v Een licht kalend achterhoofd E Chef Maurits Hendriks verbant 'toeristen' Nederlandse sportwereld reageert geschrokken op 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Het wegsturen van ringspecialist Yuri van Gelder komt hard binnen in de Nederlandse sportwereld. „Dit is ongelooflijk verdrietig." From Rio with love RIKSPEKENBRINK &WESSEL PENNING Een beetje dikkig type, Zuid-Amerikaans I uiterlijk. Er bungelde een accreditatie om zijn nek. En hij was op zoek naar iets. Maar wat? Een wc? Een handtekening? De condoomauto maat? Rafael Nadal zag hem als eerste. En meteen daarna de vrouwelijke scheidsrechter. „Ga van de baan af', beet ze de man toe. Die kwam alleen maar dichter bij, dus restte haar geen andere mo gelijkheid dan een afdaling van haar umpirestoel en een dringender verzoek aan de man. Robin Haase en Jean-Julier Rojer keken elkaar aan. Wat gebeurt hier? Marc Lopez, de maat van Nadal, was er wel klaar mee en riep de ver dwaasde idioot iets toe: oprotten, gok ik. Ineens draaide de man zich om en sjokte de baan af. Ie mand met een soort van security-jas vroeg nog of hij hem kon helpen. Maar de man liep zo naar buiten. Elet heeft het Braziliaanse nieuws niet gehaald. Maar bizar was het wel. Werkelijk op elke hoek van de straat - en het olympisch park - staan hier agenten. En militairen. En een soort ninja turtles op motoren. Maar als je een accreditatie hebt, kun je kennelijk zo op Rafael Nadal afstappen. En on gestraft ermee wegkomen, dat ook nog. Assistent-fotograaf Ik stond gisteren in de krant. Nogal logisch, zult u denken, als je als stukjes schrijver in Rio bent. Maar in dit geval ging het niet om een verhaal, maar om een foto met daarop mijn licht kalende achterhoofd. En dat komt, gelukkig maar, minder vaak voor. Het kwam zo: ik heb gis teren de halve dag doorge bracht in het atletendorp. Dat is niet waarvoor je naar de Spelen komt, maar het werd een prima dag. Eerst kwamen de 'gewone atleten' naar het persuurtje, toen Dafne Schippers zelf, en daarna de gouden Anna van der Breggen. Onze fotograaf Pim Ras (wat een vakman, kijk vooral op internet zijn 'foto's van de dag terug') had voor de gelegen heid een chique flitser meegenomen en vroeg of ik die op het stralende gezicht van Dafne wilde richten. Geen probleem natuurlijk. Maar als het om Dafne Schippers gaat, is alles nieuws. En dus werden we constant gefilmd en gefotografeerd door onze collega's, als sfeerbeeld voor bij het ver haal. Leuk voor thuis. Zien ze dat ik hier niet al leen aan de caipirinha zit. Pim vroeg of ik zijn chique flitser op het gezicht van Dafne wilde richten PIM BIJL Op de Olympische Spelen wordt door de sporters op gezette tijden wel eens een biertje of een glas wijn gedronken, weet viervoudig deel nemer Peter Blangé. „Het is niet zo dat we allemaal aan de spa-rood za ten", zegt de man die in 1992 met de volleybalmannen zilver won en vier jaar later het historische goud. „Maar dan heb je het over nippen. Het moet wel met mate, we hebben het hier over topsport. Én het mag natuurlijk nooit andere sporters schaden." Yuri van Gelder blijkt over de schreef te zijn gegaan. Blangé spreekt van een 'in- en intriest ver haal' en hij is niet de enige olympiër die zich in dat soort bewoordingen uitlaat over het wegsturen van de Brabantse turner. De schok is groot. De ringspecialist had in de nacht van zaterdag op zondag het Brazili aanse nachtleven verkend. Zes uur 's ochtends keerde hij terug in het Olympisch Dorp. Daar zou hij in beschonken toestand voor onrust hebben gezorgd. Hij werd daarna door Team NL op het vliegtuig naar Schiphol gezet. „Dit is ongelooflijk verdrietig", Profiel Maurits Hendriks ooit. De chef de mission stuurde Yuri van Gelder linea recta terug naar Nederland toen bleek dat de turner een nacht was weggebleven uit het Olympisch Dorp en alcohol had genuttigd. Hendriks staat be kend als rechtlijnig. Alles voor het resultaat. Dus 'toeristen' worden verbannen. Vanaf zijn zestiende is Hendriks, •4 Maurits Hen- ooit hockeydoelman bij De driks, chef de Kromme Stick uit Almelo, al coach, mission van de Op welk niveau hij ook actief was, Nederlandse zijn ambities waren hoog en hij olympische zette alles naar zijn hand. Degene equipe. die daarin niet wenste mee te gaan, fotoanp kon het bij Hendriks vergeten. „Wie niet goed genoeg is, moet wegwezen", zei hij in 2009 na zijn aantreden als chef de mission. „Stroperigheid is dodelijk voor top sport." De Nederlandse teamleider kan keihard zijn. Geen clementie voor sporters die de olympische limiet op een haar na missen en geen geld woensdag 10 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 31ste zo merspelen. Vandaag Rik Spekenbrink over een idioot op de tennisbaan en een kalend achter hoofd op de foto. r liep ineens een man de tennisbaan op. 'Yuri is heel dom @pimbijl Rotterdam/ l 1P Rio de Janeiro Yuri van Gelder plaatste zich voor de ringenfinale, maar zit nu weer thuis, foto pim ras Hans Klippus Rik Spekenbrink Rio de Janeiro Voor toeristen is geen ruimte in zijn ploeg, zei Maurits Hendriks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53