven van fouten. Zelfs niet van eerdere regeringen. Het voortschrijdend inzicht van de staatssecretaris van Financi ën zal voor veel Nederlanders geen grote verrassing zijn. Dat de meeste leaserijders een auto kiezen op basis van de bij telling voor de inkomstenbelasting en niet op grond van milieuvriendelijk heid, is bekend. Het groene imago van een bepaald type is vaak niet meer dan een aardigheidje. Leuk voor koetjes en kalfjes tij dens een verjaardagsfeestje, maar verder zonder veel betekenis. Daarom is het goed dat Wiebes het beleid bijstelt. Alleen volledig elektrische auto's vallen straks nog in een gunstig belastingtarief. Alle andere typen worden na een overgangsperiode van een paar jaar over één kam geschoren. Dat is een logische stap. Toch zijn hybride auto's als verschijnsel niet helemaal waarde loos. Met de weinige kilometers die zij geheel elektrisch afleggen, maken ze wel indruk. Geen geluid, geen stank, misschien rijden ze dan zelfs wel even op groene stroom. Dat smaakt naar meer. Het belangrijkste motief mag dan geld zijn geweest, samen met de echte elektrische auto heeft de hybride het straatbeeld wel dege lijk veranderd. Het is inmiddels ondenkbaar dat er straks alleen nog auto's met traditionele verbrandingsmotoren rondrijden. Ook al kostte het heel veel geld, het begin van de cultuuromslag is ge maakt. Nu is het zaak daar verder op te bouwen. Beperking belastingvoordeel tot echte elektrische auto's is een logische stap Rond deze tijd van het jaar is er al tijd mosselsterfte. Volgens Imares is een slechte conditie (door bij voorbeeld minder voedsel in het water) een belangrijke oorzaak. „Maar het kan heel veel verschil lende oorzaken hebben", zegt Na thalie Steins van Imares. Recent kwamen er bij Imares weer meldingen binnen van mos selsterfte in de Oosterschelde. „Kwekers willen weten waar het vandaan komt", zegt Steins die daarbij aangeeft dat het aantal mel dingen niet uitzonderlijk is. „Het zijn er niet meer of minder dan andere jaren." De pas ingestelde helpdesk van Imares voor de mos selkwekers heeft naar aanleiding Er zijn niet meer of minder meldingen dan andere jaren van de vragen een stuk gepubli ceerd waarin mogelijke oorzaken worden toegelicht en wat kwekers kunnen doen als er sprake is van abnormale sterfte. De mosselkwekers gaan op kor te termijn overleggen of het instel len van een database een goed idee is. Almanak Een trektocht door het Verre Oosten. Geen alledaags vakan tietripje voor die Vlissingse fa milie, met twee zoons. Dat vergt flink wat voorberei ding. Dus moet er vooraf het een en ander geregeld worden. Paspoorten, de vlucht, inentin- gen, reisgegevens voor de thuis blijvers, back-upplannen voor het geval dat- Een goede rugzak is ook één van die zaken. 'Rugzak?', vraagt één van de zoons enigzins be zorgd. „Maar dan kreuken mijn T-shirts toch?" 7000 euro bij elkaar gegeten Reddingsplan kerk mislukt Kringloopmarkt rond kleedjes Feestbeest wordt pizzabakker NOORDGOUWE De 44 jarige man uit Dreischor die wordt ver dacht van doodslag en poging tot doodslag bij de fatale aanrijding in Noordgouwe twee weken gele den, moet nog drie maanden blij ven vastzitten. Dat heeft de raad kamer van de Middelburgse recht bank bepaald. De man botste met zijn bestelbusje op de Klooster- weg met een motor. De vrouw die de motor bestuurde, overleed ter plaatse. De man die achterop zat, raakte zwaargewond. Na het ongeluk zijn blaastesten afgenomen. De uitslag daarvan houdt het Openbaar Ministerie ge zien de gevoeligheid voor zichzelf. „Dat