bflJllJjy/ffJZJfJ.fjJ Da ^aadiiaapara mai: yariraisjjara/jijaaJ 4 NI Na een nacht stappen kwam voor Yuri van Gelder een vroegtijdig einde aan zijn olympische droom. Hij zou de regels hebben overtreden, maar wat staat er precies in die reglementen? De turner heeft door zijn verleden de schijn in ieder geval tegen. 'fJZJ'f. OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Als Yuri de juiste mensen om zich heen heeft, gaat het heel goed lympi- sche spor ters rij den Volkswa gen', meldt de tekst op de zijkant van de blauwe auto voor de woning van Yuri van Gelder in Den Bosch. Maar olym pisch sporter is de turner sinds maandagnacht niet meer. Van Gel der is door chef de mission Maurits Hendriks gedwongen de Spelen te verlaten, nadat hij in de nacht van zondag op maandag buiten het Olympisch dorp alcohol had ge dronken en de 'normen en waar den op grove wijze heeft geschon den'. Droom Lambertus Yuri van Gelder, Waal- wijker van geboorte, ringenturner van beroep. Hij zag zich al han gen, daar in Rio aan de ringen, op maandag 15 augustus. De olympi sche finale, waar hij al eeuwen van droomde, maar tot zijn 33ste op moest wachten. In zijn dromen was de handstand kaarsrecht, de breedtehang onbeweeglijk, de af sprong zonder ook maar één mi nuscuul nahupje. Waar ging het mis met 'The Lord of the Rings'? Waarom kan de ene topsporter de route naar het moment suprème als een mon nik volbrengen en kiest de ander risicovolle zijpaden? Op een zeker moment besloot Van Gelder zater dag dat het een goed idee was, het olympisch dorp verlaten. Wist hij dat hij het (te) laat ging maken? Of was het een samen loop van omstandigheden die hem naar de drank deed grijpen? Hoe het ook zij: de finale kan Van Gelder op zijn buik schrijven. Gis termiddag landde hij op Schiphol, waar hij door een achteruitgang verdween. In plaats van olympi sche held is Yuri van Gelder nu de finitief een van de grootste enfant terribles uit de sporthistorie. In 2005 was hij, 22 slechts, de eerste Nederlandse wereldkampi oen turnen sinds 1903. Daarna kwam de aandacht, en de drugs. Pieken, dalen. Maar Van Gelder vocht door, bleef geloven en haal de Rio. Toen was daar die ene nacht die alles kapotmaakte. Zaterdagavond, nadat hij zich kwalificeerde voor de ringenfina- le, ging hij buiten het olympisch dorp wat eten met vriendin Katri- na. Daarna volgde een drankje, misschien wel veel meer. Om zes uur 's ochtends zou Van Gelder zijn bed pas weer hebben gezien. Het is de derde keer dat Van Gel der zijn carrière forse schade toe brengt. In 2009 testte hij positief op cocaïne, nadat drie jaar eerder al geruchten de ronde deden over gebruik van het witte goud. Ook de smaak van een jointje was Van Gelder in die jaren niet vreemd. Rond wedstrijden kneep hij er soms even tussenuit: stiekem een sigaretje roken. „Je bent jong, je probeert wat, ja toch?", zei de we reldkampioen van 2005 dit jaar in een interview over zijn uitspattin gen uit die tijd. In 2010, net terug van zijn schor sing, volgde het volgende grote in cident. Van Gelder werd door de turnbond uit het team voor het WK in Rotterdam gezet, weer na geruchten over coke, iets wat uit eindelijk niet werd bewezen. Waar of niet: dat Yuri van Gelder geen brave koorknaap is, was al lang en breed duidelijk. Emoties toont hij zelden of nooit. Van Gel der vindt andere uitlaatkleppen. Intussen werd hij van jongen wel man. Sportief toonde hij karakter. Na twee mislukte pogingen - in 2008 kreeg hij geen wildcard en in 2012 werd hij tweede op het WK waar hij eerste moest wor den - plaatste Van Gelder zich dit jaar eindelijk voor de Spelen. Rio was de beloning voor blijven vol houden, geloven en vechten. Ook zijn moeder Tineke signa leerde begin vorig jaar in een inter view verbetering: „Hij heeft een mooi vriendinnetje. Ze wonen sa men. Ik ben blij dat het de goede kant opgaat." Hij was ouder en wijzer geworden, bezwoer Van Gelder dit voorjaar nog maar eens. Begeleiding Niet dus, zo lijkt het nu. Hoe kan dat toch? Remi Lens, oud-coach van de ringenspecialist, noemt Van Gelder een 'doodgoed, maar beïnvloedbaar mannetje'. „Hij luis terde altijd prima, daar ligt het echt niet aan. Als Yuri de juiste mensen om zich heen heeft, gaat het heel goed. Maar zodra er iets niet klopt in de begeleiding, kan het snel misgaan." Lens brak tien jaar geleden met Van Gelder, onder meer vanwege het vermeende gebruik van 'genot middelen' door die laatste. „Yuri is iemand die je moet bescher men", zegt Lens. „Ik neem mezelf kwalijk dat me dat destijds niet goed is gelukt." Na 2010 werd er, juist om nieu we incidenten te voorkomen, een heel team om Van Gelder heenge- bouwd. Op zijn website staat het lijstje: een trainer, twee managers, een mental coach, een fysiothera peut, een 'ontzorger' en ga zo maar door. In Rio ontbraken de meesten van hen. De mental coach bijvoorbeeld, Marco Hoogerland, die de turner na de achtereenvolgende drama's van 2009 en 2010 mentaal weer op de been hielp, sprak Van Gelder al een paar maanden niet. „Ik heb mijn werkzaamheden overgedra gen aan TeamNL." Ook nu had Hoogerland geen contact met Van Gelder. „Ik ken de details niet. Maar afgaande op wat ik lees, zeg ik: dit had niet mogen gebeuren." Yuri van Gelder heeft Armeens bloed, zijn oma kwam van de Zui delijke Kaukasus. „Ik ben een strij der", pleegt hij daarom graag te zeggen. Die eigenschap zal The Lord of the Rings harder nodig hebben dan ooit. 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos Opatija 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen Lutago, Zuid-Tirol Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Ongerepte Hoge Tatra en Praag woensdag 10 augustus 2016 De man die alles vergooide Dat Yuri van Gelder geen brave koorknaap was, wist iedereen al. Maar hij was nu toch volwassen, ouder en wijzer? Niet dus. 'Een doodgoed, maar beïnvloedbaar mannetje.' Chris van Mersbergen Den Bosch -oud-coach Remi Lens v.a. slechts Vertrekdata: Vertrekdata: 22 aug 5,19 sept 3 okt Vertrekdata: 5,19 sept Vertrekdata 3,17 okt 26 sept okt 29 10 aug Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 22 aug 19 sept 10 okt Brochure en (0318)58 09 58 oe ringen. www_b0UJeiTïian.nl fc I Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer end. Calamiteitenfonds reservedngskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4