BUITEN Gered door tekeningen ZEELAND 11 f/ifmmHl 1 Aloha Beach Natuurgebied Oranjezon Pompstation Natuur gebied Oranjezon Zonder omwegen, weg. met kleerscheuren vinden we Overduin Kon. Emmaweg Oostkapelle Camping Oranjezon Restaurant Uitspanning Oranjezon A Sara loopt te dromen tussen de bomen. Als kind liep ik stampvoetend met ons gezin door Oranjezon. Na de wandeling met mijn moeder gisteren weet ik: in Oranjezon is het één groot avontuur! Noordzee Durf jij een korte broek aan?" vraagt mijn moeder voor we gaan. „De herten in natuurgebied Oranjezon verspreiden teken", ver volgt ze. Hét teken dat ik pas in de wereld die volgens haar stap voor stap verandert. Waar men achter de laptop de natuur buitensluit. Stug hou ik de korte broek aan. Ik had mijn hakken al opgeofferd. Onze Walk through Memory La ne begint bij Overduin in Buiten Oranjezon. Onze oom Cor beheer de het statige witte pand en woon de in het bijgebouw op het buiten verblijf. Tuurlijk kan mam de te koop aangeboden courgettes op het tafeltje niet links laten liggen. Ze doet of ze ermee belt. Duitse gasten in haar B&B thuis vragen haar vaak of het onbeheerde geld voor de groenten niet gestolen wordt. De nabijgelegen Sterren wacht bevindt zich op één van de weinige open plekken in het dicht begroeide bos. We vervolgen onze weg via route Overduin. Dit pad door het waterwingebied is vol gens mijn moeder nog ongerepter dan de routes in natuurgebied Oranjezon zelf. Vanaf 1892 tot 1995 werd er in (Buiten) Oranjezon drinkwater ge wonnen. Het water werd uit het duin gepompt via waterwinput- ten. In 1920 werd het eerste drai- neerkanaal in gebruik genomen. We onderbreken onze route bij Restaurant Uitspanning Oranje zon en genieten van de stralende zon en maaltijd. „Weer of geen weer, je vader en ik gingen er al tijd op uit", verhaalt mijn moeder. Het daagt me ineens dat het de kou was die mijn wandelplezier destijds liet stampvoeten. Mama bevestigt dit als ze vertelt dat we traditiegetrouw op Nieuwjaarsdag langs het bevroren kanaal wandel den en ons vervolgens blauwbek kend bij Uitspanning Oranjezon opwarmden. Natuurfotografie is het onder werp in de expositie- en informa tieruimte Het Pompstation. Vanaf de officiële toegangspoort tot Oranjezon volgt verstilling. Ter wijl we door de valleiduinen strui nen, horen we alleen het tjilpen van vogels en het ruisen van de bo men en de zee. Voor ons staan twee herten stokstijf als konijnen die verschrikt in de koplampen van een auto kijken. De Wandeling De paarden die normaliter wild grazen in de duinen verstoppen zich. Door het vliegtuig dat over ons hoofd heen raast, raakt mama weer aan de praat. „Zo wild als ik kan zijn, zo rustig word ik van de natuur." De natuur geeft haar kracht. Zij en mijn vader verloofden zich met ringen, een wijntje en biertje op het strand van Oranje zon. Op 'hun' strand stranden wij bij de stoer gestileerde strandtent Aloha Beach. Hiervoor hoeven we geen braamstruiken meer te trotse ren zoals vroeger. Gezinnen trok ken er met emmertjes op uit om de wilde bramen te proeven. Dat kan nog steeds! Uitkijkend over het prachtige strand en de zee mijmeren we ver der. „Zonder je vader dwaal ik door het bos." Waar hij het bos op zijn duimpje kende, liep mijn moe der fantaserend over de kunstige bomen met hem op. Ze wandel den vaak in Oranjezon tijdens mijn vaders ziekteperiode. Mam zegt: „Het was lastig voor hem om de plekken waar hij zo happy was achter zich te laten." Na een lange dag is mama leeg. Ze wil naar huis. Doordat we niet bepaald binnen de gebaande pa den zijn gebleven, zijn we lichte lijk verdwaald. Dat wil zeggen: het Pompstation is in zicht, maar het pad erheen is verboden voor onbe voegden. Een Duitse familie stuit op hetzelfde hek en probeert een andere route te vinden op de iP- hone. Mama die zich kind aan huis voelt in Oranjezon, neemt het voortouw eh.prikkeldraad. Zonder omwegen met verwaar loosbare kleerscheuren vinden we onze weg. Om Oranjezon te betreden is een toegangsbewijs nodig: een dag kaart is te verkrijgen voor 1 euro via de kaartautomaat bij het Pomp station Oranjezon. Uit de Zeeuwse klei Na een zware storm vonden Domburgers op 5 januari 1647 aan het strand zo'n 25 fraaie votiefaltaren uit steen, vol gens de inscripties in het Latijn ge wijd aan de tot dan toe onbeken de godin Nehalennia. De altaren werden in een hoek van de plaatse lijke kerk gestapeld. Enthousiast maakte men tekeningen van de al taren om de rest van de Republiek op de hoogte te stellen van de op merkelijke vondst. Hier mogen we blij om zijn, want in 1848 ging de kerk van Domburg in vlammen op. Een groot deel van de votiefal taren ging daarbij verloren of raak te beschadigd. Nehalennia was niet zomaar een lokale godin, opgenomen in de Romeinse cultus. De godin zit of staat onder een schelpvormig baldakijn: het teken van een he- melgodin. Soms staat zij als een echte zeegodin met een voet op een voorsteven van een schip. Maar vaker zit zij met aan de ene zijde een mand vol fruit, symbool voor vruchtbaarheid en over vloed. Aan de andere kant kijkt een hond omhoog naar de godin. De betekenis van de hond is niet geheel duidelijk. Het kan wijzen op trouw, al gaat het verhaal ook dat op de Noordzee een groep hel lehonden rondwaarde, in be dwang gehouden door Nehalen nia. De vondst van de votiefaltaren is een duidelijke aanwijzing voor een tempel gewijd aan Nehalen nia bij een belangrijke haven: Ro meins Domburg. De inscripties ge tuigen van handelaars over zee in onder meer zout en vissaus. Ze be loofden de godin bij vertrek een geschenk voor een voorspoedige reis. Bij een behouden terugkeer losten zij hun gelofte in en plaats ten als dank een votiefaltaar. Enke le altaren zijn nog te zien in mu sea. Van de andere hebben we ge lukkig de tekeningen nog. woensdag 10 augustus 2016 V T Verdwalen en verhalen Simone Bommeljé Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag lo pen we door natuurgebied Oranjezon bij Oostkapelle. Info: hetzeeuwselandschap.nl Tweewekelijkse rubriek over archeologische vondsten in Zeeland door Stichting Cultu reel Ergoed Zeeland (SCEZ). Bernard Meijlink Bernard Meijlink werkt bij de Wal- cherse Archeologische Dienst Nehalennia-altaren ontdekt op het Domburgse strand. Teke ning van A.C. Bonn uit 1805 naar een schets van Hendrik van Schuylenburgh, 1647. FOTO ZEEUWS ARCHIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43