bespreken we tijdens de in houdelijke behandeling, begin no vember", aldus woordvoerder El ke Kool. De stichting Landelijk Fietsplat- form beoordeelt de provincies op hun inspanningen om het de recreatieve fietser naar de zin te maken. Friesland en Drenthe kregen vorig jaar de maximale vijf sterren, zij het met de hakken over de sloot. Zeeland wil ook een vijfde ster. Sterker nog, de provincie streeft er naar dat Zeeland in 2017 de nummer 1 positie van Friesland overneemt. Dat betekent dat Zeeland liefst vier provincies moet inha len. Het provinciebestuur trekt bijna 50.000 euro uit om dat voor elkaar te krijgen. De toekenning van de sterren is gebaseerd op een hele reeks cijfers. Vanzelfsprekend wordt de kwaliteit en het onderhoud van de WESTKAPELLE Op de Zee dijk in Westkapelle probeer den Matthijs van Orsouw en Robbin Lankhuijzen gisteren de aandacht van de fietsers te vangen. Alsof ze de bevoorra- ders van een wielerploeg zijn zwaaiden ze met flesjes water in de hoop dat iemand in zijn remmen zou knijpen. Het duo stond er in opdracht van de provincie Zeeland om de fiet sers te vragen naar hun me ning over de veiligheid en de drukte op de Zeeuwse fietspa den. Eerder al hadden ze in de Zak van Zuid-Beveland een dergelijke rondvraag gehou den. Daar troffen ze vooral mensen uit de buurt die over het algemeen tevreden waren en niet veel te klagen hadden. In Westkapelle zijn het voor namelijk toeristen. Dat heeft zo zijn nadelen, want de ge middelde Duitser trapt niet begrijpend stevig door als hem een stroopwafel en water wordt aangeboden. Eind volgende maand ver schijnt het rapport met de re sultaten van de steekproef. woensdag 10 augustus 2016 li Onderzoeksinstituut Imares pleit voor een meldsysteem voor mosselsterfte in de Ooster- schelde. Door alle meldingen over plek, locatie en omvang in een database te zetten wordt het mogelijk om patronen te zien en dat moet meer inzicht ge ven in mogelijke oorzaken. Melita Lanting Yerseke Nathalie Steins, Imares Tip? redactie@pzc.nl RENESSE Het Mosselfeest zondag op Vakantiepark Zonnedorp in Renesse, heeft zo'n 7000 euro opgebracht. Een vrijwil- ligersclub van vakantiegan gers en Schouwen-Duive- landers kookten mosselen en staken de barbecue aan om geld op te halen voor Thuredriht, vakantiehuisjes in Renesse voor zieke kinde ren. Er werden tegen de 500 bezoekers verwacht, maar minsten 630 gasten schoven aan. MIDDELBURG De Vereniging Hendrick de Keyser trekt de stekker uit het reddingsplan voor de monumentale Middelburg se Oostkerk. Volgens direc teur Carlo Huyts is het niet haalbaar nu gedeputeerde staten weigeren een half miljoen euro in een fonds te stoppen dat nieuw gebruik mogelijk maakt. De Vereni ging was bereid de kerk over te nemen van de kerke lijke gemeente en er een ontmoetingsplek te maken. SEROOSKERKE De kinderkleedjesmarkt za terdag 20 augustus in Serooskerke wordt uitge breid met een kringloop- markt. Belangstellenden kunnen een tafel huren in het dorpshuis, zodat het pu bliek een groot en geva rieerd aanbod aan spullen voorgeschoteld krijgt. De kinderkleedjesmarkt is bij goed weer buiten. Info en opgeven bij: anjadeglopper@zeelandnet .nl of 06-23516600. ZIERIKZEE Een feestkroeg gaat voor Zierikzee verloren. Ten on der gegaan aan het eigen succes, omschrijft de jonge eigenaar Maikel van Westen- brugge (26) het rigoureuze besluit dat hij al na 2,5 jaar heeft moeten nemen. „Het was te groot voor deze straat. Hij turnt zijn zaak om tot pizzeria. J Vol op de Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66